Erdogan wczoraj na Ukrainie, a za tydzień w Polsce

Konferencja prasowa prezydentów Poroszenki i Erdogana, źródło: http://www.president.gov.ua

Turcja popiera suwerenność oraz integralność Ukrainy i nie uznaje dokonanej przez Rosję aneksji Krymu – zapewnił wczoraj (9 października) w Kijowie turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że opowiada się za rozwiązaniem konfliktu w Donbasie na podstawie porozumień mińskich. Prezydent Turcji złożył wczoraj oficjalną wizytę na Ukrainie, a za tydzień przyjedzie do Polski.

Turcja za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy

 

„Raz jeszcze zapewniłem pana Poroszenkę, że Turcja nadal będzie popierała suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną oraz konsolidację polityczną. Nie uznajemy i nie uznamy bezprawnej aneksji Krymu” – powiedział Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z Petrem Poroszenką. Podkreślił, że Ankara z uwagą obserwuje sytuację Tatarów na zajętym przez Rosję Krymie i zapewnił, że Turcja będzie koordynowała z Ukrainą działania w tej kwestii.

W ocenie Erdogana konflikt między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, którzy od 2014 roku zajmują część Donbasu na wschodzie Ukrainy, może zostać rozwiązany wyłącznie zgodnie z międzynarodowym prawem i uwzględnieniem integralności terytorialnej Ukrainy. „Dlatego popieramy proces miński” – oświadczył prezydent Turcji.

Ukraina: czwórka normandzka bez efektów

Czwórka normandzka, czyli przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy rozmawiali wczoraj o sytuacji na wschodniej Ukrainie. Nie udało się znaleźć rozwiązania trwającego tam konfliktu.
 

Wczoraj (24 lipca) czwórka normandzka, czyli prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec rozmawiali na temat …

Poroszenko liczy na wsparcie Ankary w kwestii zwrotu Krymu

Na wspólnej konferencji prasowej Poroszenko poinformował, że Kijów i Ankara będą pogłębiać partnerstwo strategiczne. Podkreślił, że Ukraina liczy także na „zaangażowanie Turcji w międzynarodowej grupie przyjaciół” na rzecz uwolnienia Krymu spod rosyjskiej okupacji. „W najbliższym czasie bardzo ważne będzie także dla nas wsparcie naszych partnerów, zwłaszcza Turcji, ws. rozmieszczenia misji pokojowej ONZ w niektórych rejonach obwodów donieckiego i Ługańskiego” – powiedział Poroszenko po spotkaniu z Erdoganem.

Poroszenko apeluje w ONZ o przysłanie sił pokojowych do Donbasu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się wczoraj (20 września) z apelem do Rady Bezpieczeństwa ONZ o jak najszybsze przysłanie kraju sił pokojowych do Donbasu. W jego ocenie mogłyby to przyczynić się do opanowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Zacieśnienie współpracy gospodarczej

Tematem poniedziałkowych rozmów ukraińsko-tureckich w Kijowie była również dwustronna współpraca w dziedzinie energetyki i obronności, a także w przemyśle lotniczym. „Podjęliśmy decyzję o podniesieniu wartości naszych obrotów handlowych do 10 miliardów dolarów rocznie” – przekazał Erdogan na wspólnej konferencji prasowej.

Ukraina szuka drogi do NATO

Ukraina rozpocznie rozmowy z Sojuszem Północnoatlantyckim w sprawie planu działań przybliżających ją do członkostwa w tej organizacji
 

Prezydent Petro Poroszenko powiedział w poniedziałek (10 lipca), że jego kraj będzie pracować nad reformami w armii tak, aby do 2020 r. spełnić standardy …

Po zakończeniu trwających ponad trzy godziny rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką. szefowie obu państw wzięli udział w posiedzeniu Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla Ukraina-Turcja.

Za tydzień oficjalna wizyta Erdogana w Polsce

W czasie jednodniowej wizyty w Warszawie prezydent Turcji Recep Erdogan spotka się przyszły wtorek (17 października) z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że prezydent Turcji spotka się w Warszawie z premier Beatą Szydło, a informacje o spotkaniu Duda-Erdogan przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Ostatnia rozmowa prezydentów miała miejsce pod koniec kwietnia, natomiast Szydło spotkała się z Erdoganem w połowie maja w Chinach w czasie Forum Pasa i Szlaku. Prezydencki minister informował wtedy, że rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy tureckiego prezydenta, a dotyczyła przebiegu i rezultatu referendum konstytucyjnego w Turcji oraz dalszych kroków związanych z reformą ustrojową państwa. Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział wówczas, że podczas majowego spotkania Szydło-Erdogan omówiono sprawy z unijnej agendy, przede wszystkim kwestie polityki migracyjnej UE oraz możliwości zwiększenia obrotów handlowych między Polską i Turcją.