Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim – oświadczył w piątek wieczorem (26 stycznia) szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tego dnia Andrzej Duda spotkał się zarówno z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos, jak i z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w Warszawie.
Spotkanie Trump-Duda w Davos nie było przelotne ani przypadkowe – zapewnia szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski, choć kancelaria Andrzeja Dudy ograniczyła informację o piątkowej rozmowie obu szefów państw do jednego akapitu. Minister Szczerski wyjaśnił, że Donald Trump przyjechał do Davos tylko na kilka godzin jako główny gość Forum i o spotkanie z nim stara się wiele osób, a ponadto obaj politycy mieli bardzo wypełnioną agendę.
„To, że w tym wszystkim politycy znaleźli czas na to, żeby się spotkać i porozmawiać, pokazuje, że jest wola, dobra chęć i rodzaj tej dobrej sympatii między państwami i przywódcami państw, która umożliwia tego typu spotkania” – powiedział szef gabinetu polskiego prezydenta. Podkreślił przy tym, że spotkanie prezydentów w Davos oraz wieczorne rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu w Warszawie pokazują „intensywność relacji polsko-amerykańskich”.
Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi. „Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce, ale to także jest rozwojowy kierunek dywersyfikacji polskich dostaw surowców” – dodał.
Zaawansowane polsko-amerykańskie partnerstwo
Natomiast po zakończeniu rozmów Duda-Tillerson w warszawskim Belwederze szef gabinetu prezydenta oświadczył, że „teraz możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę”, a to – podkreślił Szczerski – byłoby bardzo ważne i stanowiłoby czynnik stabilizujący.
„Stany Zjednoczone bardzo liczą na rolę Polski jako stabilizatora regionu, stabilizatora stosunków międzynarodowych, stabilizatora w bezpieczeństwie w ramach NATO i w różnych newralgicznych częściach świata” – przekazał dziennikarzom prezydencki minister zapewniając, że Polska może tę funkcję stabilizatora i odpowiedzialnego partnera amerykańskiego pełnić.
Według Szczerskiego w najbliższym czasie „będziemy mogli się spodziewać kolejnych rozmów polsko-amerykańskich, które by nas doprowadziły do coraz bardziej zaawansowanego partnerstwa polsko-amerykańskiego”.
Daleko idąca zbieżność poglądów i stanowisk
Spotkanie polskiego prezydenta z amerykańskim sekretarzem stanu – które trwało godzinę, czyli dłużej niż planowano – dotyczyło m.in. politycznego wsparcia dla kontaktów gospodarczych, współpracy energetycznej i wojskowej, a także współdziałania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W ocenie Krzysztofa Szczerskiego rozmowy wykazały „daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk (…) w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej” – relacjonował prezydencki minister.
Minister wyjaśnił także, że wobec rozpoczętego z początkiem roku niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska stała się partnerem USA w polityce globalnej i dlatego piątkowe spotkanie w Belwederze dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ.
Szczerski przekazał dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie i w Syrii, a także na Ukrainie. „Rozmawiano także o konflikcie na Ukrainie oraz o sankcjach wobec Rosji” – powiedział Szczerski podkreślając, że Polska i USA mają wspólne stanowisko ws. utrzymywania tych sankcji do czasu przywrócenia „ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie”.
Poinformował także, że mowa była o modernizacji polskiej armii, w tym o kontraktach, a także o współpracy wojskowej, w tym o obecności wojsk amerykańskich „dzisiaj i w najbliższym czasie” oraz o współpracy gospodarczej, m.in. w dziedzinie energetyki.
Polsko-amerykańska mapa działań
Szef gabinetu prezydenta dodał, że Andrzej Duda i Rex Tillerson uzgodnili ponadto polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, m.in. w dziedzinie międzynarodowego bezpieczeństwa. Według ministra pierwszymi punktami tej mapy są: partnerstwo militarne, gospodarcze – w tym energetyczne – i partnerstwo globalne, w tym RB ONZ.
„To są trzy duże bloki spraw i region, czyli Trójmorze, które łączą dzisiaj politykę amerykańską z polityką polską i pozwalają nam mówić o zawiązanym partnerstwie” – uważa Szczerski. Minister zwrócił ponadto uwagę na bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla inicjatywy Trójmorza i zainteresowanie jej rozwojem.
Amerykański sekretarz stanu Tillerson wziął też udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz – złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.