Macron i Trudeau deklarują wspólne reagowanie na amerykańskie cła

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau, źródło: Prime Minister of Canada Office (www.pm.gc.ca)

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau, źródło: Prime Minister of Canada Office (www.pm.gc.ca)

Prezydent Francji i premier Kanady spotkali się tuż przed rozpoczęciem szczytu G7. Wspólnie oświadczyli, że nałożenie przez USA wysokich ceł na m.in. europejską i kanadyjską stal oraz aluminium zaszkodzi wszystkim. Zapowiedzieli też, że Paryż i Ottawa będą wspólnie reagować na amerykańską politykę gospodarczą.

 

Emmanuel Macron i Justin Trudeau rozmawiali w stolicy Kanady – Ottawie dzień przed rozpoczęciem szczytu G7, który dziś (8 czerwca) odbędzie się w Quebecu. W niewielkiej miejscowości La Malbaie w gminie Charlevoix, leżącej ok. 140 km na północny wschód od Quebec City, spotkają się przywódcy siedmiu największych gospodarek świata oraz przedstawiciele Unii Europejskiej w osobie przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Trudeau: Nie jesteśmy zagrożeniem dla USA

Czwartkowe kanadyjsko-francuskie rozmowy zdominowała kwestia nałożonych przez USA 10-procentowych ceł na stal oraz 25-procentowych ceł na aluminium importowane m.in. z UE, Kanady i Meksyku. Ponieważ UE już zapowiedziała wprowadzenie w lipcu odwetowych ceł na sprowadzane z USA motocykle, łodzie motorowe, żywność, napoje czy odzież, wojna handlowa wydaje się nieunikniona. Macron na wspólnej konferencji z Trudeau nazwał decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o nałożeniu ceł „jednostronną i nielegalną”. UE uważa bowiem, że Waszyngton naruszył zasady Światowej Organizacji Handlu i chce całą sprawę oddać pod arbitraż WTO.

Przywódcy Kanady i Francji ogłosili, że będą koordynować swoje działania w kwestii międzynarodowego handlu i amerykańskiej polityki gospodarczej. „W ramach międzynarodowych zasad musimy reagować na to, co robi Waszyngton. Kanada podjęła już pewne kroki, to samo zapowiada UE. Musimy chronić swój przemysł, swoich pracowników i swoje gospodarki, ponieważ tego oczekują od nas nasi obywatele” – mówił Macron. Dodał jeszcze, że „wojna handlowa nie oszczędza nikogo, a pierwszymi ofiarami mogą się okazać amerykańscy robotnicy”.

USA nałożyły cła na stal i aluminium z UE, Kanady i Meksyku

Od dziś (1 czerwca) obowiązują wobec eksportowanej do USA stali i aluminium nowe stawki celne. Ogłoszona wczoraj decyzja amerykańskiego prezydenta weszła w życie o północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6:00 rano czasu polskiego. Wobec stali zastosowano stawkę 10-procentową, a wobec …

Trudeau, który wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z francuskim prezydentem, także mówił o konieczności „obrony przemysłu i pracowników”. Odniósł się również do słów Trumpa, który oświadczył niedawno, że dziś funkcjonowanie NATO utrudnia USA dbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa wewnętrznego. „Francja lub NATO jako zagrożenie dla bezpieczeństwa USA? Przecież takie myślenie jest absurdalne. W rzeczywistości jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi i sojusznikami, jakich Ameryka ma od bardzo wielu lat” – mówił Trudeau.

Szczyt G7 w Quebecu

Tegoroczny, 44. już szczyt G7, czyli spotkanie przywódców USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec oraz instytucji unijnych zdominują dwa tematy. Oprócz rozpoczętej przez USA wojny handlowej, także przyszłość umowy nuklearnej z Iranem. Oficjalnie tematów jest pięć: inkluzywny wzrost gospodarczy, przyszłość rynku pracy, równość płci i wzmocnienie pozycji kobiet, zmiany klimatyczne oraz ochrona oceanów. Ale przywódcy państw i instytucji tworzących G7 zapewne skupią się głównie na reakcjach na ostatnie posunięcia Waszyngtonu. Prezydent Trump, który Kanadę odwiedzi po raz pierwszy od objęcia urzędu, zapowiedział już, że opuści szczyt wcześniej niż inni przywódcy.

Drugą wielką niewiadomą spotkania w Quebecu jest Rzym. Spotkanie G7 będzie międzynarodowym debiutem nowego premiera Włoch Giuseppe Conte, który stanął na czele rządu utworzonego przez eurosceptyczne i antyestablishmentowe ugrupowania – Ruch Pięciu Gwiazd oraz Ligę Północną.

UE nałoży odwetowe cła na USA w lipcu

Bruksela poinformowała, że kończy opracowywanie listy amerykańskich produktów, co do których zostaną zastosowane podwyższone stawki celne w odpowiedzi na nałożenie przez USA wysokich ceł na importowane m.in. z UE stal i aluminium. Nowe regulacje mają obowiązywać od przyszłego miesiąca.
 
Komisja Europejska …