Donald Trump odwołał spotkanie z Władimirem Putinem

Prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump, źródło kremlin.ru

Prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump, źródło kremlin.ru

Prezydent USA Donald Trump poinformował wczoraj (29 listopada) wieczorem, że z powodu zajść w Cieśninie Kerczeńskiej odwołuje spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem na szczycie G20 w Buenos Aires.

 

Szczyt zaczyna się już dziś. Tegoroczne spotkanie jest szczególne, bo w 2018 r. mija 10 lat od pierwszego szczytu G-20. Odbył się on w Waszyngtonie w 2008 r. w związku z globalnym kryzysem finansowym.

Trump: Najlepiej będzie odwołać spotkanie

“Biorąc pod uwagę fakt, że ani okręty nie zostały zwrócone, ani marynarze odesłani Ukrainie przez Rosję, zdecydowałem, że najlepiej będzie dla wszystkich stron, jeśli moje wcześniej zaplanowane spotkanie w Argentynie z prezydentem Władimirem Putinem zostanie odwołane” – napisał na Twitterze Donald Trump. „Z niecierpliwością czekam na kolejny znaczący szczyt, kiedy tylko sytuacja zostanie wyjaśniona” – dodał w kolejnym tweecie.

Poroszenko wezwał NATO do wysłania okrętów wojennych na Morze Azowskie

Prezydent Poroszenko wezwał państwa członkowskie NATO do rozmieszczenia okrętów wojennych na Morzu Azowskim. Miałyby one wspierać Ukrainę w konfrontacji z Rosją. We wtorek (27 listopada) 29 państw NATO oświadczyło, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły militarnej przez Rosję.

Wpis Trumpa na Twitterze potwierdziła sekretarz stanu Białego Domu Sarah Sanders, która oświadczyła, że prezydent postanowił odwołać spotkanie z Putinem w drodze na szczyt G20 – już na pokładzie samolotu lecącego do Buenos Aires.

Pieskow: Putin zyska kilka godzin na inne rozmowy

Natomiast rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że do Moskwy nie dotarła jeszcze informacja o odwołaniu spotkania prezydentów. Podkreślił jednak, że jeśli okaże się to prawdą, to rosyjski prezydent zyska kilka dodatkowych godzin na inne spotkania przy okazji szczytu G20 w Buenos Aires.

Tymczasem jeszcze kilka godzin wcześniej rzecznik Kremla zapowiadał, że prezydenci Rosji będą rozmawiać w sobotę o stosunkach dwustronnych oraz o problemach rozbrojenia i konfliktach regionalnych. “Przede wszystkim będą to kwestie związane ze stosunkami dwustronnymi między Federacją Rosyjską i USA. Musimy pomyśleć, jak zacząć rozmawiać na temat bezpieczeństwa strategicznego i rozbrojenia, jak również konfliktów regionalnych” – zapowiadał Pieskow.

USA nałożyły cła na stal i aluminium z UE, Kanady i Meksyku

Od dziś (1 czerwca) obowiązują wobec eksportowanej do USA stali i aluminium nowe stawki celne. Ogłoszona wczoraj decyzja amerykańskiego prezydenta weszła w życie o północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6:00 rano czasu polskiego. Wobec stali zastosowano stawkę 10-procentową, a wobec …

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

W niedzielę rosyjskie siły ostrzelały okręty ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Azowskie z Czarnym. Potem Rosjanie zatrzymali wszystkie trzy jednostki, a 24 ukraińskich marynarzy, którzy stanowili ich załogi przetrzymują w areszcie pod zarzutem nielegalnego przekroczenia rosyjskiej granicy państwowej.

Moskwa utrzymuje, że ukraińskie okręty wpłynęły na jej wody terytorialne. Ukraińska marynarka wojenna przekonuje natomiast, że jednostki dokonały tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.

Stan wojenny na Ukrainie. Społeczność międzynarodowa potępia Rosję

Stan wojenny na Ukrainie będzie trwać miesiąc – zdecydował ukraiński parlament w reakcji na atak rosyjskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Tego samego dnia zarówno NATO, jak i Rada Bezpieczeństwa potępiły Rosję za bezprawne działania w rejonie Morza Azowskiego.

Spotkania nie będzie

W związku z sytuacją na Morzu Azowskim pojawiły się sugestie, by Trump odwołał zaplanowane na sobotę spotkanie z Putinem. W wywiadzie dla dziennika „New York Post” prezydent USA powiedział wczoraj, że decyzję w tej sprawie podejmie po zapoznaniu się z pełnym raportem na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie i w Cieśninie Kerczeńskiej. Taki dokument przygotowują dla niego doradcy zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa narodowego.

„Zobaczymy, dowiemy się, co się wydarzyło. Nie podoba mi się ten incydent i dostaniemy raport na ten temat” – zapowiedział Trump po rosyjskim ataku na ukraińskie okręty.

Poroszenko wezwał NATO do wysłania okrętów wojennych na Morze Azowskie

Prezydent Poroszenko wezwał państwa członkowskie NATO do rozmieszczenia okrętów wojennych na Morzu Azowskim. Miałyby one wspierać Ukrainę w konfrontacji z Rosją. We wtorek (27 listopada) 29 państw NATO oświadczyło, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły militarnej przez Rosję.

Tymczasem jeszcze w czwartek Pieskow informował, że Waszyngton spotkanie prezydentów potwierdził i że krótkie spotkanie dwustronne Trump-Putin poprzedzi rozmowy w rozszerzonym formacie. Planowane od dawna rozmowy przywódców obu państw w Buenos Aires miały być pierwszym dwustronnym spotkaniem od szczytu w Helsinkach, czyli od 16 lipca.

Trump do Putina: Za pogorszenie relacji winię oba państwa

Wojna w Syrii, walka z terroryzmem, atomowe rozbrojenie i – przede wszystkim – kwestia domniemanego mieszania się Rosji w amerykańską kampanię prezydencką. Takie tematy poruszono podczas ponaddwugodzinnego spotkania prezydentów USA i Rosji w Helsinkach.
 
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina w …