Hiszpania: Kosowo może dołączyć do UE jako region Serbii

Flaga Kosowa i Unii Europejskiej (Źródło: Flickr)

W nieformalnym dokumencie przesłanym do Komisji Europejskiej hiszpańskie ministerstwo spraw zagranicznych zakwestionowało włączenie Kosowa do kolejnego etapu unijnego planu przyspieszonego rozszerzenia Bałkanów Zachodnich.

 

Hiszpański minister spraw zagranicznych, Alfonso Dastis oświadczył, że koncepcja tzw. procesu rozszerzenia WB6 nie może odnosić się do Kosowa, ponieważ państwo to „nie pasuje do dynamiki rozszerzania i posiada swoje zróżnicowane ramy”. WB6 to określenie sześciu kandydatów z Bałkanów Zachodnich do członkostwa w Unii Europejskich, jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo oraz Serbia.

Na kilka dni przed przyjęciem strategii rozszerzenia UE (prawdopodobnie dojdzie do tego 6 lutego 2018 r.) Hiszpania zakwestionowała nie tylko strategię, ale i cały proces unijnego rozszerzenia o Kosowo. Celem hiszpańskich rządzących jest zablokowanie jakiejkolwiek wzmianki o Kosowie jako odrębnym państwie.

Hiszpanie wysłali do najwyższych urzędników unijnych oprócz jednego pisemnego sprzeciwu, jeszcze kilka dokumentów protestacyjnych. W nieoficjalnym dokumencie Hiszpania twierdzi, że konieczne jest wprowadzenie rozróżnienia między procesem rozszerzenia UE a procedurami i strategiami dla Bałkanów Zachodnich, które stanowią część wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Madryt uważa również, że rozszerzenie nie powinno być postrzegane jako bezpośredni środek rozwiązywania problemów politycznych w regionie Bałkanów Zachodnich.

Jednak unijni przedstawiciele mówią o integracji wszystkich państw regionu. Federica Mogherini, Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, powiedziała, że ​​”Europa nie będzie zjednoczona, dopóki Bałkany nie staną się częścią Unii Europejskiej”. Podobnie Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej wyrażał życzliwość wobec idei przystąpienia Bałkanów Zachodnich do UE.

Rząd Kosowa również wysłał list do władz w Brukseli, aby wyrazić zaniepokojenie brakiem jasności strategii UE na rzecz rozszerzenie w kierunku Bałkanów Zachodnich. Prisztina krytykuje przyszły dokument, którzy koncentruje się głównie na Serbii i Czarnogórze, podczas gdy nie ma konkretnych dat dla innych krajów.

Kosowo: Śmierć serbskiego polityka

Oliver Ivanović został śmiertelnie postrzelony w kosowskiej Mitrowicy, w chwili gdy przedstawiciele władzy Belgradu i Prisztiny mieli podjąć rozmowy o normalizację stosunków w Brukseli.
 
Oliver Ivanović zginął przed siedzibą jego inicjatywy obywatelskiej „Serbia, demokracja, sprawiedliwość” („Srbija, demokratija, pravda”) w Mitrowicy w …

Głos w sprawie Kosowa z Katalonią w tle

Sytuacja w Katalonii trwałe wpłynęła na stosunek Hiszpanii do Kosowa. Madryt nie jest przekonany do żadnych precedensów uznania państwa, ponieważ zostałoby to wykorzystane przez zwolenników katalońskiej secesji.

W tym przypadku stanowisko hiszpańskie odwołuje się do obrony zasad integralności terytorialnej państw, poszanowania prawa międzynarodowego i rządów prawa.

Według niektórych ekspertów po referendum niepodległościowym i ocenie Komisji Europejskiej Katalonii nie można porównać do Kosowa, ponieważ Hiszpania jest w Unii Europejskiej, a Serbia nie jest jej członkiem. Hiszpanie boją się, że Katalonia ogłosi jednostronnie niepodległość i powtórzy się kosowski scenariusz.

Belgrad utrzymuje prawidłowe stosunki z Madrytem. Prezydent Serbii, Aleksander Vucić publicznie podkreśla dobre relacje z Mariano Rajoyem, który nigdy nie uległ naciskom unijnym i nie uznał niepodległości Kosowa. Tuż po referendum w Katalonii Vucić oskarżył Unię Europejską o stosowanie podwójnych standardów wobec aspiracji niepodległościowych dotyczących nieuznania niepodległości Katalonii mimo odbytego referendum, a Kosowa, w którym żadne głosowanie nie zostało przeprowadzone.

Stanowisko Serbii w sprawie Kosowa jest jedną z głównych przeszkód dla zakończenia procesu przystąpienia Serbii do UE. UE wyznaczyła ostateczny termin (koniec 2019 r.), co do normalizacji stosunków Belgradu z Prisztiną.

Z najnowszego sondażu serbskiego ministerstwa ds. integracji z Unią wynika, że większość ankietowanych Serbów popiera kontynuowanie przez rząd serbski prób doprowadzenia do kompromisu z Prisztiną.

Kosowo ogłosiło niepodległość w lutym 2008 r., decyzję tę uznało 115 krajów, w tym Stany Zjednoczone i większość krajów unijnych (oprócz: Cypru, Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji).

Większość Serbów popiera członkostwo w Unii

52 proc. Serbów popiera pomysł przyłączenia się ich kraju do Unii Europejskiej – wskazuje sondaż serbskiego ministerstwa ds. integracji z Unią. Główne wskazywane przyczyny to lepsze możliwości na rynku pracy i swoboda przemieszczania się.
 

52 proc. Serbów zagłosowałoby za wejściem …