Bruksela obejmie Włochy procedurą nadmiernego deficytu?

Zdjęcie unsplash.com via @didwee

Komisja Europejska zamierza objąć Włochy procedurą nadmiernego deficytu. To efekt wysokiego długu publicznego w tym kraju. Rzym może uniknąć kary finansowej, jeśli przekona Brukselę do swoich racji.

 

Komisja Europejska podjęła dziś pierwsze kroki, aby objąć Włochy procedurą nadmiernego deficytu. Włochom grozi kara finansowa w wysokości 0,2 proc. PKB, tj. ok 3 mld euro. Jednak Rzym nadal może jej uniknąć, jeśli dostosuje się do zasad, czyli ograniczy deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB.

Włochy: Premier grozi dymisją z powodu sporów w koalicji

Szef włoskiego rządu Giuseppe Conte grozi dymisją z powodu narastających sporów w koalicji, którą tworzą prawicowa Liga oraz Ruch Pięciu Gwiazd (M5S). Ostatnio zarzewiem politycznego konfliktu były alianse, jakie na europejskiej scenie zawierał wicepremier i lider Ligi Matteo Salvini.
 

Giuseppe Conte …

Niesubordynowane Włochy

Włochy obiecywały 6 miesięcy temu spełnienie wymogów Brukseli odnośnie zadłużenia. KE od wielu miesięcy ostrzegała Rzym przed brakiem działania. Włochy nie spełniły kryteriów zadłużenia w 2018 r., osiągając poziom 132,2 proc. PKB. Procedura nadmiernego deficytu jest narzędziem uruchamianym przez KE w stosunku do państw, których deficyt przekracza 3 proc. PKB lub ich dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.

W związku z tym, 28 komisarzy UE debatowało dziś nad sytuacją Włoch. Zdecydowali oni o daniu zielonego światła dla wyżej wspomnianej procedury. Ostateczną decyzję o podjęciu działań wobec Rzymu podejmą ministrowie finansów państw członkowskich. Dokument z rekomendacjami unijnych komisarzy dotrze do nich w lipcu.

Włochy wyrzucą Akademię Bannona z zabytkowego klasztoru

Jeszcze nie zaczęła prawdziwej działalności, a już musi szukać nowego miejsca – uczelnia dla przyszłych nacjonalistycznych europejskich polityków, którą założył guru amerykańskiej alt-prawicy Steve Bannon, straciła umowę na wynajem zabytkowego klasztoru w środkowych Włoszech. Stało się tak po protestach okolicznych …

Recydywa

To nie pierwszy raz, gdy Włochy znalazły się pod pręgierzem z powodu wysokiego deficytu. Wcześniej zdarzyło się to w 2010 i 2013 r., W 2015 r. Rzymowi udało się rozwiązać przejściowe problemy. Jednak mimo optymistycznych przewidywań włoski dług rośnie. Obecnie kosztuje on każdego obywatela 38,4 tys. euro wraz z 1 tys. euro odsetek. Włoskie prognozy przewidują, że zadłużenie będzie rosło do 2020 r., po czym zacznie spadać.

Szacunki Brukseli są podobne: Włochy nie spełnią wymogów ani w przyszłym, ani w 2020 r. Brak w nich jednak prognozy zatrzymania wzrostu zadłużenia. Przeciwnie, KE uważa, że ze względu na m. in. niepowodzenia w prywatyzacji i spowolnienie gospodarcze, stan finansów publicznych może się pogarszać.

Włochy: Kryzys w Ruchu 5 Gwiazd. Di Maio pozostaje na stanowisku

Antyestablishmentowy Ruch 5 Gwiazd przechodzi największy kryzys w historii. Ugrupowanie, które jeszcze rok temu zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, obecnie jest trzecią siła we włoskiej polityce. Lider ugrupowania po nieudanych wyborach do Parlamentu Europejskiego postanowił zwrócić się do członków partii o …

Reakcje

Bruksela w ostatnim roku już trzykrotnie ostrzegała rząd Giuseppe Conte przed możliwością uruchomienia procedury nadmiernego deficytu. Za każdym razem spotykała się jednak ze słownymi atakami po drugiej stronie. Najaktywniejszy był przede wszystkim wicepremier Matteo Salvini. Tym razem było tak samo. Salvini wezwał KE do jak najszybszego przedstawienia pisma zawierającego negatywne dla jego rządu wiadomości.

Premier Giuseppe Conte zwrócił się do obu tworzących rządzącą koalicję partii – Ligę oraz Ruch 5 Gwiazd – o nie ingerowanie w negocjację z Brukselą. Jednak Rzymowi kończą się argumenty: od 2015 r. aby przedłużyć rozmowy z Komisją, sięgali po argumenty odnoszące się do kryzysu gospodarczego czy uchodźczego.

Włochy: Liga zyskuje, Ruch Pięciu Gwiazd traci

Zmiana układu sił na włoskiej scenie politycznej. Liga podwoiła wynik z zeszłego roku do 33,6 proc. podczas gdy poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd zmniejszyło się do nieco ponad 16 proc. Dobrym rezultatem może za to pochwalić się Partia Demokratyczna.
 
Sukces Ligi
„Ludzie …