Macron spotka się jutro z Putinem

Spotkanie Emmanuela Macrona i Władimira Putina na szczycie G20 w Osace, źródło: en.kremlin.ru

Emmanuel Macron podejmie jutro (19 sierpnia) w letniej rezydencji francuskich prezydentów w Fort de Brégançon na południu kraju rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Spotkanie będzie mieć charakter roboczy i dotyczyć m.in. stosunków bilateralnych, a także kryzysów na świecie, ze szczególnych uwzględnieniem sytuacji w Syrii, Libii, Iranie oraz na Ukrainie.

 

Spotkanie Emmanuela Macrona i Władimira Putina poprzedza zaplanowany na 24-25 sierpnia szczyt G7 w Biarritz. Francja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w grupie największych gospodarek świata. Rosja w 2014 została usunięta z tej grupy (wówczas znanej jako G8) po tym jak zaanektowała należący do Ukrainy Krym.

Spotkanie o roboczym charakterze

Pałac Elizejski w komunikatach dotyczących wizyty podkreśla, że spotkanie Macrona z Putinem będzie całkowicie robocze. Macron od pewnego czasu przebywa już w Fort de Brégançon stamtąd wypełnia swoje obowiązki. Przyjmował tam już zagraniczne delegacje.

Macron kilka razy podkreślał już, że choć Paryż jest mocno krytyczny wobec polityki Rosji na Ukrainie czy w Syrii oraz ostrego tłumienia opozycyjnych demonstracji w ostatnich tygodniach w Moskwie, to jednak niezbędne jest utrzymanie stałego dialogu z Moskwą w najważniejszych sprawach na arenie europejskiej i międzynarodowej. W tym kontekście szczególnie ważna dla Francji jest kwestia Iranu i utrzymania w mocy umowy nuklearnej.

Jak poinformował w komunikacie Pałac Elizejski, aby uzyskać postęp w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu, „konieczna jest deeskalacja i dialog, którego uczestnikiem musi być Rosja”. Paryż wzywa też Moskwę do wspólnych inicjatyw na rzecz zakończenia wojny domowej w Syrii.

Wiedeń: Bez przełomu w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Wznowienie dialogu z Iranem w sprawie porozumienia nuklearnego jest jedynym znaczącym efektem niedzielnych rozmów sygnatariuszy ugody z 2015 r. Teheran zapowiada kontynuowanie wzbogacania uranu. Ostrzega ponadto państwa europejskie przed utrudnianiem transportu ropy naftowej przez cieśninę Ormuz.
 

 

Wiedeń jest miejscem, w którym …

Kwestia Ukrainy osobnym tematem

Francja zastrzega jednak, że rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie to osobna sprawa i Paryż nie będzie jej łączył z żadnymi innymi kwestiami. Macron chce dążyć do ożywienia rozmów zarówno w formacie normandzkim (czyli z udziałem Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec) oraz w formacie mińskim (czyli pomiędzy Ukrainą a przedstawicielami prorosyjskich separatystów). „Zanim coś ruszy się w sprawie powrotu Rosji do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata, trzeba znaleźć jakieś wyjście z kryzysu ukraińskiego” – głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Strona francuska będzie także przekonywać Rosję, aby Moskwa zgodziła się propozycje złożone przez nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Chciałby on rozmów z Rosją na temat Krymu z udziałem Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Zaproponował także szeroką wymianę jeńców między Ukrainą a donbaskimi separatystami.

Część spotkania Macron-Putin w Fort de Brégançon odbędzie się w cztery oczy. Wiadomo, że prezydent Francji ma się upomnieć także o uwolnienie działaczy i zwolenników rosyjskiej opozycji, którzy zostali aresztowani po niedawnych protestach w Moskwie.

Ukraina: Rozejm w Donbasie trwa, ale żołnierze giną

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) w wyniku ostrzału ze strony prorosyjskich separatystów. Od drugiej połowy lipca w Donbasie trwa jednak tzw. „chlebowy rozejm”, który ma umożliwić mieszkańcom tych terenów przeprowadzenie żniw.
 

Bezterminowe wstrzymanie ognia …