Ambasador Trumpa przy UE?

Ted Malloch (p)// Źródło: SRM University

Ted Malloch najprawdopodobniej będzie nowym ambasadorem USA przy UE. Ma już za sobą rozmowę z Donaldem Trumpem w tej sprawie, a oficjalna nominacja spodziewana jest w ciągu najbliższych dni.

Amerykański prezydent-elekt Donald Trump szykuje się do objęcia władzy i wymiany kadr. Jedną z nich będzie wyznaczenie nowego ambasadora przy Unii Europejskiej.
Ambasador
Obecnie tę rolę pełni Anthony L. Gardner, dla którego ta nominacja była powrotem do służby publicznej po wielu latach pracy w sektorze prywatnym. Do Brukseli wysłał go ustępujący prezydent Barack Obama w 2014 r.
Na jego stanowisko jest już wyznaczony następca – Ted Malloch. Był on doradcą Trumpa w czasie kampanii wyborczej, który opisał te doświadczenia w opublikowanej tydzień temu książce „Hired”.
Mulloch pracuje obecnie jako profesor na Henley Business School przy Uniwersytecie w Reading, ale prócz tego aktywnie działa w sektorze prywatnym jako doradca strategiczny, a także w instytucjach non-profit związanych z edukacją i samorozwojem. Pod koniec XX w. pracował też w amerykańskiej dyplomacji oraz w Senacie.
Brexit
Posłowie do „Hired” napisał b. lider Partii Niezależności Zjednoczonego Królestwa Nigel Farage. Jest on zaprzyjaźniony z Mullochem, który od wielu lat jest związany z Wlk. Brytanią, a także opisuje się jako zwolennik Brexitu.
Jego nominacja na ambasadora postrzegana jest więc jako głos poparcia Trumpa dla Brexitu. Mulloch ma dopilnować, żeby Wlk. Brytania wyszła z UE na korzystnych warunkach, a także pomóc tworzyć nowy kształt relacji brytyjsko-amerykańskich już po Brexicie.