Tajani skrytykowany za słowa o Macedonii

Źródło: europarl.eu

Greccy politycy skrytykowali przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego za sformułowania użyte w kontekście Macedonii.

Nowo wybrany przewodniczący PE Antonio Tajani użył pojęcia „Macedonia” w kontekście państwa ze stolicą w Skopje, należącego przed 1991 r. do Jugosławii. Grecy uważają, że pojęcie Macedonii jest częścią wyłącznie ich dziedzictwa kulturowego i historycznego – Macedonia jest nazwą regionu w Grecji.

>> Czytaj więcej o Antonio Tajanim

W związku z tym Ateny preferują stosowanie nazwy „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” w kontekście kraju, który sam siebie nazywa Macedonią. Nazwa „Macedonia” wpisana jest w konstytucję Macedonii i jest oficjalnie uznana przez większość krajów członkowskich UE.

Spór o nazwę państwa z Grecją jest przyczyną zablokowania członkostwa Macedonii w Unii Europejskiej oraz w NATO. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje obie nazwy: konstytucyjną oraz preferowaną przez Greków.

>> Czytaj więcej o Macedonii

Skrytykowane przez Greków słowa padły w nagraniu opublikowanym przez grecką telewizję Ant1. Podczas wizyty w Skopje w lutym ub.r., Tajani miał odwołać się do Aleksandra Wielkiego i Filipa Macedońskiego, nazywając ich prekursorami dzisiejszego państwa macedońskiego i częścią jego dziedzictwa. W pochwalnych słowach wypowiedział się o Aleksandrze Wielkim jako obrońcy granic Europy.

Politycy z całego spektrum politycznego Grecji w krytycznych słowach odnieśli się do słów Tajaniego. Sprzeciw wyrazili zarówno politycy partii lewicowych (rządząca Syriza i socjalistyczna partia PASOK), jak i centroprawicowej Nowej Demokracji, współtworzącej Europejską Partię Ludową – ugrupowanie w Parlamencie Europejskim, do którego należy Tajani. Zarzucono mu ignorancję w sprawach historycznych.

Odpowiedź przewodniczącego

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w odpowiedzi na gwałtowne reakcje ze strony Grecji opublikował oświadczenie, w którym podkreśla że ustawodawstwo Unii Europejskiej uwzględnia nazwę „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” jako jedyną oficjalną w wydawanych przez siebie dokumentach.