Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Prezydent Francji Emmanuel Macron, źródło: Facebook/Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron)

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.

 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska podczas oficjalnej uroczystości w ogrodach głównej siedziby Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli paryskim pałacu Hôtel de Brienne. Francuski prezydent powiedział, że szczegóły nowej strategii kosmiczno-wojskowej opracowała minister obrony Florence Parly.

Będą inwestycje, nie wiadomo jeszcze jak duże

„Nowa strategia kosmiczna i wojskowa, którą mi przedstawiła pani minister i którą zaaprobowałem, pozwoli nam zapewnić sobie obronę w przestrzeni kosmicznej (…), która stała się prawdziwą stawką w grze o bezpieczeństwo narodowe” – mówił Macron do słuchających go dowódców różnych rodzajów wojsk.

Aby, jak to ujął Macron, „lepiej zrozumieć sytuację w przestrzeni kosmicznej”, Francja nie tylko zmieni strukturę swoich wojsk powietrznych poszerzając zakres ich działania o przestrzeń kosmiczną, ale także poczyni wiele nowych inwestycji. Francuski prezydent nie podał jednak żadnych kwot, jakie miałyby zostać przeznaczone m.in. na lepsze zabezpieczenie już funkcjonujących francuskich satelitów oraz wystrzelenie na orbitę okołoziemską nowych.

Obecnie Francja posiada 5 własnych satelitów obserwacyjnych oraz po 4 satelity wywiadowcze oraz komunikacyjne. Prowadzi też dwa programy obserwacji kosmosu. Nad wszystkim tym czuwała specjalna jednostka CIE (Commandement Interarmées de l’Espace, czyli Połączone Siły Kosmiczne). Od września CIE przestanie istnieć, a funkcjonowanie rozpocznie nowa, dużo większa struktura, która będzie istotną częścią sił powietrznych – Dowództwo Sił Kosmicznych.

Brexit a satelity: Wielka Brytania zniknie z unijnego programu Galileo?

Londyn stara się uratować brytyjski wkład w budowę unijnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. System ten ma stanowić konkurencję wobec amerykańskiego GPS. Jednak, jak informuje Komisja Europejska, wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza konieczność odcięcia Londynu od prac nad rozbudową Galileo.
 
O …

Nowe Gwiezdne Wojny i wyścig kosmicznych zbrojeń?

Paryż chce przygotować się do sytuacji, w której wrogie mu państwa chciałby np. sparaliżować francuskie systemy telekomunikacyjne czy nawigacyjne. Już w ubiegłym roku zapadła decyzja o przeznaczeniu 3,6 mld euro na lepsze zabezpieczenie francuskiej infrastruktury teleinformatycznej (w tym właśnie satelitów) przed ingerencjami hakerskimi np. ze strony Rosji.

Amerykański wywiad poinformował też w tym czasie sojuszników, że uzyskał informację o tym, ze Chiny i Rosja dysponują już technologią zdolną do zakłócania pracy satelitów należących do USA, w tym tych tworzących system nawigacyjny GPS. W ciągu najbliższych 2-3 lat oba te kraje mają także uzyskać zdolność do zestrzeliwania z ziemi niemal dowolnych satelitów.

Zapowiedź prezydenta Francji odczytywana jest nad Sekwaną jako odpowiedź na plany, jakie realizują już USA. We wrześniu 2018 r. amerykański wiceprezydent Mike Pence zapowiedział, że do 2020 r. w strukturze U.S. Army powstaną odrębne siły kosmiczne, które mają być szóstą formacją sił zbrojnych obok m.in. sił lądowych, morskich czy powietrznych. Jak powiedział wówczas Pence, chodzi o zapewnienie USA „dominacji w kosmosie”.

Europa buduje wielozadaniowy myśliwiec nowej generacji

Podczas gdy Polska przymierza się do zakupu amerykańskich samolotów F-35, w Europie krystalizuje się projekt nowoczesnego myśliwca wielozadaniowego. Wczoraj pod Paryżem zaprezentowano model samolotu. Do projektu zainicjowanego przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel dołączyła Hiszpania.
 

 

Francusko-niemiecka inicjatywa nabiera kształtów. Na podparyskim …