Pierwszą oficjalną wizytę Donalda Trumpa w Irlandii ogłoszono w sierpniu. Przeciwko opowiedziała się irlandzka opozycja. Lider Partii Pracy Brendan Howlin określił Trumpa jako „nieprzyjaciela demokracji i praw człowieka”. Od razu rozpoczęły się przygotowania do masowych demonstracji.

Prezydent miał odwiedzić Irlandię 12 listopada. Dzień po podróży do Francji, gdzie ma wziąć udział w obchodach Dnia Pamięci. Święto ustanowiono po pierwszej wojnie na cześć żołnierzy poległych w wojnach.

Wrześniowe spotkanie Duda-Trump w Białym Domu

Współpraca militarna, energetyczna i inwestycje, to główne tematy wrześniowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Do rozmów ma dojść w Białym Domu za niespełna dwa tygodnie.

Planowane protesty

W Irlandii Trump miał nie tylko odwiedzić Dublin, ale również swoje pole golfowe, położone na zachodnim wybrzeżu Irlandii, blisko miejscowości Doonbeg. O tym, że Trump nie odwiedzi Irlandii, poinformowała jako pierwsza gazeta „The Irish Independent”. Władze Irlandii były na tyle zaskoczone, że informacji nie był w stanie potwierdzić rzecznik premiera. Dopiero później oficjalnie podano, że wizyta została „przełożona”. Byłaby to „wielka ulga” dla rządu w Dublinie, który obawiał się protestów.

Sarah Sanders, rzeczniczka Białego Domu, powiedziała jednak, że nie zdecydowano jeszcze, czy Trump odwiedzi Irlandię. „Jak już ogłoszono, prezydent uda się do Paryża w listopadzie. Wciąż dopracowujemy to, czy Irlandia będzie przystankiem w tej podróży. Powiadomimy was, kiedy szczegóły zostaną potwierdzone” – powiedziała.

W lipcu Trump odwiedził Wielką Brytanię. Wizycie towarzyszyły protesty. Wielotysięczne marsze odbyły się w Londynie i innych miastach. Aktywiści wypuścili w powietrze napełniony helem sześciometrowy balon w kształcie Trumpa-bobasa z małymi rączkami i pieluchą.

Protestujący próbowali przeszkadzać Trumpowi nocującemu w rezydencji ambasadora USA w Regent’s Park, ale brytyjska policja zawczasu odgrodziła gmach wysokim płotem.