Holandia-Turcja: napięcia nie słabną

Holandia Turcja

Yıldırım Tuğrul Türkeş. wicepremier Turcji// Źródło: Turecki rząd

Holenderski rząd nie zamierza łagodzić konfliktu dyplomatycznego z Turcją. Członkowie tureckiego rządu otrzymali zakaz wjazdu na holenderskie terytorium.

 

Dziś (7 lipca) holenderski rząd ogłosił, że wicepremier Turcji Yıldırım Tuğrul Türkeş nie zostanie wpuszczony do kraju. Oprócz tego do Holandii nie będą mogli też wjechać pozostali członkowie tureckiego rządu.

Türkeş chciał przyjechać do Holandii, aby  wraz  turecką diasporą w tym kraju obchodzić pierwszą rocznicę powstrzymania próby zamachu stanu z 15 lipca 2016 r. Zdaniem holenderskie rządu, byłoby to jednak niemile widziane, „z uwagi na obecny kształt relacji między oboma państwami”.

Relacje między Turcją a Zachodem pozostają napięte od czasu próby obalenia jego rządu. Czarę goryczy w relacjach z Holandią przelała natomiast sytuacja z marca br., kiedy Holendrzy odmówili wjazdu do kraju ministrom tureckiego rządu, którzy chcieli prowadzić wśród tureckiej diaspory kampanię przed referendum konstytucyjnym z 16 kwietnia br.

Waszczykowski apeluje o uspokojenie sporu państw UE z Turcją

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski zaapelował wczoraj (14 kwietnia) do wszystkich stron sporu o uspokojenie, wycofanie się z przesadnej retoryki i szukanie możliwości współpracy. Odniósł się w ten sposób do nasilającego się konfliktu między Turcją i niektórymi państwami UE, zwłaszcza z Holandią i Niemcami.

Data ich wizyty miała przypaść w trakcie holenderskiej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Miało to kluczowy wpływ na decyzję holenderskiego rządu o nieudzieleniu  zgody na ich przyjazd – a także deportacji minister, która przyjechała mimo zakazu.