Ogólnopolski Konkurs „Cześć, Europo!”

EU flags

Ogólnopolski Konkurs „Cześć, Europo!” – to największy w Polsce konkurs dla szkół podstawowych o tematyce Unii Europejskiej, organizowany przez stowarzyszenie Młodzi dla Europy, tworzone przez czwórkę zaangażowanych przyjaciół i studentów z Poznania.

 

Uczniowie szkół podstawowych, tak jak i my, należą do pokolenia, które nie zna Polski nienależącej do Unii Europejskiej. Wielu z naszych kolegów i koleżanek, zwłaszcza młodszych, nie zdaje sobie sprawy jak wiele zawdzięczamy europejskiej wspólnocie. Wydaje im się, że wspólny rynek, swobodę podróżowania, wielkie inwestycje poprawiające jakość życia czy trwały pokój w Europie, jakby istniały od zawsze. Dostrzegamy w tym sposobie myślenia duże zagrożenie. W tym coraz bardziej niestabilnym świecie Europa jak nigdy wcześniej potrzebuje młodych, świadomych i aktywnych obywateli wiernych jej fundamentalnym wartościom. Nie uda się to bez rzetelnej i kompleksowej edukacji europejskiej, która jak wynika z naszych własnych szkolnych doświadczeń, funkcjonuje zazwyczaj słabo albo w ogóle.

W obliczu panującego w niektórych krajach Europy kryzysu wartości szczególnie istotnym jest, aby przypominać obywatelom, zarówno tym najmłodszym, jak i trochę starszym – dlaczego Unia Europejska jest ważna. Z troski o europejską przyszłość naszego pokolenia zrodził się pomysł stworzenia konkursu, który nie tylko skutecznie promuje wiedzę o Unii Europejskiej, jej wartościach, instytucjach i prawie, ale też pobudza do samodzielnego myślenia i zachęca najmłodszych do społecznego zaangażowania.

Formuła rywalizacji w żadnym stopniu nie przypomina też pisemnego testu ani kolejnego zadania domowego. Głównym zadaniem uczestników jest przeprowadzenie w swojej najbliższej okolicy akcji, która w szeroki sposób promowałaby wśród członków lokalnej społeczności wiedzę o Europie i Unii Europejskiej. Uczniowie realizują swoje projekty w dwu albo trzyosobowych zespołach, dzięki czemu zyskują okazję do rozwinięcia swoich umiejętności pracy zespołowej. Możliwości są nieograniczone – w ramach „Cześć, Europo!” powstają europejskie wystawy, quizy i konkursy, szkolne Dni Europy, debaty, prelekcje, wykłady, warsztaty, a nawet degustacje. Udział w konkursie biorą szkoły z dużych miast, małych miejscowości, miasteczek i wsi, szkoły wielokulturowe, placówki położone na terenach przygranicznych, a uczestnikami zostają też uczniowie niepełnosprawni ze szkół specjalnych, czy z ośrodka socjoterapii.

Do pierwszej, zeszłorocznej edycji Konkursu zgłosiło się niemal 200 uczestników z 46 szkół z całej Polski, tworząc 68 niepowtarzalnych uczniowskich projektów, które dotarły do ponad 5000 beneficjentów. Zwycięzcy, grupa z Radomska (woj. łódzkie), w nagrodę udali się na wizytę studyjną do siedziby Parlamentu Europejskiego, serca Europy, w Brukseli.

Druga, trwająca obecnie edycja, okazała się prawdziwym przełomem. Zgłosiły się aż 272 szkoły z 15 województw! Konkurs odbywa się pod patronatem m.in. Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz posłów do Parlamentu Europejskiego z różnych frakcji.

Do 20 marca uczestnicy są zobowiązani wysłać nam relacje ze swoich prac, a wiedząc jak kreatywni i energiczni są, już nie możemy się doczekać. Wiemy jedno – w marcu ponownie uczniowie z całego kraju, od Nowego Warpna nad Zalewem Szczecińskim po Stary Sącz u podnóża Tatr, powiedzą Europie głośne „Cześć!”. Oby w ślad za nimi poszła cała Polska!