Macron w 100-lecie zakończenia I wojny światowej: Odrzućmy nacjonalizm!

Emmanuel Macron, źródło: oficjalny profil Emanuela Macrona na Facebooku

Prezydent Francji zwrócił się w ten sposób do zgromadzonych wczoraj (11 listopada) na uroczystościach w Paryżu przywódców 70 państw świata, w tym USA, Rosji i Niemiec. Wezwał ich, aby „walczyli o pokój”, a przyszłość „budowali na nadziei, a nie rozgrywaniu wzajemnych lęków”.

 

Na uroczystość z okazji 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej przybyli monarchowie, prezydenci i premierzy z państw nie tylko europejskich, ale także Ameryki Północnej, Afryki i Azji. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym na placu Charles’a de Gaulle’a w Paryżu stanęli oprócz Emmanuela Macrona także Angela Merkel, Donald Trump, Władimir Putin czy premier Kanady Justin Trudeau i wiceprezydent Indii Shri Venkaiah Naidu. Polskiej delegacji przewodniczył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Macron: Nacjonalizm to zdrada patriotyzmu

W swoim przemówieniu Macron mówił o patriotyzmie, który należy – jego zdaniem – oddzielić od nacjonalizmu. „Nacjonalizm to zdrada patriotyzmu. Poprzez mówienie, że >>nasze interesy muszą być pierwsze, a inni się nie liczą<< wymazujemy najcenniejszą rzecz jaką posiadamy jako naród, czyli coś co daje życie – nasze wartości moralne. Lekcją Wielkiej Wojny nie może być ani podtrzymywanie resentymentów między narodami, ani zapominanie o przeszłości. Jest naszym głęboko zakorzenionym obowiązkiem, by myśleć o przyszłości i zastanawiać się nad tym co istotne” – mówił prezydent Francji.

Światowych przywódców wezwał do tego, aby „walczyli o pokój”, a przyszłość „budowali na nadziei, a nie rozgrywaniu wzajemnych lęków”. „Stare demony budzą się, gotowe szerzyć chaos i śmierć. Historia czasami grozi powtórzeniem swych tragicznych wątków i podważeniem dziedzictwa pokoju, o którym myślimy, że zostało przypieczętowane krwią naszych przodków” – podkreślił Macron.

W zalanym deszczem Paryżu uczczono prawie 20 mln ofiar I wojny światowej. Jak szacują historycy w latach 1914-1918 zginęło w wyniku działań wojennych prawie 10 mln cywilów i 9,7 mln żołnierzy. Uroczystość zakończyła się dokładnie o godzinie 11:00 odegraniem na trąbce tego samego sygnału, który dokładnie 100 lat wcześniej – 11 listopada 1918 r. – obwieścił wstrzymanie działań wojennych na froncie zachodnim.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości doszło do incydentu. Związane z ukraińską organizacją Femen działaczki próbowały zablokować przejazd kolumny prezydenta Trumpa. Na nagich piersiach i plecach kobiet napisane były takie hasła jak: „Fałszywy rozjemca” czy „Witamy zbrodniarzy wojennych”.

Merkel i Macron chcą odrębnego budżetu dla strefy euro

Prezydent Francji przekonał kanclerz Niemiec do przyspieszenia prac nad wspólnym budżetem dla państw strefy euro. Mógłby on zacząć funkcjonować już od 2021 r., o ile zgodzi się na to reszta krajów posługujących się wspólną europejską walutą.
 
Emmanuel Macron i Angela Merkel …

Francusko-niemieckie uroczystości pod Compiègne

Dzień przed uroczystościami w Paryżu, czyli w sobotę (10 listopada), doszło do dwustronnego spotkania prezydenta Macrona i kanclerz Merkel. W miejscowości Rethondes obok Compiègne na północy Francji oboje przywódcy odsłonili wspólnie tablicę upamiętniającą podpisanie 100 lat temu rozejmu między państwami Ententy a Cesarstwem Niemieckim. Potem uroczyście podpisali księgę pamiątkową. Stało się to w wagonie kolejowym, który był repliką tego, w którym podpisano w 1918 r. zawieszenie broni. W sobotę w Rethondes nie było przemówień, odegrano jedynie hymny Niemiec, Francji oraz Unii Europejskiej.

