Macron i Putin spotkają się w Wersalu

Pałac w Wersalu

Pałac w Wersalu// Źródło: Pałac w Wersalu

Pałac Elizejski poinformował, że dojdzie do spotkania prezydentów Francji i Rosji. Emmanuel Macron i Władimir Putin będą razem uczestniczyć w obchodach 300-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Francją a Rosją.

 

Wczoraj (22 maja) kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona poinformowała, że znany jest już termin jego pierwszego spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem. Macron i Putin spotkają się 29 maja w Wersalu.

Tego dnia obaj prezydenci otworzą wystawę w Pałacu wersalskim, która ma uczcić 300-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Francją a Rosją. W 1717 r. ówczesny car Rosji Piotr I przebywał w Paryżu, co traktowane jest jako początek stałych relacji miedzy oboma państwami. Wystawa potrwa do 24 września.

Napięcia między Francją i Rosją

Spotkanie Macrona i Putina może pomóc wyjaśnić część sporów miedzy nowym prezydentem Francji a Rosją. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej Macron oskarżał Moskwę o atakowanie go za pośrednictwem hakerów i mediów, jako że był jedynym kandydatem, który nie opowiadał się za zbliżeniem z Rosją.

>> Czytaj więcej o atakach na Macrona

Także po zwycięstwie Macron nie złagodził swojego tonu wobec Rosji. Nadal krytykuje Moskwę za jej działania w Syrii i na Ukrainie, jak również opowiada się za utrzymaniem unijnych sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu.

Mimo to, nie doszło do całkowitego zerwania relacji francusko-rosyjskich. 18 maja obaj prezydenci rozmawiali telefonicznie właśnie nt. Syrii i Ukrainy. Choć nie zawarli porozumienia, to zobowiązali się do kontynuowania rozmów.