Zełenski w rocznicę zakończenia II wojny światowej: “Nigdy więcej” brzmi dziś okrutnie 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił wczoraj (8 maja) – w 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie – że apel “nigdy więcej” brzmi w tym roku boleśnie i okrutnie. Zwrócił także uwagę na podobieństwa między ówczesnym konfliktem i toczącą się obecnie wojną w jego kraju.

 

Tymczasem jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin złożył z tej okazji wszystkim Ukraińcom życzenia „spokojnej i sprawiedliwej przyszłości”. Dziś  (9 maja) mija 75. dzień  rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Polacy mniej chętni do pomocy Ukraińcom? "Martwi regres w motywacji"

Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polacy masowo ruszyli z pomocą ukraińskim uchodźcom. Dziś wolontariusze przyznają, że ogólnonarodowy entuzjazm osłabł.

Zełenski: Zamiast “nigdy więcej” jest “znów”

“Każdego roku 8 maja, razem z całym cywilizowanym światem, upamiętniamy każdego, kto bronił naszej planety przed nazizmem w czasie II wojny światowej, a także miliony zabitych, złamanych, torturowanych dusz. To także miliony powodów, by powiedzieć <<nigdy więcej!>>”, oświadczył Wołodymyr Zełenski w opublikowanym z tej okazji nagraniu internetowym.

“W tym roku mówimy i słyszymy <<nigdy więcej>> w inny sposób. Brzmi ono boleśnie, okrutnie. Stawiamy nie wykrzyknik, a znak zapytania. Mówisz: nigdy więcej? Powiedz o tym Ukrainie”, powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że 24 lutego słowo „nigdy” zostało wymazane, rozstrzelane i zbombardowane tysiącami pocisków, które o czwartej rano zbudziły Ukrainę. “Usłyszeliśmy przerażające eksplozje. Usłyszeliśmy <<znowu>>”, podkreślił. “Stało się. Demony zaczęły wracać”, dodał.

Zełenski przypomniał, że okupowane wtedy ukraińskie miasta nie zdążyły jeszcze tego zapomnieć, a znów są okupowane. “Niektóre są po raz drugi w historii okupowane. A inne, jak Mariupol – po raz trzeci”, zauważył przypominając, że przez dwa lata niemieckiej okupacji tego miasta, zginęło tam 10 tysięcy osób, podczas gdy przed dwa miesiące rosyjskiej inwazji aż 20 tysięcy.

Większość Europejczyków popiera sankcje przeciwko Rosji [EUROBAROMETR]

Większość Europejczyków uważa, że od początku wojny reakcja UE wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę była solidarna, jednomyślna i szybka.

Prezydent Ukrainy: Zło wróciło

“Dekady po zakończeniu II wojny światowej, ciemności wróciły nad Ukrainę. I stały się znów czarno-białe. Zło wróciło, w innych mundurach, pod innymi sloganami ale w tym samym celu. Krwawa rekonstrukcja nazizmu ma miejsce na Ukrainie”, ocenił ukraiński lider.

Według niego rozumieją to wszystkie państwa i narody, które dziś wspierają Ukrainę. “Rozpoznają mimo nowej maski bestii, rozpoznają ją, ponieważ, w przeciwieństwie do niektórych, pamiętają to, z czym walczyli nasi przodkowie”, podkreślił Zełenski.

Zwrócił przy tym szczególną wagę na Polaków, którzy – jak powiedział  – “nie zapomnieli, na czyjej ziemi naziści rozpoczęli swój marsz i gdzie oddali pierwsze strzały II wojny”, ani tego “jak zło najpierw oskarża, prowokuje, nazywa agresorem, a potem atakuje o 4:45 nazywając to <<samoobroną>>.

“I widzą jak powtórzyło się to na naszej ziemi. Pamiętają zniszczoną przez nazistów Warszawę i widzą, co się stało z Mariupolem”, powiedział prezydent Ukrainy w  77. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przypomniał ponadto m.in. bombardowanie Coventry i Londynu, zrównanie z ziemią Rotterdamu, zbrodnie w okupowanej Francji, Czechach, konieczność walki na dwa fronty przez USA, a także  Holocaust.

Berlin zakazuje eksponowania flag Ukrainy i Rosji 8 i 9 maja

Ukraiński ambasador Andrij Melnyk wezwał burmistrz Berlina Franziskę Giffey do „natychmiastowego odwołania tej wątpliwej decyzji”. 

Putin życzy Ukraińcom “spokojnej i sprawiedliwej przyszłości” 

“Serdecznie gratuluję wam naszego wspaniałego, wspólnego święta – Dnia Zwycięstwa”, oświadczył wczoraj prezydent Putin, mimo że Rosja obchodzi ten dzień dopiero dziś (na żądanie (Józefa) Stalina uroczystość kapitulacji Niemiec powtórzono bowiem dzień później w Berlinie).

Cytowany na oficjalnej stronie Kremla rosyjski lider przypomniał, że siedemdziesiąt siedem lat temu faszyzm “który próbował zniewolić Europę i zadał ból i cierpienie dziesiątkom milionów ludzi, został zmiażdżony”, a “niezmierzone poświęcenia poniesione w imię wspólnego zwycięstwa stały się gwarancją naszego życia i wolności”.

Putin podkreślił też, że pamięć o tych wydarzeniach nie może odejść w zapomnienie, ale – jak ocenił – “niestety dzisiaj nazizm po raz kolejny podnosi głowę i próbuje narzucić swój barbarzyński, nieludzki porządek”. “Naszym świętym obowiązkiem jest uniemożliwienie odwetu ideologicznym spadkobiercom pokonanych w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (jak określa się w Rosji II wojnę światową)”, oświadczył m.in. w przesłanym wystąpieniu.

Złożył przy tym “serdecznie życzenia”: ukraińskim weteranom tej wojny “siły ich serc, dobrego zdrowia i długiego życia”, natomiast “wszystkim narodom Ukrainy” – “spokojnej i sprawiedliwej przyszłości”.

Dzień Zwycięstwa w Rosji [Karolina Zbytniewska]

Politycy na świecie bardzo lubią grać w zastępcze wojny tożsamościowe. Putin przypomniał światu, że nie ma to jak realna, kinetyczna wojna w imię tożsamości – pisze redaktor naczelna EURACTIV.pl Karolina Zbytniewska.

Gratulacje Putina dla zagranicznych przywódców i obywateli innych państw

Gratulacje z okazji 77. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej rosyjski prezydent przesłał także przywódcom i narodom Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Abchazji, Osetii Południowej. Przesłał je również przywódcom separatystycznych republik Donbasu i Ługańska.

Również w tym przesłaniu przypomniał, że zwycięstwo w II wojnie było możliwe dzięki żołnierzom i robotnikom “którzy zmiażdżyli nazizm kosztem niezliczonych ofiar i trudów”. “Dzisiaj naszym wspólnym obowiązkiem jest zapobieganie odrodzeniu nazizmu, który przyniósł tyle cierpień narodom różnych krajów”, podkreślił Putin. “Trzeba zachować i przekazać potomnym prawdę o wydarzeniach z lat wojny, wspólne wartości duchowe i tradycje braterskiej przyjaźni”, podsumował Putin.