23 lata więzienia dla pro-ukraińskiego aktywisty

We wtorek (25 sierpnia) Północnokaukaski Sąd Wojskowy w Rosji skazał 39-letniego Sencowa na podstawie zarzutów o podpalenia biur partyjnych na Krymie. Miało się to stać po tym, jak Rosja zajęła półwysep w marcu poprzedniego roku. Do tego uznano, że Sencow planował kolejne ataki, włączając w to wysadzenie pomnika Lenina w krymskim Symferopolu.

Współoskarżony Aleksandr Kolczenko, 25-letni aktywista, został skazany na 10 lat więzienia po tym, jak uznano go za współwinnego. Wraz z Sencowem został aresztowany w maju 2014 r., po rosyjskiej aneksji Krymu.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że UE śledziła sprawę Sencowa i Kolczenki. „Rosyjskie sądy nie mają kompetencji, aby sądzić sprawców przestępstw dokonanych na terytoriach, które na scenie międzynarodowej nie są uznawane za rosyjskie. Unia Europejska postrzega tę sprawę jako wyłom w prawie międzynarodowym oraz w elementarnych standardach sprawiedliwości. Unia wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego zwolnienia Sencowa oraz Kolczenki i do zapewnienia im bezpiecznego powrotu na Ukrainę”.

Ukraiński minister spraw zagranicznych również protestował przeciwko „bezprawnej i nieludzkiej decyzji rosyjskich władz”. „Oleg Sencow oraz Aleksandr Kolczenko, a także inni obywatele Ukrainy, którzy są nielegalnie przetrzymywani na terytorium Federacji Rosyjskiej, są więźniami politycznymi oraz niewinnymi ofiarami rosyjskiej agresji na Ukrainę” — oświadczyło ministerstwo.

Inni Ukraińcy uwięzieni w Rosji to na przykład  Nadia Sawczenko, polityk oraz pilot, złapana przez pro-rosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy i przekazana Rosji, gdzie została oskarżona o morderstwo dwóch rosyjskich dziennikarzy. Od czasu opublikowania wiadomości o jej aresztowaniu 19 czerwca 2014 r., Sawczenko stała się tematem emocjonalnej kampanii na Ukrainie, która pokazywała ją jako bohaterkę.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że strona ukraińska dołoży wszelkich starań, aby uwolnić swoich rodaków, będących więźniami politycznymi. (kr)