Czołowy amerykański dyplomata ds. Europy zrezygnował ze stanowiska

[Sergey Dolzhenko/EPA/EFE]

Wess Mitchell, czołowy amerykański dyplomata odpowiedzialny za sprawy europejskie, odejdzie w przyszłym miesiącu z Departamentu Stanu po zaledwie kilkunastu miesiącach pracy.

 

Swoją dymisję Mitchell przekazał w liście z 4 stycznia zaadresowanym do Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo. Napisał w nim, że czuje iż osiągnął wszystkie cele związane z piastowaną funkcją i w najbliższej przyszłości chciałby poświęcić więcej czasu rodzinie.

Dodał, że jest dumny z dyplomatycznych wysiłków na rzecz utrzymania transatlantyckiej jedności w sprawie sankcji wymierzonych przeciw Rosji, uwolnienia amerykańskiego pastora Andrew Brunsona z Turcji oraz wkładu USA w rozwiązanie kryzysu między Grecją a Macedonią odnośnie nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Mitchell podkreślił też, że przyczynił się do stworzenia europejskiej strategii administracji, a także pomógł w reorganizacji personelu w europejskim biurze Departamentu Stanu. „Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy przy tworzeniu i wdrażaniu Zintegrowanej Strategii Europejskiej wspierającej Strategię Bezpieczeństwa Narodowego i Strategię Obrony Narodowej” – zaznaczył Mitchell. Wskazał, że „nacisk, jaki ta strategia kładzie na potrzebę przygotowania naszego kraju i krajów Zachodu na nieprzerwaną konkurencję z wielkomocarstwowymi rywalami, jest zarówno pilnie potrzebna, jak i od dawna oczekiwana”.

Afera Huawei nie zagrozi chińskiemu gigantowi?

Afera Huawei może podzielić świat na pół – „na półkulę chińską i amerykańską”. W ten sposób Warszawa może po raz kolejny stać się linią globalnego podziału – twierdzą analitycy Bloomberga.

Afera Huawei związana z zatrzymaniem pracownika tego koncernu pod zarzutem szpiegostwa nie …

Mitchell odchodzi w trudnych czasach dla amerykańskiej dyplomacji, bowiem z każdym miesiącem przybywa nieporozumień między Donaldem Trumpem a amerykańskimi sojusznikami. Dotyczy to kwestii handlu, wydatków na obronność, walki z ociepleniem klimatu, czy wreszcie wojny celnej z Chinami.

Szczególnie relacje z Europą zostały poddane ciężkiej próbie z powodu nałożenia przez Stany Zjednoczone ceł na europejską stal i aluminium oraz zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem. Trump nie stronił od krytyki przywódców ze Starego Kontynentu, wyrażając niezadowolenie wobec polityki migracyjnej niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i jej wsparcia dla gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Ostatnio wytykał też prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi „niskie notowania społeczne” oraz nieuczciwe praktyki handlowe dotyczące wina.

Pompeo napisał na Twitterze, że Mitchell wykonał „znakomitą pracę jako asystent ds. Europy”. Dodał, że „cenił jego radę i mądrość, za sposób w jaki kierował zespołem” oraz życzył powodzenia całej jego rodzinie.

Za miesiąc w Warszawie międzynarodowa konferencja bliskowschodnia

W ocenie polskich władz konferencja bliskowschodnia, która ma się odbyć w Warszawie 14 i 14 lutego jest najważniejszym wydarzeniem w Warszawie od czasu szczytu NATO. Tymczasem władze w Teheranie oficjalnie zaprotestowały uznając to spotkanie za „rozpaczliwy antyirański cyrk”.