Ławrow: obecność wojsk USA w Polsce naruszeniem umowy Rosja-NATO

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, źródło: kremlin.ru

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, źródło: kremlin.ru

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja opowiada się za silną i stabilną Europą. W wywiadzie dla „Paris Match” podkreślił jednocześnie, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce stanowiłaby naruszenie porozumienia Rosja – NATO.

 

Tymczasem z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że Moskwa wyraźnie dozbraja swoje wojska stacjonujące w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim.

Rosja zwolenniczką silnej Europy

“Zawsze mówiliśmy, a nie są to puste słowa, że jesteśmy za silną i stabilną Europą. Europą, która sama określa swoją przyszłość i swoich partnerów” – oświadczył Siergiej Ławrow w opublikowanym wczoraj (18 października) wywiadzie.

Podał jednak w wątpliwość niezależność Unii Europejskiej, wskazując na jej ścisłe związki z USA w dziedzinie bezpieczeństwa. “Przywódcy europejscy zdali sobie z tego sprawę. Tak jest w przypadku (prezydenta Francji) Emmanuela Macrona z jego projektem reformy UE” – stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

Niemcy zaniepokojone obecnością rosyjskich Iskanderów w Kaliningradzie

Rosyjska decyzja o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim rakiet balistycznych wywołała zaniepokojenie krajów Europy. „Oznacza to spadek poziomu bezpieczeństwa krajów europejskich” – podsumował rosyjską decyzje szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel.

 

Październikowe postanowienie Rosjan o rozmieszczeniu rakiet balistycznych w należącym do niego nadbałtyckim …

Wyjaśnił, że Macron i inni europejscy przywódcy są zdania, że bezpieczeństwo nie może opierać się wyłącznie na USA. Zauważył też, że mówi się również o utworzeniu „wojskowego Schengen”, które umożliwiałoby szybsze dostarczanie ciężkiej broni na granice z Rosją.

“NATO organizuje manewry w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii” – wyliczał Ławrow ,zwracając uwagę, że “prawem kontrastu” na Syberii odbyły się manewry Rosji z Chinami. Przypomniał także, że “Polacy wpadli na pomysł zaproszenia amerykańskiego oddziału”, co – jak ocenił – ” byłoby naruszeniem porozumienia między Rosją a NATO”.

Szef rosyjskiego MSZ przyznał, że Rosja z niepokojem śledzi rozwój sytuacji, gdyż dotyczy ona bezpieczeństwa kraju. Podkreślił ponadto, że choć Moskwa chce autonomicznej i silnej Unii Europejskiej, to zastrzegł, że UE i NATO nie powinny kwestii bezpieczeństwa rozpatrywać  za kulisami.

Moskwa zbroi obwód kaliningradzki

Informacje o modernizacji obiektów wojskowych w obwodzie kaliningradzkim pojawiły się już na początku tego roku. Opublikowane wtedy fotografie sugerowały, że Rosjanie zmodernizowali bunkier do przechowywania broni jądrowej. Natomiast najnowsze zdjęcia satelitarne, które przekazała amerykańska stacja CNN, a wykonała komercyjna firma ImageSat International, wskazują, że Rosja dokonuje istotnych modernizacji w co najmniej czterech różnych miejscach obwodu kaliningradzkiego.

Rosyjskie rakiety przy granicy z Polską

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało we wtorek duże przegrupowanie wojsk w ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W ramach przegrupowania do obwodu kaliningradzkiego mają zostać przerzucone drogą morską rakiety balistyczne Iskander-M oraz myśliwce i bombowce.  Zapowiedziano ponadto przerzucenie …

Zdjęcia wykonane między 19 lipca a 1 października mają wskazywać również, że prace trwają także w odkrytym bunkrze. Kolejne fotografie mają prezentować 40 nowych bunkrów budowanych w pobliżu Primorska.

Na zdjęciach opublikowanych przez CNN widać też ulepszenia bazy lotniczej Czkałowsk, m.in. nową linię kolejową oraz instalację systemu lotniczego, pozwalającą samolotom lądować w niekorzystnych warunkach pogodowych. Ostatni zestaw fotografii ujawnia ulepszenia obiektów wojskowych w Czerniachowsku. Dziennikarze CNN poprosili rosyjskich wojskowych o komentarz w tej sprawie, ale dotychczas nie otrzymali odpowiedzi.

Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy

Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy, bo Rosja rozmieszcza je w Obwodzie Kaliningradzkim tym razem na stałe – poinformowała wczoraj (5 lutego) prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Informację tę potwierdził przewodniczący komisji ds. obrony Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji ) Władimir Szamanow.

Rada NATO – Rosja nieefektywna

W wywiadzie dla francuskiej gazety Siergiej Ławrow wyraził także zaniepokojenie brakiem efektywnego dialogu między rosyjskimi wojskowymi a NATO. Przypomniał przy tym, że choć Rada NATO – Rosja spotkała się trzykrotnie, ani razu nie przyniosła żadnego rezultatu. Według szefa rosyjskiej dyplomacji te spotkania były jedynie pretekstem do oskarżania Rosji i „zaspokojenia kaprysu Ukraińców, którzy chcą utrzymania sankcji wobec Moskwy” w związku z kwestią Krymu i Donbasu.

Spotkanie UE-Rosja bez rezultatów

Wczoraj spotkali się szefowie dyplomacji UE i Rosji. Spotkanie nie przyniosło zmian w relacjach obu stron.
 

Wczoraj (11 lipca) w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. To już drugie ich spotkanie w …