Nie doszło natomiast do planowanej wcześniej wizyty Donalda Trumpa na amerykańskim cmentarzu wojskowym w tzw. lesie Belleau nad rzeką Marną ok. 100 km na północny-wschód od Paryża. Spoczywają tam polegli we Francji podczas I wojny światowej żołnierze z USA. Strona amerykańska tłumaczyła odwołanie wizyty Trumpa złymi warunkami pogodowymi – prezydent Stanów Zjednoczonych miał do lasu Belleau przybyć śmigłowcem. Zamiast niego kwiaty na cmentarzu złożył szef prezydenckiej kancelarii John Kelly.

Ruszyły prace nad powstaniem Europejskiego Funduszu Obronnego

Europosłowie opracowują projekt rozporządzenia powołującego Europejski Fundusz Obronny. Jego celem będzie wspieranie badań i produkcji uzbrojenia na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.
 

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro …

Amerykańsko-francuski zgrzyt

Jeszcze przed przybyciem Trumpa do Paryża doszło do amerykańsko-francuskiego zgrzytu dyplomatycznego. Prezydent USA ostro skrytykował bowiem niedawne słowa Macrona o konieczności zbudowania europejskiej armii, co jest pilne – zdaniem prezydenta Francji – ponieważ Waszyngton chce się militarnie z Europy wycofać. „Francuski prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna zbudować własne wojsko, aby ochronić się przed USA, Chinami i Rosją. To bardzo obraźliwe, ale może Europa najpierw powinna zapłacić swoją część rachunków za NATO, które jest mocno subsydiowane przez USA!” – skomentował Trump na Twitterze.

Ostatecznie doszło w sobotę do spotkania Macron-Trump. Choć francuski prezydent mówił po nim, że osiągnięto zgodę co do konieczności zwiększenia możliwości NATO, to jednak reporterzy odnotowali duży chłód między oboma politykami. Po niedawnych uśmiechach i poklepywaniu się po plecach nie było już śladu.

Trump i Macron chcą nowego porozumienia z Iranem

Podczas oficjalnej wizyty państwowej Emmanuela Marcona w Stanach Zjednoczonych obaj przywódcy wezwali do zawiązania nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Miałoby ono zastąpić obecnie obowiązujący pakt, któremu Donald Trump jest przeciwny.
 

Donald Trump wielokrotnie atakował wynegocjowane w 2015 r. – jeszcze podczas …

Peace Forum w Paryżu

Przy okazji 100. rocznicy zakończeniu I wojny światowej zorganizowano pod egidą ONZ tzw. Peace Forum, czyli wielką konferencję, w której wzięło udział wielu światowych przywódców, oprócz Macrona, Merkel czy Putina także prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Donald Trump natomiast nie skorzystał z zaproszenia na Forum Pokoju. „Jest dziś wola, aby zrobić co tylko możliwe w celu utrzymania pokojowego porządku na świecie. Wiemy jednak, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania” – mówiła podczas obrad kanclerz Niemiec.

Część obserwatorów spodziewała się, że w Paryżu może dojść do dwustronnego spotkania Trumpa i Putina. Biały Dom poinformował jednak, że taka rozmowa planowana jest na koniec listopada w Buenos Aires, gdzie odbędzie się szczyt G20.

Macron i Trudeau deklarują wspólne reagowanie na amerykańskie cła

Prezydent Francji i premier Kanady spotkali się tuż przed rozpoczęciem szczytu G7. Wspólnie oświadczyli, że nałożenie przez USA wysokich ceł na m.in. europejską i kanadyjską stal oraz aluminium zaszkodzi wszystkim. Zapowiedzieli też, że Paryż i Ottawa będą wspólnie reagować na …