Zmarła Ebru Timtik, kurdyjska aktywistka na rzecz praw człowieka. Po 238 dniach strajku głodowego

Ebru Timtik [Facebook, Cumhuriyet Gazetesi, @cumhuriyetgzt]

Ebru Timtik [Facebook, Cumhuriyet Gazetesi, @cumhuriyetgzt]

Dziś – w niedzielę – pochowana została Ebru Timtik, kurdyjska prawniczka i aktywistka na rzecz praw człowieka. Kobieta podjęła strajk głodowy, domagając się sprawiedliwego procesu. Jej śmierć wywołała oburzenie organizacji prawniczych z całego świata, które wcześniej zwracały się do tureckich władz o wypuszczenie adwokatki na wolność.

 

Ebru Timtik była prawniczką. Należała do Stowarzyszenia Współczesnych Prawników (tur. Çağdaş Hukukçular Derneği, CHD), grupy adwokatów sprzeciwiających się władzom, którzy zostali zatrzymani we wrześniu 2017 r. pod zarzutem utrzymywania związków z organizacją  uznaną za terrorystyczną – Rewolucyjną Partią i Frontem Wyzwolenia (DHKP-C). Po niesprawiedliwym procesie w marcu 2019 r. Timtik została skazana na 13,5 roku więzienia. Kobieta złożyła odwołanie, które zostało jednak odrzucone.

DHKP-C to nielegalna turecka organizacja, odpowiadająca za wiele zamachów na terenie kraju, m.in. za zamach na amerykańską ambasadę w Ankarze w 2013 r.

Ministrowie dyplomacji państw UE za zaostrzeniem sankcji wobec Białorusi. Nie wykluczają działań przeciwko Turcji

Ministrowie spraw zagranicznych UE na spotkaniu w Berlinie zgodzili się co do konieczności przyjęcia sankcji w związku z powyborczymi wydarzeniami na Białorusi. Sankcje rozważane są także przeciwko Turcji, jeśli ta nie podejmie dialogu z Grecją i Cyprem.

Strajk głodowy

2 stycznia Timtik orozpoczęła strajk głodowy, żądając uczciwego procesu. Od tej pory kobieta przyjmowała tylko płyny i witaminy. Później tę samą formę protestu podjął też inny ze skazanych prawników, Aytac Unsal. Uwolnienia oraz uniewinnienia dwojga adwokatów domagało się międzynarodowe stowarzyszenie prawników, zwracając się do sądu najwyższego w Turcji. Pod petycją podpisało się 365 prawników zagranicznych i 400 tureckich.

30 lipca Timtik i Unsal zostali przewiezieni z więzienia o zaostrzonym rygorze do oddzielnych szpitali w Stambule. Europejskie Stowarzyszenie Prawników na rzecz Demokracji i Praw Człowieka na Świecie (European Association of Lawyers for Democracy and World Human Rights) wystosowało wtedy list do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wyraziło obawę o stan zdrowia dwójki prawników.

Ebru Timtik zmarła w czwartek (28 sierpnia) po 238 dniach protestu. Miała 42 lata.

Turcja: Odkrycie "ogromnych" złóż gazu na Morzu Czarnym. Ekspert: "Należy wstrzymać się z celebrowaniem"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapewnił, że złoża gazu będą dostępne dla Turcji już w 2023 r.

Reakcje społeczności międzynarodowej na śmierć adwokatki

Biuro Praw Człowieka (ang. People’s Law Bureau), specjalizujące się w przypadkach łamania praw człowieka w Turcji, odnosząc się do śmierci prawniczki w swoim wpisie na Twitterze nazwało Timtik „męczennicą”.

Rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Komisji Europejskiej Peter Stano stwierdził, że „tragiczna” śmierć Timtik pokazuje konieczność podjęcia przez Ankarę działań na rzecz dokonania postępu w respektowania praw człowieka oraz poprawy tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

„Z przykrością przyjęliśmy informację o odejściu Ebru Timtik. Jesteśmy pełni smutku, złości, zawodu”, napisali na Twitterze członkowie stowarzyszenia Europejscy Demokratyczni Prawnicy (fr. Avocats européens démocrates). „My, (prawnicy i organizacje – red.) z całego świata, robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, ale wskutek niesprawiedliwości i dysfukcyjnego tureckiego wymiaru sprawiedliwości nie byliśmy w stanie wyrwać jej z rąk tureckich władz. Nie powinniśmy jednak zapominać o jej walce”, czytamy w tekście oświadczenia.

Turcja: Kolejna świątynia-muzeum w Stambule znów będzie meczetem

Zaledwie miesiąc po przekształceniu słynnej stambulskiej Hagii Sophii na powrót w budynek o charakterze sakralnym, prezydent Turcji podpisał kolejny dekret, który znów czyni meczet z innej dawnej bizantyjskiej świątyni (a od kilkudziesięciu lat muzeum) – kościoła Świętego Zbawiciela na Chorze.

 

Kościół …

Manifestacja podczas pogrzebu

Ebru Timtik została pochowana w niedzielę (30 sierpnia) na cmentarzu w północnym Stambule, obok swojej matki.

Lokalne źródła informują, że cmentarz otoczony został pojazdami opancerzonymi i armatkami wodnymi. Służby zakazały spontanicznego antyrządowego marszu, jaki miał się odbyć w czasie pogrzebu. Odmówiły także rodzinie prawa do niesienia trumny zmarłej.

Jak informuje agencja AFP, w okolicach cmentarza zebrała się grupa obrońców praw człowieka, która skandowała „Ebru Timtik jest nieśmiertelna” oraz „mordercze państwo zapłaci za to”. Wcześniej policja starła się z grupą demonstrantów domagających się wyciągnięcia konsekwencji za śmierć prawniczki. Co najmniej jeden z adwokatów został zatrzymany.