80.rocznica wybuchu II wojny światowej pod hasłem “Pamięć i przestroga” 

Briefing Krzysztofa Szczerskiego szefa gabinetu prezydenta Dudy na tle Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Pod hasłem „Pamięć i przestroga” w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że uczestniczyć w nich będą delegacje z 40. państw.

 

Poinformował także, że w najbliższą niedzielę (1 września) na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpią trzej prezydenci: obok Andrzeja Dudy wystąpią prezydenci Niemiec i USA: Frank-Walter Steinmeier i Donald Trump.

“Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata, w tym będą prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy” – zapowiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski  (english version).

Trump za powrotem Rosji do G7

Prezydent USA Donald Trump opowiedział się wczoraj za przywróceniem Rosji w skład G7 – grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Kraj ten usunięto z niej w 2014 r. po aneksji Krymu.

Współczesny klucz zapraszania

Szczerski przyznał, że pierwszego września rosyjskiej delegacji w Polsce nie będzie. Zapowiedział natomiast jej obecność w styczniu przyszłego roku. Prezydencki minister wyjaśnił przy tym, że “klucz zapraszania na obchody 1 września był współczesny”. “Pan prezydent zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy i tym samym, z racji klucza, nie bierze udziału w tych uroczystościach” – tłumaczył Szczerski w odpowiedzi na pytania na briefingu prasowym.

“Oczekujemy wysokiej rangi delegacji rosyjskiej na styczniowych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau” – oświadczył szef gabinetu prezydenta Dudy. “Mamy nadzieję, że będziemy wtedy mogli gościć w Polsce taką delegację rosyjską, jak to bywało podczas poprzednich rocznic wyzwolenia obozu” – dodał. Szczerski zwrócił też uwagę, zaproszenia na te uroczystości wystosowuje Muzeum Auschwitz.

Prezydencki minister przekazał także, że słowa „pamięć i przestroga” będące motywem przewodnim uroczystości znajdą się na białej szarfie, dołączonej do wieńca, który wszyscy przywódcy złożą przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

Dzwon dla Wielunia

Słowa „pamięć i przestroga” będą nie tylko motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie, ale znajdą się też na specjalnym dzwonie, który zostanie podarowany miastu Wieluń, kolejnemu miejscu rocznicowych obchodów. “W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy” – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

“Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych” – podkreślił. Szef gabinetu prezydenta tłumaczył w czasie niedzielnego (25 sierpnia) briefingu, że chodzi o to, by pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, nie paktować nad głowami i kosztem innych państw ani nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, bo przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Trump weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjął zaproszenie od Andrzeja Dudy i będzie uczestniczyć w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie – poinformowała wczoraj kancelaria polskiego prezydenta.
 

Druga wizyta Donalda Trumpa i jego małżonki Melanii w Polsce potrwa …

Uroczystości rocznicowe w Wieluniu

Wcześniej Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier oddadzą również hołd ofiarom Wielunia i wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej podczas uroczystości w tym mieście o poranku 1 września – poinformował Szczerski. “Wieluń był tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego” – przypomniał Szczerski. “Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny, został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną” – dodał.

Dodał, że „ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata”. “Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej” – zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta.

Wizyta dwustronna Trumpa w Polsce

Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie przebywał w Polsce od soboty (31 sierpnia) wieczorem do poniedziałku (2 września). Podczas wizyty w Warszawie prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyć żona Melania. Ostatni dzień pobytu będzie dniem wizyty dwustronnej.

Szczerski poinformował, że w ramach rozmów dwustronnych w Pałacu Prezydenckim odbędą się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i USA oraz rozmowy plenarne delegacji. Prezydent Duda podejmie też delegację amerykańską lunchem, po którym obaj prezydenci spotkają się z dziennikarzami.

Prezydencki minister przekazał ponadto, że po spotkaniu z Andrzejem Dudą, Donald Trump spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu. “To domknie program tej wizyty w Polsce” – dodał Szczerski. Wylot amerykańskiej pary prezydenckiej z Polski zaplanowany  jest na poniedziałek (2 września) przed południem.

Wizyta prezydenta Ukrainy

W najbliższą sobotę (31 sierpnia) swoją pierwszą wizytę dwustronną w Polsce złoży prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  Na razie nie są znane jej szczegóły, ale oczekuje się przełomu w historycznych kwestiach stosunków między oboma państwami. Chodzi zwłaszcza o to, by w ramach normalizacji stosunków na płaszczyźnie historycznej przywrócić na Ukrainie ekshumacje  polskich ofiar pierwszej połowy XX wieku.

W miniony weekend doradca Zełenskiego Mykyta Poturajew zauważył, że Kijów przygotowuje „silne inicjatywy” na rzecz poprawy stosunków dwustronnych dotyczących wspólnej historii. Według PAP mogą one obejmować wspólne ukraińsko-polskie ekspedycje w celu znalezienia miejsc śmierci Polaków na Ukrainie, a także inicjatywy upamiętniające Polaków i Ukraińców w obu krajach. Polsko-ukraińskie rozmowy mogą dotyczyć również ukraińskiej migracji zarobkowej do Polski. W czasie pobytu w Warszawie prezydent Ukrainy może mieć okazję spotkać się z prezydentem Trumpem.

Zełenski co prawda nie był jeszcze w Polsce, ale z prezydentem Dudą już się spotkał w czasie swojej pierwszej zagranicznej wizyty w Brukseli (4 czerwca). Szef polskiego państwa  zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika o poparciu Warszawy dla Kijowa ws. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, a także w obronie integralności terytorialnej Ukrainy. Przyznał przy tym, że nie może się doczekać rozwiązania wspólnych problemów historycznych.