Macedonia Północna coraz bliżej NATO

Stoltenberg spotkał się w Skopje z premierem Macedonii Zoranem Zaewem, aby wspomóc jego wysiłki zmierzające do przekonania rodaków do przyjęcia umowy z Grecją. Źródło: NATO

Premier Macedonii Zoran Zaev oraz szef NATO Jens Stoltenberg, źródło: NATO

Ambasadorowie 29 państw członkowskich NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Protokół muszą teraz ratyfikować parlamenty krajowe wszystkich państw członkowskich.

 

Akcesja Macedonii do NATO stała się możliwa dzięki zakończeniu wieloletniego sporu z Grecją wokół nazwy kraju. Poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę Macedonii na „Republikę Macedonii Północnej” parlament tego państwa przyjął w połowie stycznia. Z kolei pod koniec miesiąca – po trzech dniach debaty – greccy posłowie zatwierdzili umowę zawartą z Macedonią, na mocy której post-jugosłowiańska republika zmieni swoją nazwę.

Macedonia: Parlament rozpoczął procedurę zmiany nazwy kraju

Macedońscy posłowie zatwierdzili wniosek rządu o wprowadzenie poprawek do konstytucji, aby wprowadzić w życie podpisaną w czerwcu umowę z Grecją, na mocy której kraj zmieni swoją nazwę i stanie się oficjalnie Republiką Północnej Macedonii. Zakończy to toczony 27 lat spór …

Historyczny dzień

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że jest to „historyczny dzień”. Zaznaczył jednocześnie, że dochodząc do porozumienia, macedoński premier Zoran Zaev oraz jego grecki odpowiednik Alexis Tsipras „wykazali się wielką odwagą”.

Na Twitterze dodał, że z niecierpliwością czeka na dzień, w którym „przed siedzibą NATO będzie powiewać trzydzieści flag”.

„To nie było nieuchronne, to nie było nawet bardzo prawdopodobne, ale stało się” – podsumował z kolei szef macedońskiego MSZ Nikola Dimitrov. Jak podkreślił, przywódcy obu krajów udowodnili, że „niemożliwe staje się możliwym”.

Dimitrov poinformował jednocześnie, że Macedonia oficjalnie zmieni nazwę „w najbliższych dniach” po podpisaniu protokołu.

Potrzebna ratyfikacja wszystkich państw

Macedonia nie będzie pełnoprawnym członkiem NATO, dopóki protokołu nie ratyfikują 29 parlamenty krajowe państw członkowskich. Niektórzy optymistycznie zakładają, że wydarzy się to jeszcze przed lipcowym szczytem Sojuszu, natomiast inni wskazują, że zazwyczaj ten proces trwał od roku do dwóch lat.

Grecja zapowiedziała, że chce symbolicznie ratyfikować protokół jako pierwsza. Jak dowiedział się EURACTIV.com, mogłoby to się stać jeszcze przed 8 lutego.

Mimo tego, że otwarcie Macedonii drogi do NATO powszechnie uważane jest za sukces, działacze małej prorosyjskiej partii Zjednoczona Macedonia nakłaniali Turcję i Węgry do tego, by nie ratyfikowały protokołu, blokując tym samym cały proces.

Spór między Grecją a Macedonią

Spór o nazwę między dwoma sąsiadującymi krajami ciągnął się przez 27 lat. Grecja domagała się, aby słowiański sąsiad zmienił nazwę i nie rościł sobie tym samym prawa do całości Macedonii, która jest krainą geograficzną obejmującą post-jugosłowiańską Macedonię, północną Grecję, południowo-zachodnią Bułgarię, a nawet niewielkie obszary Serbii i Albanii.

Chodziło nie tylko o ambicje geograficznie, ale o kwestię praw do antycznej tradycji (np. postaci Aleksandra Wielkiego, zwanego też Macedońskim) oraz prawo do oznaczania produktów regionalnych.

Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe "oazy na politycznej pustyni"

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.
 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras …

Część Macedończyków i Greków nie czuje się usatysfakcjonowana wypracowanym porozumieniem.

Macedońscy konserwatyści uznają, że rządzący krajem socjaliści niepotrzebnie ulegli większemu sąsiadowi z południa. Nie przekonuje ich to, że Ateny zobowiązały się do odblokowania Skopje rozmów akcesyjnych do UE i NATO.

W Grecji zaś opozycja uważa, że premier Tsipras osiągnął podczas negocjacji z Macedonią zbyt mało, a kraj ten powinien przyjąć całkowicie nową nazwę, w której nie pojawi się już człon „Macedonia”.