Zełenski proponuje Putinowi rozmowy o Krymie i Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wczoraj swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi podjęcie rozmów ws. Krymu i rozwiązania konfliktu w Donbasie. Miałby się one odbywać w Mińsku z udziałem dotychczasowych uczestników rozmów w tzw. formacie normandzkim rozszerzonym o prezydenta USA i szefową brytyjskiego rządu.

 

Na wschodzie Ukrainy od 2014 r. trwa konflikt, wywołany rosyjską aneksją należącego do Ukrainy Krymu, a także wspieranie przez Kreml prorosyjskich separatystów w Donbasie. W walkach, które tam wciąż trwają zginęło już około 13 tys. osób.

Dotychczas trójstronna grupa kontaktowa i tzw. format normandzki

Dotychczas w Mińsku systematycznie odbywały się spotkania trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy, w której skład wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE, a także separatystów kontrolujących część obwodów donieckiego i ługańskiego.

W ostatnich latach toczyły się ponadto rozmowy na najwyższym szczeblu, w tzw. formacie normandzkim, z udziałem przedstawicieli władz Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Kolejne finansowe wsparcie UE i USA dla Ukrainy

Unia Europejska zapowiada wygospodarowanie kolejnych funduszy dla Ukrainy. Warunkiem jest wypełnienie kilku dodatkowych warunków. Tymczasem USA zatwierdziły pakiet pomocy dla rządu w Kijowie, który ma zostać przeznaczony na wzmocnienie potencjału obronnego armii.
 

 

Ze strony Wspólnoty europejskiej na stole leży dodatkowe 500 …

Zełenski: nie odrzucamy żadnych formatów dyplomatycznych

“Proponuję rozmawiać w następującym formacie: ja, pan, prezydent USA Donald Trump, brytyjska premier Theresa May, niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron” – przekazał Zełenski w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych. “Nie zmieniamy ani nie odrzucamy żadnych formatów dyplomatycznych” – zapewnił. “Proponujemy porozmawiać. Musimy rozmawiać, prawda?” – zwrócił się do Putina ukraiński prezydent.

Propozycja Zełenskiego jest odpowiedzią na inicjatywę telemostu między Moskwą i Kijowem, który miał on się odbyć pod hasłem: „Musimy porozmawiać”, a zapowiedziała to zakazana na Ukrainie państwowa rosyjska stacja telewizyjna Rossija 1 i ukraińska stacja News One.   Ostatecznie jednak uznany za rosyjską prowokację telemost został odwołany.

Tusk: Ukraina może liczyć na UE

Ukraina może liczyć na Unię Europejską – zapewnił wczoraj szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Jak przekazał Tusk rozmowy dotyczyły sytuacji geopolitycznej Ukrainy, m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa tego kraju.

Moskwa nie jest gotowa do rozmów

„Kreml rozważy propozycję prezydenta Ukrainy” – zareagowała na zaproszenie Zełenskiego strona rosyjska. “Jest to zupełnie nowy format. Należy ocenić, czy takie spotkanie ma perspektywę” – powiedział cytowany przez TASS rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. “To nowa inicjatywa, która oczywiście zostanie rozważona” – zapewnił.

Rzecznik Kremla zwrócił też uwagę, że Stany Zjednoczone, które ukraiński prezydent wymienił wśród uczestników proponowanego spotkania, nie są stroną porozumień mińskich dotyczących uregulowania konfliktu w Donbasie.

Apel prezydenta Ukrainy do obywateli

“Musimy porozmawiać? Zgadzam się, jednak na początek, drodzy Ukraińcy, z wami” – podkreślił Zełenski na początku nagrania umieszczonego w poniedziałek (8 lipca) w mediach społecznościowych (propozycja rozmów skierowana do Putina je kończy). “Jesteście mądrymi ludźmi i powinniście na chwilę wyłączyć emocje i włączyć myślenie” – dodał.

Tłumaczył przy tym, że zapowiedziany telemost “jest po prostu tanim, lecz niebezpiecznym krokiem PR-owym przed wyborami, którego celem jest podzielenie nas”. Prezydent przekonywał, że ukraiński naród nie potrzebuje podziałów i apelował o przeciwstawianie się wszelkim próbom ich wprowadzania.

Telemost Moskwa-Kijów tanią zagrywką przedwyborczą

W ocenie Zełenskiego zapowiadany przez Rosję na 12 lipca telemost jest tanią zagrywką przed zaplanowanymi na 21 lipca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie. Prowadzący ze studia w Moskwie i Kijowie mieliby rozmawiać o „problemach nurtujących zwykłych ludzi”. Poinformował o tym w niedzielę (7 lipca) znany rosyjski dziennikarz Dmitrij Kisielow, uważany za propagandystę Kremla. Podkreślił przy tym, że „szczera rozmowa między zwykłymi ludźmi od dawna powinna się odbyć” przypominając o „niezapomnianej, pojednawczej” telekonferencji między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi z 1986 roku.

Amerykanie nadadzą Ukrainie status sojusznika specjalnego?

Wzmocnienie wsparcia wojskowego dla Ukrainy i nadanie jej statusu specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO przewiduje projekt ustawy przedstawionej w amerykańskim Kongresie – poinformowała ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

Ponadto po stronie ukraińskiej gospodarzem miała być stacja telewizyjna News One wchodząca w skład holdingu deputowanego ukraińskiej Rady Najwyższej Tarasa Kozaka. Według ukraińskich mediów jest on związany z Wiktorem Medwedczukiem, byłym szefem administracji prezydenta Leonida Kuczmy i przyjacielem Putina.

Prorosyjska partia Medwedczuka Opozycyjna Platforma – Za Życie (do której należą m.in. politycy Partii Regionów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza zbiegłego do Rosji w 2014 r. ) startuje w lipcowych, przedterminowych wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy.

“Manipulacja i prowokacja”

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Danyluk nazwał telemost „manipulacją i prowokacją”, a szef ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij uznał, że  to “sprzedajni politycy i ich sługusi zdecydowali się rozmawiać o czymś z wrogami i mordercami”. “Pragnę w związku z tym zaapelować do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy o niezwłoczną reakcję na brutalne łamanie prawa Ukrainy” – ogłosił.

Tymczasem prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko wszczął już nawet dochodzenie ws. próby popełnienia zdrady państwowej przez NewsOne. „Szykujemy wniosek do sądu w sprawie nałożenia aresztu na aktywa tej stacji” – napisał na portalach społecznościowych Łucenko.

Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu …