Frontex rozpoczyna misję w Albanii, aby zwiększyć bezpieczeństwo UE

Zdjęcie via twitter @Frontex

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) poinformowała o uruchomieniu w Albanii pierwszej misji poza granicami Wspólnoty. Jej celem jest wsparcie tego kraju w kontroli granicznej i powstrzymanie nielegalnej migracji.

 

Unijny komisarz ds. Migracji Dimitris Avramopoulos określił rozpoczętą dziś w Tiranie operację jako „historyczny krok, przybliżający region Bałkanów Zachodnich do UE”. Od dziś 50 oficerów z 12 państw UE wyposażonych w 16 samochodów patrolowych wesprze wysiłki tego aspirującego do członkostwa w UE bałkańskiego kraju. Dla Brukseli to okazja do zademonstrowania determinacji w przededniu wyborów europejskich z walce z nielegalną migracją.

TSUE: Polska tłumaczy się z nieprzyjęcia uchodźców

Czy Polska może jeszcze zostać ukarana za podjętą trzy lata temu decyzję o nieprzyjęciu uchodźców? Skargę w tej sprawie przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom, Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE już w grudniu 2017 r., ale do …

Nadzieje Tirany

Albania nawiązuje współpracę z nadzieją na rozpoczęcie w czerwcu rozmów o członkostwie w UE. W zamian otrzyma pomoc w kontroli granicznej i zwalczaniu przestępczości transgranicznej. Premier kraju Edi Rama nazwał zainicjowanie misji „bardzo ważnym krokiem w stosunkach Albanii z UE”. Polityk dodał, że współpraca z Frontexem „wzmocni współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa”. Od 22 maja strażnicy Frontexu zostaną rozmieszczeni na granicy z Grecją wraz z albańskimi patrolami granicznymi. Współpraca jest efektem zawarcia umowy między Brukselą a Tiraną, które weszła w życie na początku tego miesiąca.

Była to pierwsza tego typu umowa z państwem nie należącym do UE, choć następnie Komisja Europejska parafowała podobne porozumienia z Bośnią, Macedonią Północną, Czarnogórą i Serbią, które powinny wkrótce wejść w życie. Państwa te, podobnie jak Albania, leżą na tzw. trasie bałkańskiej, z której korzystają tysiące migrantów w drodze do granic UE. Setki tysięcy osób skorzystało z tej trasy w 2015 i 2016 r. uciekając przed wojną i ubóstwem w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Na Morzu Śródziemnym zginęło 60 osób uciekających z Afryki

Około 60 uciekinierów, którzy usiłowali dopłynąć z Libii do Europy, zginęło w Morzu Śródziemnym niemal 40 mil od tunezyjskiego miasta Safakis, kiedy ich łódź zaczęła tonąć. Tunezyjski kuter rybacki uratował tylko 16 osób. Włosi otwierają porty przed kolejnymi rozbitkami mimo …

Ograniczenie nielegalnej migracji

Wzmocniona współpraca „przyczyni się do lepszego zarządzania nielegalną migracją, jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo na zewnętrznych granicach UE i wzmocni zdolność Agencji do działania w najbliższym sąsiedztwie UE, przy jednoczesnym zbliżeniu tego sąsiedztwa do Wspólnoty”, oświadczyła KE.

Zadaniami Frontexu będzie kontrola przepływów migracyjnych, zwalczanie przestępczości transgranicznej, w tym przemytu migrantów, handlu ludźmi i terroryzmu oraz wzmocnienie europejskiej granicy lądowej między Albania a Grecją.

Frontex jest podstawowym narzędziem UE w kwestii migracji i bezpieczeństwa granic. Kompetencje jednostki stopniowo wzrastają od 2015 r., w związku z napływem rzesz migrantów do państw członkowskich UE. Do 2027 r. Agencja przewiduje rozmieszczenie 10 tys. strażników granicznych oraz kontroli wybrzeża, aby wspomóc państwa graniczne Wspólnoty w zmaganiach z nielegalną migracją.

Asseco i Frontex umocnią zewnętrzne granice UE

Asseco podpisało umowę ramową z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) na rozwój nowej wersji systemu Opera, który służy przede wszystkim do kontroli granic. Jest on używany do planowania wykorzystania zasobów ludzkich oraz sprzętowych przez kraje Unii Europejskiej oraz …