Parlament Kosowa przyjął prawo zezwalające na stworzenie własnych sił zbrojnych. Zrobił to wbrew protestom Serbii, która nie uznaje niepodległości Kosowa. Mniejszość serbska zbojkotowała posiedzenie parlamentu.
Izba musi jeszcze przyjąć jeden akt prawny, który określa nową strukturę organizacyjną Sił Bezpieczeństwa Kosowa (KSF). Zostaną one przekształcone, według zapisów przyjętego prawa, w organizację posiadającą prawo do obrony kraju.
Litwa decyduje o zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy
W trakcie oficjalnej wizyty na Ukrainie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė zapowiedziała zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Ukraina otrzyma amunicję, zwiększona zostanie też liczba doradców litewskich, biorących udział w procesie szkolenia sił ukraińskich. Dodatkowo rząd w Wilnie wyśle również na Ukrainę ekspertów do spraw …
Etnicznie serbskie miejscowości w północnym Kosowie są jednym z głównych punktów spornych między oboma krajami. Belgrad nie uznaje niepodległości Kosowa, a serbska mniejszość na północy Kosowa nie uznaje Prisztiny za swoją stolicę.
Premier Serbii Ana Brnabić podkreśliła, że decyzja władz Kosowa utrudni wysiłki pokojowe w regionie. „Dzisiejszy dzień nie przyczynia się do współpracy i bezpieczeństwa w regionie” – powiedziała szefowa serbskiego rządu.
Kosowo będące w przeszłości w autonomicznym regionem Serbii, w 2008 r. ogłosiło niepodległość, której władze w Belgradzie nie uznają. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest dla obu państw jednym z warunków wejścia do Unii Europejskiej, o co zabiegają oba państwa.
Armenia: Blok Nikola Paszinjana wygrywa wybory parlamentarne
Ugrupowanie ,,Mój Krok” Nikola Paszinjana wygrało przedterminowe wybory parlamentarne w Armenii zdobywając według częściowych wyników około 70 proc .głosów. To oznacza uzyskanie konstytucyjnej większości i bardzo silny mandat do wprowadzenia reform, które Paszinjan obiecał społeczeństwu po wiosennych protestach.
W Zgromadzeniu Narodowym …