May spotka się z Putinem na szczycie G20?

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Raul Mee

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Raul Mee

Brytyjska premier być może spotka się pod koniec czerwca na szczycie G20 w Osace w Japonii z prezydentem Rosji. Rozmowa dwójki przywódców miałaby posłużyć przełamaniu impasu we wzajemnych stosunkach, które mocno zaostrzyły się po tym jak na terenie Wielkiej Brytanii rosyjski wywiad wojskowy próbował zabić byłego rosyjskiego szpiega, który przeszedł na stronę Brytyjczyków.

 

O możliwym spotkaniu napisał dziennik „The Times”. Theresa May ma się według informatorów gazety spotkać z Władimirem Putinem „jeśli będzie widoczny sens tego spotkania”. Ostatni raz dwoje przywódców rozmawiało ze sobą w listopadzie 2018 r. na szczycie G20 w Argentynie, ale było to tylko krótkie nieformalne spotkanie – Putin po prostu podszedł w kuluarach do May i zamienił z nią kilka zdań.

Sprawa Skripala a relacje Londyn-Moskwa

Relacje między obydwoma krajami – już wcześniej dość wstrzemięźliwe – popsuły się mocno po tym jak w marcu 2018 r. w Salisbury na południu Anglii doszło do próby zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala. Dwóch Rosjan – zidentyfikowanych później jako funkcjonariusze GRU – próbowało śmiertelnie otruć go gazem paraliżującym z grupy tzw. nowiczoków.

Rosja do dziś zaprzecza jakimkolwiek związkom z próbą zabójstwa Skripala, ale Londyn nie miał wątpliwości i mocno wyraził swój sprzeciw wobec tego typu działań rosyjskiego wywiadu na brytyjskim terytorium. Wydalono w związku z tym dużą grupę rosyjskich dyplomatów akredytowanych w Londynie. USA i większość państw członkowskich UE (w tym Polska) stanęły murem za Wielką Brytanią i również uznały rosyjskich dyplomatów za persona non grata.

UE nakłada nowe sankcje za atak na Skripala

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE nałożyli sankcje na 4 osoby związane z próbą zabójstwa byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu, który przeszedł na stronę brytyjską. Wszyscy są obywatelami Rosji.
 

To pierwsze zbiorowe unijne sankcje nałożone w związku z ubiegłorocznym atakiem na Siegieja …

Nowy lider torysów jeszcze ostrzejszy?

W ramach odpowiedzi (tzw. retorsji) Rosjanie wydali ponad setkę dyplomatów z różnych krajów, także z Polski. Od tamtego czasu relacje brytyjsko-rosyjskie były bliskie zamrożenia. Wiele w tej kwestii nie zmieni też zapowiadana zmiana na stanowisku przewodniczącego Partii Konserwatywnej, a w efekcie także premiera, bowiem wszystkich 6 potencjalnych następców May to politycy nastawieni bardzo ostrożnie wobec Rosji. Faworyt wyścigu na nowego lidera torysów – Boris Johnson – prezentuje nawet ostrzejsze stanowisko wobec Moskwy niż May.

Ponieważ procedura wyłaniania następcy May potrwa do lipca, wszystko wskazuje na to, że to właśnie ona reprezentować będzie Wielką Brytanią na szczycie G20 w Osace. Spotkanie przywódców najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świat odbędzie się w dniach 28-29 czerwca.

Wielka Brytania: Boris Johnson prowadzi po I rundzie wyborów lidera torysów

Za nami pierwsze z serii głosowań, które wyłonią nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej. Najwięcej głosów zdobył w nim były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który jest jedną z twarzy jastrzębiego w stosunku do brexitu skrzydła torysów. Troje kandydatów odpadło z wyścigu. …