Donald Trump znów odwiedzi Europę

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Prezydent USA złoży na początku czerwca oficjalne wizyty w Wielkiej Brytanii i Francji. Ich celem będzie udział w obchodach 75. rocznicy lądowania wojsk alianckich na plażach Normandii podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też spotkań o charakterze politycznym.

 

Donald Trump przyleci do Wielkiej Brytanii 3 czerwca i będzie tam przebywał do 5 czerwca. 6 czerwca pojedzie do Francji.

Wstępny plan brytyjskiej części wizyty amerykańskiego prezydenta podał Pałac Buckingham. Trump spotka się bowiem nie tylko z premier Theresą May, ale także z królową Elżbietą II.

Wizyta w Wielkiej Brytanii… oficjalna i uroczysta

Wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii będzie miała oficjalny charakter, czyli będzie przebiegać inaczej niż ostatnia wizyta o charakterze roboczym w lipcu 2018 r. Wówczas w Londynie odbywały się wielkie antytrumpowskie protesty, więc prezydent USA rozmawiał z brytyjską premier w podlondyńskiej rządowej posiadłości w Chequers. Również spotkanie Trumpa z królową miało roboczy charakter.

Tym razem wszystko odbędzie się zgodnie z najbardziej uroczystym ceremoniałem. Trump zostanie podjęty oficjalną kolacją w Pałacu Buckingham. Zamieszka też najprawdopodobniej na zamku w Windsorze. Być może przemówi też w parlamencie, choć akurat ten częsty punkt oficjalnych wizyt jest niepewny. Zgodę na takie wystąpienie musi bowiem wyrazić spiker Izby Gmin John Bercow, a on nie ukrywał, że akurat Trumpowi na to nie pozwoli.

W okresie panowania Elżbiety II urzędowało w USA 12 prezydentów. Wielką Brytanię odwiedziło 11 z nich, nie zrobił tego tylko rządzący w latach 1963-1969 Lyndon B. Johnson. Uroczyście (czyli tak jak ma być podjęty Trump) królowa podjęła jednak tylko dwóch z nich – George’a W. Busha i Baracka Obamę, a więc bezpośrednich poprzedników Trumpa. To właśnie Elżbieta II będzie formalnym gospodarzem wizyty prezydenta USA w Wielkiej Brytanii.

UE nałoży cło na amerykański keczup?

Komisja Europejska przygotowała listę towarów z USA, na które planuje nałożyć cła. To element kolejnego sporu handlowego między Brukselą i Waszyngtonem, który zaczął się od konfliktu o dotacje dla koncernów lotniczych Airbus i Boeing.
 

Nowymi obostrzeniami celnymi mają zostać obłożone towary …

Rocznica lądowania w Normandii

Na koniec brytyjskiej wizyty – 5 czerwca – Trump będzie gościł w Portsmouth na południowym wybrzeżu Anglii. To tam odbędzie się brytyjska część uroczystości z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Statki z brytyjskimi, francuskimi, kanadyjskimi, amerykańskimi, australijskimi czy polskimi żołnierzami wypływały w kierunku okupowanej Francji między innymi właśnie z tego portu.

Uroczystości w Portsmouth organizuje brytyjski rząd. Zaproszono tam nie tylko prezydenta USA, ale także przywódców m.in. Francji, Kanady, Polski, Czech i Słowacji. Na uroczystościach będzie także delegacja niemiecka. Gościem honorowym ma być jednak Trump. „Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone łączy głęboka i trwała relacja partnerska, która jest oparta na naszej wspólnej historii i interesach. Razem robimy więcej niż jakiekolwiek inne dwa narody na świecie, a w wyniku tej współpracy jesteśmy bezpieczniejsi i zamożniejsi” – powiedziała premier Theresa May.

6 czerwca Trump uda się do Francji, gdzie również odbędą się uroczystości upamiętniające lądowanie w Normandii. Prezydent USA spotka się przy tej okazji z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Będzie to trzecia francuska wizyta Trumpa jako prezydenta. Poprzednio odwiedził on Francję w 2017 i 2018 r. Ubiegłoroczna wizyta związana była z 100. rocznicą zakończenia I wojny światowej.

USA i UE znów grożą sobie sankcjami. Poszło o dotacje dla Airbusa

Amerykański prezydent zagroził Unii Europejskiej wprowadzeniem nowych taryf celnych na produkty o wartości 11,2 mld dolarów. W ten sposób Donald Trump zareagował na dotacje, jakie UE skierowała do francusko-niemiecko-hiszpańskiego koncernu lotniczego Airbus.
 

To kolejna odsłona sporu, jaki narósł wokół rywalizacji europejskiego …