Arabia Saudyjska jednak nie znajdzie się na unijnej liście „pralni pieniędzy”

Król Arabii Saudyjskiej Salman, źródło: en.kremlin.ru

Król Arabii Saudyjskiej Salman, źródło: en.kremlin.ru

Ambasadorowie państw członkowskich jednogłośnie zadecydowali na spotkaniu w Brukseli, aby odrzucić propozycję Komisji Europejskiej, która chciała poszerzyć unijną listę państw, które niedostatecznie przeciwdziałają praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Znalazła się na niej m.in. Arabia Saudyjska, która mocno zabiegała o to, aby zniknąć z unijnego spisu.

 

Komisja Europejska zaktualizowała swoją „czarną listę” w połowie lutego. Spis funkcjonuje od ubiegłego roku. Ma w założeniu utrudnić pranie pieniędzy przez europejskie podmioty. Stworzenie listy jest efektem wybuchu w ostatnich latach kilku tego typu skandali z udziałem banków z terytorium Unii Europejskiej.

Osobista interwencja saudyjskiego króla

Umieszczenie danego kraju na unijnej „czarnej liście” wiążę się z pewnymi utrudnieniami w realizowaniu przepływów finansowych, ale przede wszystkim bardzo szkodzi reputacji. W nowej wersji spisu znalazły się m.in. cztery amerykańskiej terytoria zależne (Samoa Amerykański, Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Guam oraz Portoryko), a także Arabia Saudyjska. KE zarzuciła im „strategiczne braki w systemach służących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.”

Arabia Saudyjska mocno zabiegała o to, aby zostać z listy wykreślony. Propozycję KE musiały bowiem jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie. Saudyjscy dyplomaci rozmawiali z przywódcami państw unijnych podczas niedawnego szczytu UE-Liga Arabska w Szarm el-Szejk w Egipcie. Król Salman napisał także specjalny list do wszystkich unijnych stolic.

Arabia Saudyjska zniknie z unijnej "czarnej listy pralni pieniędzy"?

UE rozszerzyła w połowie lutego swoją listę krajów, które niedostatecznie przeciwdziałają praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Umieszczenie na niej Arabii Saudyjskiej oraz 4 amerykańskich terytoriów zależnych wywołało jednak sprzeciw niektórych państw członkowskich.
 

Swój sprzeciw wobec rozszerzenia listy od początku zgłaszała Wielka …

Saudowie grozili swoimi sankcjami

Saudowie sięgnęli także po groźby. Rijad miał grozić m.in. zerwaniem wszystkich umów handlowych z państwami unijnymi. „Obiecali wytoczyć wszystkie wielkie finansowe armaty” – powiedziało Reutersowi unijne źródło. Arabia Saudyjska to tymczasem ważny partner handlowy UE. Eksportowana do Europy jest głównie ropa naftowa, zaś importowane są dobra konsumpcyjne oraz broń.

Ostatecznie wczoraj (6 marca) ambasadorowie państw członkowskich jednomyślnie odrzucili na spotkaniu w Brukseli propozycję KE. Dziś mają to zrobić również ministrowie spraw wewnętrznych. Państwa członkowskie zarzucają Komisji, że „oparła się na niejasnych przesłankach, a przyjęcie propozycji naraziłoby UE na różne konsekwencje prawne.” „Rozszerzenie listy odbyło się w nieprzejrzysty sposób, nie umożliwiono też dopisanym krajom odniesienia się do tej sytuacji i odmówiono im prawa do bycia wysłuchanym w tej sprawie” – głosi stanowisko uzgodnione przez unijnych ambasadorów.

Jak wyglądała propozycja KE?

Na nowej zaproponowanej przez Komisję Europejską liście znalazły się 23 państwa bądź terytoria zależne. Na jej ubiegłorocznej wersji widniało zaś tylko 16 państw. Oprócz 4 amerykańskich terytoriów zależnych oraz Arabii Saudyjskiej dopisano tam także Bahamy, Botswanę, Ghanę, Libię, Nigerię, Panamę i Samoa.

Już wcześniej widniały na tej liście Afganistan, Etiopia, Iran, Irak, Jemen, Korea Północna, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Trynidad i Tobago oraz Tunezja. Z listy usunięte zostały zaś Bośnia i Hercegowina, Gujana, Laos, Uganda oraz Vanuatu.

Arabia Saudyjska uznana przez UE za "pralnię pieniędzy"

Komisja Europejska zaktualizowała „czarną listę” krajów, które mogą stwarzać zagrożenie z powodu niedostatecznego przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu oraz praniu pieniędzy. W najnowszej wersji spisu znalazła się m.in. Arabia Saudyjska, co bardzo nie spodobało się Wielkiej Brytanii.
 

Unijna „czarna lista” została stworzona w …