Ambasador UE w Armenii: Potencjał stosunków handlowych Armenia-UE jest wciąż duży i niewykorzystany

Ambasador UE w Armenii - Piotr Świtalski

Ambasador UE w Armenii - Piotr Świtalski [Arianit]

„Unia Europejska przywiązuje wielką wagę do konstruktywnego dialogu z Armenią” – powiedział ambasador UE w Armenii Piotr Świtalski.

 

Stwierdził tak na posiedzeniu Komisji Współpracy Handlowej między Armenią a UE, które odbyło się w Erywaniu w ostatni wtorek (25 września).

Perspektywy rozwoju współpracy

Według dyplomaty, UE jest najważniejszym obszarem handlowym dla Armenii oraz drugim partnerem handlowym tego kraju, a także  drugim co do wielkości zagranicznym inwestorem.

Świtalski dodał, że dynamika stosunków handlowych między Armenią a UE jest zachęcająca, ponieważ w ciągu ostatnich trzech lat eksport z Armenii do UE wzrósł ponad dwukrotnie.

Sąd Konstytucyjny Mołdawii tymczasowo zawiesił uprawnienia prezydenta Igora Dodona

Sąd stwierdził 24 września, że uprawnienia prezydenta zostają zawieszone, ponieważ nie zatwierdził on zgłoszonych przez premiera Pavla Filipa kandydatów na ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa, rozwoju regionalnego i ochrony środowiska.
 

„Sąd uznał, że zaszły okoliczności uzasadniające tymczasowe zawieszenie uprawnień prezydentowi z …

„Wzrost jest oczywisty i namacalny. Mimo to potencjał stosunków handlowych między UE a Armenią jest wyższy niż obecny poziom ich realizacji” – powiedział ambasador.

Według niego liberalizacja handlu między Armenią a UE jest ułatwiona dzięki wielu postanowieniom zawartym w porozumieniu armeńsko-unijnym dotyczącym optymalizacji krajowych ram legislacyjnych, rozszerzeniu możliwości zamówień publicznych i ochronie konsumentów.

„Cele te zostaną zrealizowane w trakcie wykonywania umowy UE-Armenia, a Bruksela z zadowoleniem przyjmuje gotowość Armenii do współpracy w tych kwestiach” – podsumował Piotr Świtalski.

Wraca wojenna retoryka na Kaukazie Południowym

Zgromadzenie Narodowe Armenii przyjęło w czwartek – 13 września – decyzję o ogłoszeniu warunkowej wojny przeciwko Azerbejdżanowi jako elementu manewrów wojskowych SHANT 2018. Na reakcję Azerbejdżanu nie trzeba było długo czekać: następnego dnia Baku ogłosiło, że armia Azerbejdżanu przygotowuje się …

Według Komitetu Statystycznego Armenii obroty w handlu zagranicznym między Armenią i UE przekroczyły w 2017 r. 1 mld dolarów, czyli więcej niż wskaźnik rocznego ograniczenia o 36,1 proc. Eksport wzrósł w tym okresie o 22 proc., czyli do 432,4 mln dolarów, a import wzrósł o 47,8 proc., czyli do poziomu 633,3 mln dolarów. Udział UE w obrocie zagranicznym Armenii wynosi 26 proc.