Ambasada UE w Waszyngtonie znów z wyższą rangą dyplomatyczną

Biały Dom// Źródło: Biały Dom via Instagram

Po zeszłorocznym obniżeniu rangi dyplomatycznej administracja USA ogłosiła, że przywróci status ambasady przedstawicielstwu Unii Europejskiej w Waszyngtonie.

 

„W porządku precedencji przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Waszyngtonie będzie znowu traktowane jak misje pozostałych akredytowanych państw”, ogłosił Departament Stanu w poniedziałek.

W związku z tym sekretarz Stanu Mike Pompeo poinstruował Szefa Protokołu, aby podjął odpowiednie kroki w celu przywrócenia poprzedniego statusu unijnego przedstawicielstwa. Zmiana ma mieć skutek natychmiastowy.

UE przeciwko interwencji militarnej w Wenezueli

Rzeczniczka prasowa szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini Maja Kocijanic zaprezentowała dziś stanowisko Unii Europejskiej w sprawie rozwoju sytuacji w Wenezueli. UE opowiedziała się przeciwko interwencji militarnej.
 

„Z naszego punktu widzenia jest oczywiste, że potrzebujemy pokojowego politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w …

Decyzja została podjęta po tym, jak szef unijnego przedstawicielstwa w Waszyngtonie David O’Sullivan nie otrzymał zaproszenia na uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta George’a Busha razem z ambasadorami państw członkowskich UE.

Ostatecznie został zaproszony, ale jako ostatni europejski dyplomata.

Przed degradacją unijnego przedstawicielstwa O’Sullivan był wymieniony w czołówce pierwszych 20-30 ambasadorów wśród ponad 150 reprezentantów innych państw pełniących funkcje reprezentacyjne w Waszyngtonie.

USA obniżyły rangę dyplomatyczną ambasady UE w Waszyngtonie

Komisja Europejska potwierdziła, że administracja prezydenta USA zmieniła kwalifikację dyplomatyczną unijnego przedstawicielstwa w amerykańskiej stolicy. W praktyce oznacza to jej degradację. Teraz Bruksela chce wyjaśnić nie tylko dlaczego do tego doszło, ale także dlaczego Waszyngton dotąd jej o tym oficjalnie …

Europejscy dyplomaci zinterpretowali ten ruch jako symbol ochłodzenia w relacji pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą. Całą sprawę podsycał fakt, że administracja Donalda Trumpa o zmianie nie powiadomiła UE szefa unijnego przedstawicielstwa.

„Mamy do czynienia z pewnym niefortunnym incydentem”, na gorąco wypowiadał się O’Sullivan.

I chociaż ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sonland twierdził, że „Unia Europejska jest wyjątkową organizacją i niezwykle istotnym partnerem Stanów Zjednoczonych, to ogłaszając przywrócenie poprzedniego statusu misji UE nie podał jednak przyczyny wcześniejszej decyzji.

„Europejskie bezpieczeństwo i sukces są nierozerwalnie połączone z amerykańskimi. Poziom naszego wzajemnego zaangażowania we współpracę powinien zostać utrzymany na wysokim poziomie”, zapewnia Sondland.

Trump grozi nałożeniem ceł na europejski przemysł samochodowy

Prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem ceł na import samochodów z Europy, jeżeli nie zostanie wypracowane w tej kwestii porozumienie z Unią Europejską.
 

„Jesteśmy w trakcie negocjacji, jeżeli jednak nie znajdziemy w tej sprawie wspólnego języka, będę zmuszony nałożyć cła”, komentuje …

Zmiana ambasadora

W najbliższym czasie nastąpi też zapowiadana wcześniej zmiana ambasadora UE w Waszyngtonie. O’Sullivan, który pełni tę funkcję od 2014 r., będzie musiał opuścić swoje stanowisko. Na jego miejsce został wybrany poseł do Parlamentu Europejskiego Grek Stavros Lambrinidis.

W połowie lutego delegacja wysoko postawionego przedstawicielstwa Partii Demokratycznej, z Nancy Pelosi na czele przyjechała do Brukseli. Wizyta miała być potwierdzeniem dobrych intencji Waszyngtonu i potwierdzeniem zacieśniania więzi sojuszu północnoatlantyckiego.

Niektórzy członkowie delegacji wyraźnie krytykowali kwestię degradacji. Kongresmen z Partii Demokratycznej Gerry Connolly powiedział w rozmowie z EURACTIV, że był to „skandaliczny błąd” i ma nadzieję, że relacje między obiema stronami szybko powrócą do normy.