Korea Północna: UE wzywa Kim Dzong Una do zaprzestania prowokacji

Federica Mogherini

Federica Mogherini, Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Istnieje pilna potrzeba deeskalacji nastrojów w związku z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Jest to priorytet UE i reszty międzynarodowej wspólnoty – stwierdziła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wczoraj (14 sierpnia) Korea Północna była głównym tematem posiedzenia unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa.

 

W miniony piątek (11 sierpnia) wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini zwołała nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE. Miało to związek z próbami międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonymi przez Koreę Północną. Decyzja szefowej dyplomacji UE zapadła kilka dni po szczycie Forum Regionalnego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w filipińskiej Manili, gdzie dyskutowano m.in. ostatnie działania reżimu Kim Dzong Una.

Po pilnym spotkaniu unijnego Komitetu wiadomo, że wszystkie państwa członkowskie UE mówią jednym krytycznym głosem wobec działań, jakie w ostatnim czasie podjęła Korea Północna. Wezwały one Pjongjang do zaprzestania jakichkolwiek prowokacyjnych akcji, które mogą zwiększyć niepokoje w regionie i na świecie.

Jak głosi treść oświadczenia szefowej unijnej dyplomacji, Unia Europejska i jej państwa członkowskie wzmocnią swoje działania dyplomatyczne poprzez wyciągnięcie pomocnej dłoni ku Korei Południowej, Stanom Zjednoczonym, Chinom, Rosji i Japonii, a także reżimowi Kim Dzong Una. „Unia Europejska jest gotowa wesprzeć proces zmierzający do wiarygodnego i znaczącego dialogu z Koreą Północną i z międzynarodową wspólnotą, z Koreą Południową na czele” – stwierdziła Mogherini, odwołując się także do rozmów z jej południowokoreańską odpowiedniczką Kang Kyung-wha.

Zdaniem Mogherini, kontynuowanie programu nuklearnego i rakietowego przez Koreę Północną stanowi poważne naruszenie międzynarodowych zobowiązań reżimu Kima, przede wszystkim tych wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak czytamy dalej, jednogłośne podjęcie rezolucji 2371 przez RB ONZ pokazało, że społeczność międzynarodowa jest w pełni zjednoczona w dalszym zwiększaniu międzynarodowej presji w celu doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Federica Mogherini zadeklarowała również stały kontakt z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi. Powtórzyła również stanowisko ministrów obecnych na Forum Regionalnym ASEAN, którzy opowiedzieli się za pełną, kontrolowaną i przeprowadzoną w pokojowy sposób denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna: Nadzwyczajne kroki Mogherini po szczycie ASEAN

Korea Północna ponownie na świeczniku Unii Europejskiej. Federica Mogherini zwołała na dzisiaj (14 sierpnia) nadzwyczajne posiedzenie unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w sprawie podjęcia dalszych kroków wobec Pjongjangu.