Heinz-Christian Strache rezygnuje z mandatu europarlamentarzysty

Lider Wolnościowej Partii Austrii Heinz-Christian Strache, źródło Wikipedia

Lider Wolnościowej Partii Austrii Heinz-Christian Strache, źródło Wikipedia

Były wicekanclerz Austrii, który podał się w maju do dymisji w związku z „Ibizagate”, zrzekł się mandatu europarlamentarzysty. Decyzja ta jest zgodna z życzeniem kierownictwa Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ).

 

 

Heinz-Christian Strache – wybrany w majowych wyborach do PE pomimo skandalu związanego z „Ibizagate” – zapowiedział że nie obejmie mandatu w Brukseli. Polityk podał się w zeszłym miesiącu do dymisji, po tym jak niemieckie gazety „Der Spiegel” i „Süddeutsche Zeitung” opublikowały nagranie, na którym Strache obiecywał podstawionej bogatej Rosjance rządowe kontrakty w zamian za zasilenie partyjnej kasy oraz przejęcie wpływowego tabloidu, którego dziennikarze pisaliby pochlebne o FPÖ artykuły.

Austria: FPÖ opuszcza rząd, w poniedziałek wotum nieufności wobec kanclerza

Nie ma już rządzącej Austrią przez ostatnie 2 lata koalicji między Austriacką Partią Ludową (ÖVP) a nacjonalistyczną Wolnościową Partią Austrii (FPÖ). Ministrowie należący do drugiego z tych ugrupowań opuścili rząd. To skutek afery wokół byłego już lidera FPÖ, który do niedawna …

Potrzeba rehabilitacji

Decyzja została podjęta po kilkunastu dniach niepewności. W tym czasie kierownictwo ugrupowania naciskało na polityka, by zrzekł się mandatu. Strache pomimo wybuchu afery na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zdobył w głosowaniu 45 tys. głosów (jedna trzecia otrzymanych przez FPÖ) i to pomimo startowania z ostatniego miejsca na liście (42).

W wydanym oświadczeniu polityk poinformował, że rezygnacja z zasiadania w PE „nie jest wynikiem kalkulacji politycznej ani jakiejkolwiek umowy”. Strache, wciąż pozostający najpopularniejszym politykiem FPÖ, zapowiedział, że jego kariera polityczna „na pewno nie została zakończona”. Zaznaczył przy tym, że chciałby zostać zrehabilitowany przed powrotem do czynnej działalności. W czwartek austriacka prokuratura ogłosiła wszczęcie śledztwa przeciwko niemu oraz dwóm innym członkom skrajnie prawicowego ugrupowania. Są oni podejrzani o naruszenie zaufania publicznego w związku z komentarzami wygłaszanymi w nagraniu. 

Austria: Wotum nieufności dla rządu

W Radzie Narodowej, czyli niższej izbie austriackiego parlamentu, przegłosowany został wniosek o udzielenie wotum nieufności wobec konserwatywnego rządu. To efekt skandalu jaki wybuchł wokół koalicyjnej nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). To pierwszy przypadek odwołania rządu przez parlament w powojennej austriackiej …

Nagranie, które doprowadziło do zmiany rządu

49-letni Strache przez 14 lat pełnił funkcję szefa FPÖ. Od dwóch lat był także wicekanclerzem w rządzie Sebastiana Kurza. Natychmiast po ujawnieniu nagrań Strache zrezygnował ze wszystkich swoich funkcji, włącznie z zasiadaniem w krajowym Parlamencie. W piątek FPÖ ogłosiła, że w jesiennych przedterminowych wyborach do Parlamentu wystartuje żona Strache, 32-letnia Philippa.  

Wideo opublikowane przez „Der Spiegel” i „Süddeutsche Zeitung”, zostało zarejestrowane na hiszpańskiej Ibizie w lipcu 2017 r., zanim FPÖ weszła do rządu Kurza i jego Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP). Kurz wystąpił z koalicji jeszcze tego samego dnia, w którym Strache ustąpił ze stanowiska. Następnie bezskutecznie próbował zdobyć poparcie Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ), by utrzymać mniejszościowy rząd. Od tego czasu w Austrii został powołany rząd tymczasowy z pierwszą kobietą w historii kraju na stanowisku kanclerza, Brigitte Bierlein. 

Austria: Nowa tymczasowa kanclerz

Dotychczasowa prezes austriackiego Trybunału Konstytucyjnego została nominowana przez prezydenta na nowego szefa rządu. To pierwsza kobieta w historii kraju na tym stanowisku. Jej zadaniem będzie doprowadzić Austrię do wrześniowych przedterminowych wyborów.
 

Brigitte Bierlein będzie odpowiedzialna za utworzenie tymczasowego rządu technicznego, który doprowadzi …