Grecja i Macedonia zacieśniają współpracę

Premier Macedonii Zoran Zaew i premier Grecji Aleksis Tsiprac, źródło: Kancelaria Rządu Macedonii (vlada.mk/node/13992)

Premier Macedonii Zoran Zaew i premier Grecji Aleksis Tsipras, źródło: Kancelaria Rządu Macedonii (vlada.mk/node/13992)

Skopje i Ateny podpisały porozumienie w sprawie stopniowego obniżania kosztów roamingu oraz usunięcia ich całkowicie do 2021 r.

 

Rządy Grecji i Północnej Macedonii ogłosiły we wtorek 19 lutego, że celem porozumienia jest zmniejszenie kosztów jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego aż do ich całkowitego zlikwidowania w 2021 r.

Umowa między krajami została podpisana podczas wizyty greckiego ministra cyfryzacji Nikosa Pappasa w Skopje, gdzie odbyło się spotkanie z jego północno-macedońskim odpowiednikiem Damjanem Mancevskim.

Grecja: Parlament zaakceptował umowę z Macedonią ws. nazwy kraju

Po trzech dniach debaty greccy posłowie ostatecznie zatwierdzili umowę zawartą z Macedonią, na mocy której post-jugosławiańska republika przeistoczy się w Macedonię Północną. Pracom w parlamencie towarzyszyły ostre protesty przeciwników ugody.
 

Debata parlamentarna była tak zażarta, że zaplanowane na wczoraj (24 stycznia) …

W czerwcu 2018 roku Grecji udało się uzyskać porozumienie z Byłą Jugosławiańską Republiką Macedonii (FYROM), nazwane Porozumieniem z Prespy. Rozwiązało ono 25-letni spór dotyczący kwestii nazewnictwa państwa, a tym samym zmiany starej nazwy FYROM na „Północną Macedonię”.

„Sprawmy aby ludzie utożsamiali się z Porozumieniem z Prespy”, powiedział Papas, dodając także, że powinno ono przynieść rezultaty w postaci poprawy jakości życia ludzi po obu stronach granicy, przede wszystkim jeżeli chodzi o możliwości komunikacyjne, przemieszczanie się oraz perspektywy ekonomiczne.

Porozumienie gwarancją dobrobytu

Kandydatka na burmistrza Salonik, a także obecna deputowana Macedonii i Tracji Katerina Notopoulou w rozmowie z EURACTIV.COM stwierdziła, że porozumienie z Prespy, powoli na transformację Bałkanów z europejskiego magazynu w obszar państw nastawionych na pokojowe współdziałanie.

Dla Salonik, jej zdaniem, zmiana nazwy północnego sąsiada oznacza lepsze perspektywy rozwojowe dla miasta.

Grecja: Dla młodych ludzi rolnictwo jest nieopłacalne

Słaba jakość infrastruktury i niska rentowność prowadzenia gospodarstw sprawiają, że rolnictwo jest dla młodych Greków nieatrakcyjne. Jednocześnie rozmówcy EURACTIV Greece przekonują, że jak nigdy wcześniej w sektorze potrzeba młodych osób, które zmienią jego oblicze.
 

„Rolnictwo jest mniej atrakcyjne dla młodszego …

„Jak wiadomo modele ekonomiczne obu państw wzajemnie się uzupełniają i dlatego nie ma problemów związanych z nieuczciwą konkurencją. To bardzo dobrze wpływa na nasz eksport”, twierdzi Notopoulou.

Dodaje także, że Północna Macedonia i Grecja są doskonale funkcjonującymi partnerami handlowymi. Do mediów docierają już pierwsze wzmianki dotyczące nowych połączeń kolejowych, sieci transportu, a także infrastruktury pomiędzy tymi państwami.

„Wszystkie te działania przyczynią się do nowego porządku na Bałkanach”

„Odór skrajnej prawicy”

Notopoulou zwraca także uwagę na fakt, że rządy obu państw i ich obywatele chcą uniknąć komplikacji w realizacji zawartej umowy. Podkreśla jednocześnie, że zagrożenie stanowi wzrost popularności partii skrajnie prawicowych.

„Szczególnie w Salonikach odnotowujemy to niepokojące to zjawisko. Odór skrajnie prawicowych haseł przybył do nas z najgłębszego szamba naszego miasta”, nie przebiera w słowach lewicowa polityczka.

Grecja otworzy Macedonii drzwi do NATO

Grecki rząd zamierza wykonać symboliczny gest i być pierwszym krajem, który ratyfikuje umowę w sprawie przystąpienia Macedonii Północnej do NATO. Ma się to stać do 8 lutego.
 

W poniedziałek (28 stycznia) rzecznik NATO powiedział, że data podpisania dokumentu akcesyjnego przez 30. …

„Oofiarą linczu padł ostatnio burmistrz Salonik. W mieście zawisły plakaty, wyrażające niezadowolenie z członka parlamentu z ramienia partii SYRIZA. Są one symbolem frustracji w stosunku do stanowiska burmistrza wobec Porozumienia z Prepsy. Mieliśmy nawet próby zabójstwa”, mówi Notopoulou.

Dodaje także, że to na głównej partii opozycyjnej, Nowej Demokracji, ciąży odpowiedzialność za obecną sytuację w kraju. Jak twierdzi, wynika to ze stanowiska, jakie zajęła ona w stosunku do wspomnianego wcześniej porozumienia.

„Wszyscy pamiętamy jaką postawę reprezentowała na początku 2018 r. Nowa Demokracja. Pamiętamy również ich nagłą zmianę stanowiska, nie popartą żadnymi racjonalnymi argumentami czy historycznymi dowodami. Zwrócili się przeciwko Porozumieniu z Prepsy niemal w tym samym czasie, kiedy lider partii Mitsotakis podlizywał się Europejskiej Partii Ludowej,” podsumowuje Notopoulou.