Hiszpania: Zatrzymanie organizatora powrotów bojowników Państwa Islamskiego

Operacja przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku, źródło: U.S. Army

Operacja przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku, źródło: U.S. Army

Hiszpańskie służby zatrzymały w Madrycie Syryjczyka, który miał organizować powroty z Bliskiego Wschodu do Europy bojownikom Państwa Islamskiego (IS), którzy posiadają obywatelstwo UE. Jak poinformowano mężczyzna ten miał zbierać i przekazywać pieniądze niezbędne na opłacenie podróży.

 

Syryjczyk o nieujawnionej tożsamości miał zbierać w różnych krajach europejskich fundusze na rzecz sfinansowania powrotu do Europy osób, który opuściły Stary Kontynent, aby się przyłączyć do światowego dżihadu. Ocenia się, że ok. 6 tys. osób z obywatelstwem któregoś z państw członkowskich UE przyłączyło się do Państwa Islamskiego (IS) i uczestniczyło w walkach w Syrii czy Iraku. Jednak jeśli doliczyć do tego ich rodziny (żony i dzieci), to liczba osób wywodzących się z Europy, a które mają związki z IS, rośnie do ponad 41 tys.

43-letni zatrzymany przez hiszpańską policję mężczyzna miał zebrane pieniądze przesyłać do Syrii za pomocą nieformalnego systemu płatniczego „hawala”, który nie jest elementem systemu bankowego, ale opiera się na powiązaniach etnicznych, religijnych, klanowych czy sąsiedzkich. To tradycyjna forma przekazywania sobie pieniędzy na odległość, która wywodzi się z Bliskiego Wschodu. Ponieważ nie istnieją żadne trwałe dokumenty dotyczące transakcji w ramach „hawali”, często z tego systemu korzystają islamscy terroryści.

Według hiszpańskich śledczych zatrzymany mężczyzna mógł w ten sposób przetransferować nielegalnie do Syrii nawet kilka milionów euro. Nie wiadomo jednak ile osób wróciło dzięki jego działalności do Europy.

Niemcy: Bojownicy Państwa Islamskiego stracą niemiecki paszport

Niemieckie ministerstwa spraw wewnętrznych i sprawiedliwości uzgodniły kształt specjalnej ustawy, która umożliwi pozbawianie obywatelstwa osób walczących po stronie Państwa Islamskiego lub innych organizacji terrorystycznych. Nie obejmie ona jednak tych niemieckich obywateli, którzy już zostali schwytani w Iraku czy Syrii.
 

Jak poinformowała …

Nie wiadomo co począć z islamskimi bojownikami

Po tym jak Państwo Islamskie utraciło niemal całe swoje terytoria w Syrii i Iraku, do więzień w tamtych krajach trafiły tysiące bojowników. Część z nich to obywatele europejscy. Choć wielu z tych, którzy w ostatnich kilku latach wyjechali na Bliski Wschód, aby przyłączyć się do zbrojnego dżihadu zginęła, wciąż wielu z nich żyje i zostało pojmanych. Część z nich zwraca się w takiej sytuacji do unijnych służb konsularnych o pomoc. Państwa członkowskie UE nie palą się jednak do ułatwiania takim osobom powrotu na Stary Kontynent.

Tymczasem władze w Bagdadzie oraz syryjscy Kurdowie, którzy toczyli najcięższe walki z bojownikami Państwa Islamskiego, coraz mocniej naciskają na kraje UE, aby zabrały do siebie swoich obywateli i tam ich osądziły. Pojawiły się więc pomysły (zgłaszała je np. Szwecja), aby to na terenie Syrii i Iraku utworzył specjalny międzynarodowy trybunał do sądzenia islamskich terrorystów.

Służby UE uderzyły w internetową propagandę Państwa Islamskiego

Europol, czyli unijna agencja policyjna poinformowała o sukcesie międzynarodowej operacji wymierzonej w aktywność Państwa Islamskiego w internecie. Dzięki współpracy państw członkowskich UE, Kanady oraz USA udało się wyłączyć wiele stron i serwisów, które szerzyły terrorystyczną propagandę w globalnej sieci. …