Wybuch małego reaktora jądrowego w Rosji

Buriewiestnik, źródło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej za SPUTNIK Russia East News

Buriewiestnik, źródło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej za SPUTNIK Russia East News

Podczas zeszłotygodniowych testów na Morzu Białym (północ Rosji) wybuchł mały reaktor jądrowy – podały wczoraj media powołując się na oświadczenie Rosyjskiego Federalnego Ośrodka Nuklearnego w Sarowie. W wyniku eksplozji zginęło 5 naukowców pracujących w tym ośrodku.

 

Po wybuchu Rosja zamknęła na miesiąc część Morza Białego dla żeglugi, a władze portu w Archangielsku poinformowały, że zamknięto Zatokę Dwińską.

To był reaktor silnika rakietowego

Wcześniej agencja Reutera przywoływała przypuszczenia ekspertów, którzy uznali, że do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin. Zapowiadał wtedy, że ma on nieograniczony zasięg i będzie nieuchwytny dla amerykańskiej obrony przeciwrakietowej.

Oficjalnie przekazano, że eksplodowało zwykłe paliwo rakietowe, a wybuch zniszczył – jak to określili rosyjscy naukowcy – „izotopowe źródło energii”, czyli reaktor wewnątrz pocisku. W oficjalnym komunikacie opublikowanym w niedzielę (11 sierpnia) w lokalnej gazecie Centrum w Sarowie przyznało, że ,,reaktor był częścią silnika rakietowego na paliwo ciekłe”. Ośrodek poinformował także, że przygotowania do testów nowej broni trwały ponad rok. Sarow jest miastem zamkniętym, ważnym ośrodkiem nuklearnym w obwodzie niżnienowogrodzkim.

Próby generatora z radioaktywnym paliwem, wykorzystywane m. in. w statkach kosmicznych,  prowadzono na morzu na specjalnej platformie. Wojsko zamknęło obszar morski wokół poligonu. Pojawił się tam także statek „Sieriebrianka”, przystosowany do zbierania odpadów radioaktywnych.

Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy

Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy, bo Rosja rozmieszcza je w Obwodzie Kaliningradzkim tym razem na stałe – poinformowała wczoraj (5 lutego) prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Informację tę potwierdził przewodniczący komisji ds. obrony Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji ) Władimir Szamanow.

Ekspertów pochowano wczoraj

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej (Rosatom), skupiająca rosyjskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowe zajmujące się energią jądrową, powiadomiła później o śmierci pięciu jego pracowników, którzy – jak przekazał –  prowadzili prace związane z radioizotopowym źródłem zasilania.

Wczoraj (12 sierpnia) w Sarowie odbył się ich pogrzeb. Szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow poinformował, że zginęli oni podczas testów nowego „wyrobu specjalnego”. Nie wyjaśnił jednak o jaką broń chodzi, ale zapewnił, że prace nad nią będą kontynuowane.

Władze: Poziom promieniowania w normie, Greenpeace – 20-krotne przekroczenie

Do eksplozji na poligonie doszło 8 sierpnia. Krótko potem  władze odległego o ok. 40 km miasta Siewierodwińsk poinformowały o „krótkotrwałym” wzroście promieniowania, ale krótko potem tę informację wycofał. Resort obrony uspokajał natomiast, że poziom promieniowania był w normie, ale wg Onetu, który powołuje się na organizację Greenpeace, w Siewieodwińsku poziom promieniowania przekroczył normę 20-krotnie. Lokalne media podały tymczasem, że okoliczni mieszkańcy gromadzą jod, stosowany w celu złagodzenia skutków napromieniowania.

“Przypomina nam to łańcuch wydarzeń z czasów katastrofy w Czernobylu, który rodzi pytanie, czy Kreml stawia na pierwszym miejscu dobro rosyjskiego społeczeństwa czy utrzymywanie władzy” – cytuje Reuters opinię pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela amerykańskiej administracji.

Serbia uruchomi ośrodek badań jądrowych przy wsparciu Rosjan

Rosyjsko-serbska współpraca zostanie powiększona o kolejną dziedzinę. W zaawansowaną fazę wkraczają rozmowy na temat uruchomienia Centrum Nauki Jądrowej. Wsparcie Belgradowi zapewni rosyjskie przedsiębiorstwo Rosatom.
 

 

Początek współpracy w dziedzinie energii jądrowej między Serbią i Rosją można datować na styczniową wizytę prezydenta Rosji …