Perspektywy integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich

Unijny Ambasador w Czarnogórze Aivo Orav, źródło: European Union

Przyszłość integracji europejskiej państw regionu bałkańskiego leży w rękach tych krajów – uważa Aivo Orav pełniący obowiązki ambasadora UE w Czarnogórze, zaś w latach 2000-2005 ambasador Estonii w Polsce.

 

Serbia i Czarnogóra rozpoczęły już negocjacje akcesyjne z UE i są uważane w procesie integracyjnym – w porównaniu z resztą krajów Bałkanów Zachodnich – za „liderów”. Albania i Macedonia również są krajami kandydującymi, ale jeszcze nie rozpoczęły negocjacji. Ze względu na zastrzeżenia wyrażone głównie przez Francję i Holandię, Tirana i Skopje nie otrzymały zielonego światła, aby rozpocząć proces negocjacji. W przypadku Macedonii ważne jest także wdrożenie umowy z Grecją, która ureguluje sporną kwestię nazwy kraju.

Wsparcie UE

Przewodniczący European Movement w Czarnogórze Momčilo Radulović ocenia, że „Przywódcy macedońscy zasługiwali na większe wsparcie ze strony struktur UE i najwyższy czas, abyśmy zdali sobie sprawę, że większość reform jest wspierana dopiero po rozpoczęciu negocjacji. Przypadek Czarnogóry jasno to pokazuje. Wszystkie reformy zostały wzmocnione, gdy rozpoczęły się negocjacje”.

Radulović ostrzegł także, że niektóre fundusze przydzielone przez miejscowe przedstawicielstwo Komisji Europejskiej nie zostały rozdzielone w przejrzysty sposób, zwłaszcza te przekazane społeczeństwu obywatelskiemu.

Zdaniem Aivo Orava Albania i Macedonia potrzebują dalszych postępów we wzmacnianiu rządów prawa, zwalczaniu korupcji i zapewnieniu wolności mediów. Dyplomata chwali premiera Macedonii Zorana Zaewa za umowę z Grecją, która jest, jego zdaniem, wielkim zwycięstwem rządu. Dodaje, że rządzący muszą poradzić sobie już tylko z reakcją macedońskiego społeczeństwa.

Geopolityka a kryteria

Minister spraw zagranicznych Czarnogóry Srdjan Darmanović zwraca z kolei uwagę na to, że Komisja Europejska dała nadzieję regionowi Bałkanów poprzez podanie roku kolejnego rozszerzenia, czyli 2025. Potwierdza on, że Czarnogóra jest zainteresowana kontynuacją dalszych negocjacji akcesyjnych. Zaś odnosząc się do sytuacji w Macedonii zwraca uwagę, że „Obywatele tego państwa mogą być bardzo sceptycznie nastawieni do umowy określającej nową nazwę – Republika Północnej Macedonii, ponieważ UE od razu nie zaprosiła Macedonii do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Darmanović podkreśla, że istnieją silni konkurenci walczący o wpływy na Bałkanach i UE była tego świadoma. Tym bardziej Bruksela nie może zaniedbać geopolitycznego czynnika w regionie, chociaż Rosja zaakceptowała europejską ścieżkę Czarnogóry.

Macedonia: Premier ujawnił treść pytania referendalnego ws. zmiany nazwy kraju

Szef macedońskiego rządu podał treść pytania na jakie odpowiadać będą obywatele Macedonii w tegorocznym referendum. Dotyczy ono zatwierdzenia – bądź nie – zawartej w czerwcu umowy z sąsiednią Grecją, na mocy której Republika Macedonii stanie się Republiką Północnej Macedonii. Sprawa …

 

Wypowiedzi pochodzą z konferencji “Western Balkans and the EU – Where do we go from here?” zorganizowanej przez European Movement w Czarnogórze pod koniec czerwca 2018 r.