Marsze ku czci Bandery w Kijowie

Pomnik Stepana Bandery w Tarnopolu, źródło Mykola Vasylechko wikimedia CC BY-SA 4.0

Pomnik Stepana Bandery w Tarnopolu, źródło Mykola Vasylechko wikimedia CC BY-SA 4.0

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w zorganizowanych w Kijowie dwóch marszach, upamiętniających 110. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

 

Uczestnicy marszu zorganizowanego we wtorek (1 stycznia) wieczorem przez partię Korpus Narodowy szli przez centrum miasta w czerwonych czapeczkach świętych mikołajów. Natomiast nacjonalistyczna partia Swoboda przeszła przez ulice ukraińskiej stolicy z pochodniami, czerwono-czarnymi flagami i portretami Bandery.

Państwowe obchody rocznicy

18 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy postanowiła, że obchody przypadającej w tym roku 110. rocznica urodzin Stepana Bandery zostaną zorganizowane na szczeblu państwowym. W przyjętej rezolucji deputowani zdecydowali wtedy również, że uroczystości państwowe w tym roku odbędą się ponadto z okazji 100-lecia Aktu Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową oraz 30. rocznicy wyjścia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z podziemia.

Rok 2019 rokiem Stepana Bandery ogłosiła niedawno również Lwowska Rada Obwodowa. „Z okazji obchodów w 2019 roku 110. rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu (zarządu) OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 roku Rokiem Stepana Bandery” – poinformowali członkowie Rady.

Ambasador Izraela w Kijowie o antysemickich zbrodniach Bandery

Kilka dni później ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion oświadczył, że był zaszokowany tą decyzją. „Byłem zaszokowany, gdy usłyszałem o decyzji Lwowskiej Rady Obwodowej o ogłoszeniu 2019 roku rokiem Stepana Bandery” – napisał ambasador na Twitterze i Facebooku.

“Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób gloryfikacja tych, którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach, pomaga w walce z antysemityzmem i ksenofobią. Ukraina nie powinna zapominać o zbrodniach na ukraińskich Żydach i nie powinna ich upamiętniać poprzez uszanowanie ich sprawców” – oświadczył Lion.

W odpowiedzi prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz oświadczył, że istnieje „potrzeba poparcia faktami tezy ambasadora Izraela o bezpośrednim udziale Stepana Bandery w straszliwych antysemickich zbrodniach”.

Kijów chce zmian w polskiej ustawie o IPN

Kijów chce zmian w polskiej ustawie o IPN – poinformował wczoraj wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, który już jutro będzie w Warszawie. Ma rozmawiać z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim o polsko-ukraińskich sporach na tle historycznym.

To nie pierwszy marsz nacjonalistów z partii Swoboda

Demonstrację podobną do wtorkowej nacjonalistyczna partia Swoboda zorganizowała w Kijowie w połowie października zeszłego roku. Wtedy w dorocznym marszu chwały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) ulicami ukraińskiej stolicy przeszło około 10 tysięcy osób.

Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z zakrytymi twarzami i płonącymi petardami oraz weterani walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie. Wznoszono hasła: „Ukraina ponad wszystko”, „Chwała narodowi – śmierć wrogom”, „Moskala na gałąź” oraz „Bandera i (naczelny dowódca UPA Roman) Szuchewycz naszymi bohaterami”.

Polski i ukraiński MSZ wobec podpalenia polskiej flagi

Polski i ukraiński MSZ wobec podpalenia polskiej flagi w Kijowie: polski resort wyraził wczoraj (3 kwietnia) oburzenie w związku z tym incydentem, a ukraiński potępił sprawców tego czynu uznając go za prowokację.

14 października na Ukrainie obchodzony jest Dzień Obrońcy Ukrainy oraz Dzień Ukraińskiego Kozactwa, a ponadto jest to data uznawana za dzień utworzenia UPA. Tego samego dnia przypada też święto religijne Opieki Matki Boskiej. W październiku 2014 r. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zlikwidował bowiem obchodzony wcześniej 23 lutego komunistyczny Dzień Obrońcy Ojczyzny i wydał dekret, na mocy którego święto ukraińskiego wojska jest obchodzone właśnie 14 października.

W maju następnego roku weszła w życie ustawa uznająca prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, m.in. członków UPA. Na mocy zapisów tej ustawy uznano także odznaczenia i stopnie wojskowe walczących o niepodległość przyznane im w formacjach, w których służyli, co umożliwia udzielania weteranom tych walk pomocy socjalnej.

Bandera bohaterem Ukrainy?

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu, na Polesiu i w Galicji Wschodniej. Szacuje się, że w wyniku jej działań zginęło około 100 tysięcy Polaków. W interpretacji Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony.

W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Polski na Ukrainie, a Ukrainy w Polsce

W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Andrzej Duda oddał cześć pomordowanym Polakom na Ukrainie, a prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uczcił pamięć zamordowanych Ukraińców na Lubelszczyźnie. Według ukraińskich mediów Kijów podejmował próby zorganizowania wspólnych uroczystości, jednak strona polska odrzuciła ofertę.
 

“Powinniśmy budować …

W czasie II wojny światowej UPA walczyła zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Dlatego też Ukraińcy chcą widzieć OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec Związku Radzieckiego), a nie antypolskie.

Kijów uchyli moratorium ws. ekshumacji szczątków polskich ofiar?

Kijów uchyli moratorium ws. ekshumacji szczątków polskich ofiar? Taka nadzieję wyraził wczoraj (28 marca) premier Mateusz Morawiecki w telefonicznej rozmowie z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Bandera – jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce –  organizował akcje terrorystyczne przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachy w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie i rok później na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego. Za zamach na Pierackiego Bandera został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Jednak po ataku Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku znalazł się na wolności.

30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu aresztowali go Niemcy i osadzili w obozie w Sachsenhausen, gdzie był do września 1944 roku. Po II wojnie światowej zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. Tam też w październiku 1959 roku zamordował go agent KGB.

W 2010 r. ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko specjalnym dekretem nadał pośmiertnie Banderze tytuł bohatera Ukrainy. Jednak przyznanie mu tego tytułu wywołało protesty w Rosji i w Polsce. Ostatecznie sąd uchylił dekret. Jednak w Radzie Najwyższej Ukrainy niedawno zarejestrowany został projekt rezolucji, w której deputowani zwracają się z apelem do prezydenta Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu bohatera Ukrainy.

Prezydenci Polski i Ukrainy w Charkowie o polityce historycznej

Wczorajsze rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki zdominowała polityka historyczna. Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że na sporach tych dwóch państw wygrywa Rosja. Prezydent Duda przebywał w środę (13 grudnia) z jednodniową wizytą na Ukrainie.