Kandydaci na premiera Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Ukraina powoli mebluje życie polityczne po niedawnych wyborach. Od kilku dni znane jest nazwisko prawdopodobnego przewodniczącego Rady Najwyższej. Pojawiły się także personalia kandydatów na premiera. Tymczasem podczas drugiego dnia wizyty prezydenta w Turcji, Wołodymyr Zełeński zapowiedział poważne reformy krajowej gospodarki.

 

 

Prezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” (SN), które zdobyło absolutną większość w parlamencie Ukrainy desygnuje politologa i jednocześnie szefa partii na stanowisko przewodniczącego Rady Najwyższej – ukraińskiego jednoizbowego parlamentu. Wiceszef SN Dawyd Arachamia przedstawił także krótką listę kandydatów na stanowisko premiera. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami brakuje na niej znanych polityków. Najbardziej rozpoznawalną postacią jest dotychczasowy prezes zarządu narodowej spółki paliwowej Naftohaz Ukraina, Andrij Kobolew. Ukrainę czekają poważne zmiany. Tak przynajmniej twierdzi prezydent kraju, który podczas forum biznesowego podczas drugiego dnia wizyty w Turcji zapowiedział zmiany i poważne inwestycje w infrastrukturę.

Ukraina: Rozejm w Donbasie trwa, ale żołnierze giną

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) w wyniku ostrzału ze strony prorosyjskich separatystów. Od drugiej połowy lipca w Donbasie trwa jednak tzw. „chlebowy rozejm”, który ma umożliwić mieszkańcom tych terenów przeprowadzenie żniw.
 

Bezterminowe wstrzymanie ognia …

Idzie młodość

Uwagę przykuwa wiek potencjalnych kandydatów. Najmłodszy liczy 35 lat. Najstarszy 42 lata. Już podczas wieczoru wyborczego prezydent Wołodymyr Zełeński zapowiedział, że chciałby, by stanowisko objęła osoba spoza świata polityki, najlepiej ekonomista z doświadczeniem w pracy na Zachodzie.

Do szefowania większościowego gabinetu pretendują zatem wspomniany wyżej Andrij Kobolew – kojarzony z współpracującym niegdyś z byłym prezydentem Petro Poroszenką oligarchą Ihorem Kołomojskim, który powrócił w maju na Ukrainę. Kobolew zebrał doświadczenie zawodowe głównie w Naftohazie, w którym pracuje z przerwami od 2002 r. Od 2014 r., jako prezes zarządu.

Drugim z pretendentów jest sprawujący funkcję dyrektora wykonawczego Naftohazu Jurij Witrenko, prywatnie syn znanej polityk Natalii Witrenko, deputowanej do Rady Najwyższej oraz dwukrotnej kandydatki w wyborach prezydenckich. Jurij Witrenko podobnie jak Kobolew także głównie pracował w Naftohazie z krótką przerwą na prowadzenie własnej działalności inwestycyjnej.

Ukraina zatrzymała rosyjski statek, ale zwolniła marynarzy

Kolejne napięcia między Ukrainą a Rosją. Kijów zajął rosyjski tankowiec na Dunaju z powodu oskarżeń o udział w incydencie z końca 2018 r., gdy Moskwa aresztowała 24 ukraińskich marynarzy. Wszyscy członkowie rosyjskiego statku zostali już uwolnieni.
 

 

Niedawna pierwsza rozmowa telefoniczna między prezydentami …

Najmłodszym kandydatem 35-letni Ołeksij Honczaruk, piastujący funkcję wiceszefa Biura Prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych. Honczaruk pracował wcześniej, jako niezależny doradca kilku ministrów, w tym m. in. ekologii i rozwoju gospodarczego.

Czwartym pretendentem jest przedstawiciel Ukrainy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym Władysław Raszkowan. Wiceszef SN nie zdradził, kto ma największe szanse na tekę premiera. Dodatkowo w ostatnich dniach ogłoszono nazwisko prawdopodobnego przewodniczącego RN Ukrainy. To Dmytro Razumkow, faktyczny przewodniczący SN. Politolog z wykształcenia. W przeszłości był członkiem Partii Regionówjednak odszedł z ugrupowania w 2010 r. tuż po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Wiktora Janukowycza. 

Wedle najnowszych doniesień Parlament rozpocznie swoje prace 29 sierpnia, chociaż Zełeński niejednokrotnie wspominał, że chciałby, by na przypadający 24 sierpnia Dzień Niepodległości Ukrainy, przypadła pierwsza sesja Rady Najwyższej.

Erdogan: Aneksja Krymu nielegalna

Dwudniowa wizyta prezydenta Ukrainy wypełniona była rozmowami na temat zacieśnienia współpracy między Kijowem i Ankarą. W planie znalazło się zawarcie umowy o wolnym handlu. Nie zabrakło odniesień do sytuacji w Donbasie. Wołodymyr Zełeński liczy na pośrednictwo Turcji w sprawie unormowania …

Program na najbliższe lata

Podczas gdy karuzela z przydziałem najważniejszych miejsc w państwie rozkręca się, krystalizuje się program prezydenta. Podczas drugiego dnia wizyty w Turcji Wołodymyr Zełeński ogłosił zmiany w gospodarce kraju, do których dojdzie w najbliższych latach. Kijów zamierza przede wszystkim jeszcze do końca tego roku uwolnić obrót rynkiem ziemi. Oznacza to, że po zniesieniu moratorium, w 2020 r. na rynku znajdzie się 40 mln hektarów (400000 km2) ziemi.

Ukraiński prezydent liczy na zainteresowanie tureckich podmiotów w obrocie ukraińską ziemią. Moratorium zostało wprowadzone przed 14 laty i było rokrocznie przedłużane, co uniemożliwiało np. rolnikom powiększać swoich gospodarstw. Zełeński już podczas kampanii prezydenckiej zapowiadał, że nie przedłuży moratorium o kolejny rok.

Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Reforma rolna to nie jedyna zapowiedź zmian w ukraińskiej gospodarce. Prezydent zapowiedział inwestycje w najbliższych latach sięgające 20 mld dolarów. W planach jest m. in. modernizacja 24 tys. km dróg, wzrośnie liczba lotnisk oraz poprawiona zostanie infrastruktura portów morskich. Zełeński planuje także wpompować środki w ukraiński przemysł zbrojeniowy.

Zmiany w rolnictwie i infrastrukturze kraju to nie wszystko. Prezydent zapowiedział również legalizację hazardu. Głównie pod kątem luksusowych hoteli w regionie Morza Czarnego. Kasyna mają przyczynić się do zwiększeniai oferty turystycznej w regionie  –  a zatem większych wpływów dla budżetu. Obecnie na Ukrainie obowiązuje liczący już 10 lat zakaz gier hazardowych.

Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu …