Białoruś domaga się równych warunków ewentualnej integracji z Rosją

Aleksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi// Źródło: president.gov.by

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozważa możliwość ściślejszej integracji z Rosją, która ostatnio coraz silniej nalega na takie rozwiązanie. Podkreśla jednak, że Białoruś powinna bronić swojej suwerenności i niepodległości.

 

Umowa o państwie związkowym z 1999 r. zakłada daleko posuniętą integrację, ale dotychczas nie została zrealizowana. Część ekspertów ostrzega nawet przed groźbą „wchłonięcia” zachodniego sąsiada przez Rosję.

Wspólna waluta?

Rozważając różne scenariusze na piątkowym (18 stycznia) spotkaniu z okazji 100-lecia białoruskiej dyplomacji, Alaksandr Łukaszenka nie wykluczył nawet wspólnej waluty. “Nie jesteśmy przeciwni wspólnej walucie, ale to powinna być waluta wspólna, a nie pieniądz rosyjskiego Banku Centralnego” – zastrzegł podczas spotkania z obecnym i poprzednimi ministrami spraw zagranicznych Białorusi, które relacjonowała agencja BiełTA.

Jego zdaniem w tym celu powinno zostać powołane specjalne centrum emisyjne. ”Jeśli przytaczany jest przykład Unii Europejskiej, to dobrze, na zasadach Unii Europejskiej. Żeby były równe warunki i jednakowe podejście” – podkreślił prezydent.

Integracja bez dyktatu większego kraju

Białoruski lider odniósł się do możliwych scenariuszy pogłębienia integracji z Rosją w ramach państwa związkowego, na którą nalega Moskwa. “Związek – proszę bardzo. Zjednoczenie – proszę, tylko o tym powinni decydować ludzie, a nie my” – oświadczył zastrzegając, że nie odrzuca żadnej z tez.

“Chcecie unifikacji polityki podatkowej, celnej? Zgoda (…), ale powinno się to wprowadzić w oparciu o najlepsze tradycje i warunki, czerpiąc z tego, co najlepsze u Białorusinów i Rosjan” – tłumaczył Łukaszenka. Podkreślił jednak, że nie może się to odbyć na zasadzie dominacji dużego państwa nad mniejszym. Tymczasem jeszcze 10 dni temu prezydent Białorusi zapewniał, że nie ma tematu zjednoczenia z Rosją.

Łukaszenka: Nie ma tematu zjednoczenia z Rosją

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że pogłoski o zjednoczeniu z Rosją są „głupie i naciągane”. „Zdecydowaliśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie, że nie ma dzisiaj takiego tematu na agendzie relacji dwustronnych” – powiedział prezydent Łukaszenka.
 

Podkreślił także że, Białoruś i …

Białoruś powinna bronić swojej suwerenności i niepodległości

„Niepokoi to, że ktoś próbuje nas skłócić” – przyznał Łukaszenka komentując również „ataki” na Białoruś w rosyjskich mediach. “Nie jest to dla mnie zrozumiałe, chyba będę musiał zadać to pytanie rosyjskiemu kierownictwu” – uprzedził. “Czyżby w Rosji komuś brakowało Ukrainy?” – pytał. Zapewnił jednak, że jego rodaków nie da się skłócić z Rosjanami, a reakcja Białorusi powinna być „spokojna i ukierunkowana”. “Powinniśmy bronić swojej suwerenności i niepodległości” – podkreślił Łukaszenka.

Sytuacja w relacjach z Rosją nie jest krytyczna, ale…

Prezydent Białorusi zapewniał też, że jego kraj nie występuje przeciwko Rosjanom, Polakom, czy Litwinom. “Chcemy być w każdym sojuszu, ale mieszkać w swoim własnym mieszkaniu” – oświadczył zwracając uwagę, że Białorusini to mieszkanie mają. Łukaszenka nie uznał obecnej sytuacji w relacjach z Rosją za „krytyczną”, ale przyznał, że pewne kręgi próbują im zaszkodzić. “Ludzie we (rosyjskich) władzach już dawno zajęli określone stanowisko i naciskają nawet na własnego prezydenta” – ocenił. Jego zdaniem nie ma jednak podstaw do zmiany kierunków białoruskiej polityki zagranicznej.

Białoruś ma nowy rząd

Prezydent Alaksandr Łukaszenka wymienił w sobotę (18 sierpnia) premiera oraz kilku kluczowych ministrów. Tłumaczył to tym, że gabinet „lekceważył jego polecenia”. Choć nowy szef rządu ma opinię liberała nie tylko w kwestii gospodarki, obserwatorzy nie spodziewają się zmian w białoruskiej polityce.
 
Rządzący niepodzielnie …

Rosja chce zjednoczenia

Na środowej konferencji prasowej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przyznał, że „na razie” nie da się utworzyć wspólnej konstytucji, sądów ani parlamentu Rosji i Białorusi, co przewiduje umowa o państwie związkowym.

Rosyjski minister spraw zagranicznych przypomniał, że w czasie ostatnich rozmów prezydentów obu krajów Rosja mówiła o tych zapisach umowy związkowej, które „dotyczą bardzo konkretnych i praktycznych spraw w sferze gospodarki i handlu”. “Chodzi o przewidziane przez tę umowę działania na rzecz utworzenia wspólnej jednostki pieniężnej, wspólnej polityki kredytowo-pieniężnej, polityki podatkowej. Te sprawy są bezpośrednio związane z relacjami gospodarczymi w ramach państwa związkowego” – powiedział Ławrow.

W ostatnich tygodniach Moskwa bardziej zdecydowanie niż wcześniej domaga się od Mińska wypełnienia postanowień tej umowy i od zacieśniania integracji uzależnia dalszą pomoc gospodarczą, co na Białorusi odbierane jest jako „ultimatum”.

Napięcie w stosunkach Rosja-Białoruś

Rosja nie zgodziła się na utrzymanie cen ropy i gazu dla Białorusi, a Białoruś na głębszą integrację z Rosją. Wtorkowe rozmowy prezydentów obu krajów zakończyły się zapowiedzią utworzenia grupy roboczej ds. dalszej integracji i spornych kwestii we wzajemnych relacjach