25 marca ruszy francusko-niemieckie zgromadzenie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, źródło KE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, źródło KE

Wśród napięć między Niemcami a Francją, których jednym ze źródeł jest apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona o odrodzenie Europy, powstaje niemiecko-francuskie zgromadzenie. Ma zacząć prace 25 marca i zająć się wdrożeniem przyjętego pod koniec stycznia traktatu akwizgrańskiego.

 

Dokument, który zakłada współpracę między parlamentem Francji i Niemiec, przyjął w poniedziałek francuski parlament.

Berlin: kobiety zapłacą za bilet do metra o 21 proc. mniej

W symbolicznym geście walki przeciwko nierównościom płacowym Berlin na jeden dzień zróżnicuje ceny biletów na metro. Kobiety zapłacą o 21 proc. mniej – bo tyle średnio mniej zarabiają.
 

O akcji poinformowało BVG (Berliner Verkehrsbetriebe) – należące do Berlina przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, …

Podpisany 22 stycznia traktat akwizgrański ma na celu wzmocnienie relacji między Francją i Niemcami. Znalazł się on jednak pod ostrzałem części środowisk, zwłaszcza tych na skrajnych biegunach sceny politycznej.

Francuska skrajna prawica przekonywała, że traktat może doprowadzić nawet do oddania Alzacji i Lotaryngii Niemcom. Jej zdaniem fakt uczenia się obu języków w tych regionach sprawi, że administrować nimi będą Niemcy.

Z lewej strony płynęły z kolei głosy krytyki dotyczące tego, że założenia traktatu nie poszły wystarczająco daleko. Zwracano uwagę, że nowo powołany organ będzie pełnił zaledwie rolę doradczą.

Pierwsze techniczne spotkanie francusko-niemieckiego zgromadzenia odbędzie się 25 marca.

Współpraca zakłada transpozycję dokumentów europejskich, docelowo w takim kształcie, aby uzyskać spójność między niemieckim a francuskim prawem regulującym funkcjonowanie przedsiębiorstw. O tego typu ruch w szczególności prosiły firmy, które działają na obszarze transgranicznym.

Ochłodzenie relacji między Francją a Niemcami?

Głosowanie dotyczące powstania tego organu odbyło się w momencie, w którym stosunki między oboma krajami są dość napięte. Manifest prezydenta Francji Emmanuela Macrona spotkał się z ostrą odpowiedzią ze strony niemieckiej prawicy wspieranej przez kanclerz Angelę Merkel.

Przewodnicząca CDU odpowiada na pomysły Macrona

Kierująca od grudnia ubiegłego roku rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odpowiedziała na niedawne, opublikowane w gazetach we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, wezwanie prezydenta Francji do „renesansu Europy”. Przyznała mu rację co do konieczności reformowania UE, ale odrzuciła …

Niektóre niemieckie kontrpropozycje stoją w sporym kontraście do tych zaproponowanych przez prezydenta Francji. Nowa liderka CDU Annegrette Kramp-Karrenbauer chce likwidacji siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Chciałaby również uzyskać wspólne miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w sprawie czego Francja nie chce negocjować.

„Nie, nie będziemy dzielić z nikim naszego stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, czy są to Niemcy, czy ktokolwiek inny” – powiedziała w poniedziałek minister ds. europejskich Nathalie Loiseau, odrzucając też jednocześnie możliwość likwidacji strasburskiej siedziby PE.

Wygląda jednak na to, że te napięcia nie będą miały większego wpływu na funkcjonowanie dwunarodowego zgromadzenia.

Zdaniem Frédérica Petit, członka francuskiego Zgromadzenia Narodowego reprezentującego mniejszość francuską w Niemczech, Europie Środkowej i na Bałkanach i jednocześnie jednego z pomysłodawców projektu, będzie to okazja to „skonfrontowania się z wyzwaniami, które czekają dziś Unię Europejską. Musimy zjednoczyć europejskich partnerów wokół innowacyjnych rozwiązań”.

Czy Fidesz wejdzie w sojusz z PiS?

W ciągu kilkunastu dni rozstrzygnie się spór dotyczący przynależności Fideszu do Europejskiej Partii Ludowej. Kampania z wizerunkiem Junckera, której inicjatorem był sam premier Węgier, postawiła jego partię w kryzysowej sytuacji. Tymczasem do prasy zaczynają docierać pierwsze informacje na temat możliwego …