Zełenski z pierwszą wizytą zagraniczną w Brukseli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Bezpieczeństwo na wschodzie Ukrainy i wysiłki międzynarodowe na rzecz pokoju w tym regionie to główne tematy, które Wołodymyr Zełenski poruszy w przyszłym tygodniu w Brukseli – przekazała administracja nowego prezydenta Ukrainy.

 

Pierwsza wizyta Wołodymyra Zełenskiego w stolicy Belgii potrwa dwa dni (4 i 5 czerwca).

Sytuacja w Donbasie głównym tematem rozmów  w Brukseli

Prezydencka administracja poinformowała, że w tym czasie ukraiński prezydent spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem, a także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Tusk: Nie ma sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy

Przewodniczący Rady Europejskiej przyjechał do Kijowa z okazji 5. rocznicy zwycięstwa Euromajdanu na Ukrainie. Donald Tusk spędzi w sumie na Ukrainie 3 dni. Złożył już kwiaty pod w miejscu upamiętnienia ofiar walk z 2014 r., spotkał się z ukraińskimi prezydentem …

„Prezydent Ukrainy poinformuje partnerów w Unii Europejskiej i NATO o sytuacji w sferze bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy, omówi drogi aktywizacji wysiłków międzynarodowych dla zakończenia wojny w Donbasie i wymieni poglądy z przywódcami Unii i NATO na temat dalszych kluczowych reform na Ukrainie” – zapowiedziały w środę (29 maja) służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

Zełenski, Le Drian i Maas o możliwościach zakończenia konfliktu w Donbasie

Tymczasem już wczoraj (30 maja) Zełenski spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec Jeanem-Yvesem Le Drianem i Heiko Maasem. Ukraiński prezydent podkreślił szczególną rolę Francji i Niemiec w rozwiązywaniu konfliktu w Donbasie, zwłaszcza w tzw. formacie normandzkim.

Po nielegalnych wyborach w Donbasie bez zmian

Prezydent Macron i kanclerz Merkel wspólnie uznali głosowanie w Donbasie za bezprawne. W tzw. Donieckiej Republice Ludowej liderem niedzielnych (11 listopada) wyborów okazał się dotychczasowy przywódca Denis Puszylin, a w Ługańskiej – pełniący analogiczną funkcję Leonid Pasicznyk.

W komunikacie wydanym po spotkaniu służby prasowe ukraińskiego prezydenta poinformowały także, że rozmowa dotyczyła warunków wstępnych i dalszych kroków prowadzących „zintensyfikowania negocjacji w sprawie Donbasu”. Prezydent Ukrainy powtórzył także, że jego priorytetem jest uwolnienie przez Rosję ukraińskich marynarzy uwięzionych po listopadowym ataku na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.

Międzynarodowy monitoring w Cieśninie Kerczeńskiej?

Zarówno Rosja, jak i Ukraina opowiadają się za rozmieszczeniem międzynarodowej misji w Cieśninie Kerczeńskiej, ale oba kraje stawiają warunki: Rosja – żeby pominąć Ukraińców, a Ukraina – żeby Rosja nie wykorzystywała tej misji do swoich manipulacji.

Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec odnotowali postępy Ukrainy w rozwijaniu współpracy z UE i NATO oraz potwierdzili swoją gotowość do dalszego wspierania europejskiej i euroatlantyckiej polityki Ukrainy.

Zełenski wyraził natomiast chęć odwiedzenia Francji i Niemiec, a według wiceministra spraw zagranicznych Wasilija Bodnara, cytowanego przez portal Ukrinform, do Berlina ukraiński prezydent pojedzie w drugiej połowie czerwca.

Zełenski ma też zaproszenie do Polski

Zaproszenie do złożenia wizyty w naszym kraju przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu już w dniu jego inauguracji (20 maja) szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który reprezentował Polskę na tej uroczystości.

Dziś zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie dziś uroczyście zaprzysiężony w siedzibie Rady Najwyższej. Tymczasem w piątek rozpadła się koalicja rządząca w tym kraju uniemożliwiając nowemu szefowi państwa rozwiązanie parlamentu.

Na razie jednak – w ramach obchodów 10. rocznicy zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego – Czaputowicz i jego szwedzka odpowiedniczka Margot Wallstroem rozpoczęli w czwartek (30 maja) wieczorem wspólną wizytę na Ukrainie, która – jak podkreślono w komunikacie MSZ – „jest największym i najbardziej ambitnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego”.

„Celem wizyty w Kijowie jest przedstawienie nowych propozycji rozwoju Partnerstwa, jak również potwierdzenie stałego wsparcia europejskiego dla Ukrainy” – informuje resort. Zapowiada też na dziś (31 maja) spotkania obojga ministrów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, urzędującym ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem i działaczami organizacji pozarządowych.

Czaputowicz: Jaka przyszłość Partnerstwa Wschodniego?

Poszerzenie umów stowarzyszeniowych, ustanowienie rotacyjnej prezydencji, a także utworzenie regionalnej strefy gospodarczej. W 10. rocznicę uwtorzenia Partnerstwa Wschodniego minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawia na łamach EURACTIV swoje propozycje dotyczące przyszłości programu.
 
W następstwie rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. kraje …

Tego dnia szefowie dyplomacji Polski i Szwecji mają ponadto wygłosić wykład dla studentów Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (ma dotyczyć Partnerstwa Wschodniego i wsparcia UE dla Ukrainy).

Wnioski Zełenskiego o dymisję ministrów resortów prezydenckich w parlamencie

Tymczasem prezydent Zełenski złożył wczoraj w parlamencie wnioski o zwolnienie szefów tzw. resortów prezydenckich, w tym właśnie Klimkina, a także ministra obrony Stepana Połtoraka, a także szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyla Hrycaka. „Prezydent Ukrainy nalega na niezwłoczne rozpatrzenie tych wniosków przez parlament” – poinformowały w czwartek służby prasowe szefa państwa.

Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wczoraj przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu i od razu poinformował, że rozwiązuje parlament. Zaproponował także dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana, a szef rządu złożył ją kilka godzin później.
 

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/dzis-zaprzysiezenie-nowego-prezydenta-ukrainy/
Wybraliśmy drogę do Europy
W

Wszyscy trzej już w dniu inauguracji prezydenta (20 maja) oświadczyli, że odchodzą ze swoich stanowisk. Administracja nowego prezydenta nie podała dotychczas nazwisk ich następców. Zapowiedziała natomiast, że przygotowywany jest też wniosek o zwolnienie prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

Wcześniej tego dnia Rada Najwyższa Ukrainy odrzuciła wniosek o dymisję premiera Wołodymyra Hrojsmana. W swej mowie inauguracyjnej Zełenski zaapelował do niego i jego ministrów o złożenie rezygnacji. Rząd Hrojsmana powinien pracować do czasu utworzenia nowej Rady Ministrów po przedterminowych wyborach parlamentarnych, które prezydent Zełenski wyznaczył na 21 lipca (dotychczasowy parlament rozwiązał dzień po swoim zaprzysiężeniu).