Zmarła Brytyjka zatruta nowiczokiem

źródło: Flickr, fot. kenjonbro

źródło: Flickr, fot. kenjonbro

Zmarła 44-letnia Dawn Sturgess, jedna z dwóch osób, które w zeszłą sobotę trafiły do szpitala z powodu zatrucia rosyjskim bojowym toksycznym środkiem nowiczok – poinformowała wczoraj (8 lipca) wieczorem brytyjska policja metropolitalna. Druga ofiara tego zatrucia – 45-letni Charlie Rowley – pozostaje w szpitalu w stanie krytycznym.

 

Poinformowano także, że śledczy formalnie wszczęli śledztwo ws. morderstwa kobiety. Obserwatorzy przewidują, że może to zwiększyć napięcie między Londynem a Moskwą.

W marcu tym samym środkiem próbowano zabić w pobliskim Salisbury byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala oraz jego córkę Julię.

Międzynarodowi inspektorzy potwierdzają stanowisko Wielkiej Brytanii ws. incydentu w Salisbury

Eksperci z Międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdzili rozpoznanie środka trującego użytego w Salisbury wobec byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki. Autorzy nowego raportu nie podali nazwy zidentyfikowanej substancji, ale poinformowali, że ich ustalenia są zbieżne …

Drugi przypadek w tej samej okolicy

Parę Brytyjczyków znaleziono nieprzytomnych w ich domu w miejscowości Amensbury. To zaledwie kilka kilometrów od Salisbury, gdzie odnotowano poprzedni przypadek zatrucia rosyjską neurotoksyną. 45-letni Charlie Rowley oraz 44-letnia Dawn Sturgess trafili do tego samego szpitala, w którym leczono Skripalów.

Rosyjska toksyna przyczyną zatrucia pary Brytyjczyków niedaleko Salisbury

Brytyjskie służby przeciwchemiczne znów postawione zostały w stan najwyższej gotowości. Na południu Anglii ponownie doszło do zatrucia tzw. nowiczokiem, czyli bojowym środkiem trującym opracowanym w sowieckich laboratoriach wojskowych. Tą samą substancją otruto byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala. Londyn …

Wielka Brytania śmietniskiem dla trucizn?

W reakcji na kolejne zatrucie rosyjskim toksycznym środkiem bojowym na terenie Wielkiej Brytanii szef tamtejszego MSW Sajid Javid oświadczył, że „to niedopuszczalne, by „Rosja urządzała sobie toksyczne śmietnisko na terenie Wielkiej Brytanii”.

Wielka Brytania: "Rosja robi sobie u nas śmietnisko dla trucizn"

Rząd brytyjski ostro reaguje na kolejny na południu Anglii przypadek zatrucia rosyjską wojskową toksyną. Oświadczenie w tej sprawie wydał minister spraw wewnętrznych, który oskarżył Rosję o „wykorzystywanie Wielkiej Brytanii jako śmietniska dla trucizn”.
 
Do zatrucia pary Brytyjczyków opracowaną w sowieckich laboratoriach …

Drugi przypadek zatrucia rosyjską neurotoksyną

Moskwa została oskarżona o użycie nowiczoka w marcu br. podczas próby zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala oraz jego córki Julii. Po długim leczeniu obydwoje zostali wypisani z lokalnego szpitala. Pozostają jednak pod opieką brytyjskich służb, które  o ten atak oskarżyły władze Rosji.

Siergiej Skripal opuścił szpital

Otrucie przez nieznanych sprawców neurotoksyną byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego, który w latach 90. XX wieku przeszedł na stronę brytyjską, stało się przyczyną największego od wielu lat napięcia między Wielką Brytanią a Rosją. Londyn oskarżył bowiem Moskwę o zorganizowanie próby …

W reakcji na próbę otrucia Skripalów nowiczokiem doszło do największej serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z państw Europy Zachodniej od czasu zakończenia zimnej wojny.

UE jest "bezwarunkowo solidarna" z Wielką Brytanią ws. otrucia Siergieja Skripala

Bruksela wezwała Moskwę, aby natychmiast odpowiedziała na wystosowane przez Londyn pytania wiążące się z użyciem w Salisbury broni chemicznej wobec byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala. Od lat 90. Rosjanin współpracował z brytyjskim wywiadem. Wielką Brytanię poparł w sporze …