Wybory które rozpoczną polityczne przesilenie? Gruzini wybiorą w niedzielę nowego prezydenta

Pałac prezydencki w Tbilisi [Blackwych, Flickr]

Wybory prezydenckie w Gruzji początkowo miały być tylko mało znaczącym politycznym epizodem. Jednak wszystko wskazuje na to, że będzie to plebiscyt w sprawie rządów Gruzińskiego Marzenia (GM).

 

Ostatnie tygodnie w Gruzji przynoszą nowe afery uderzające w partię rządzącą. Nagrania rozmów prominentnych polityków Gruzińskiego Marzenia pokazują uwikłania korupcyjne oraz próby tuszowania niewygodnych dla władz spraw. Pierwsza tura wyborów odbędzie się w niedzielę 28 października.

Do udziału w wyborach zgłosiło się 46 osób, z których 21 zostało odrzuconych przez komisję wyborczą w Gruzji. 25 kandydatów na prezydenta zostało zarejestrowanych. Jest to największa liczba od pierwszych wyborów prezydenckich w Gruzji w 1991 r.

Trzech pretendentów

Oskarżenia o korupcje i inne niewygodne dla władz sprawy powodują, że popierana przez GM Salome Zurabiszwili osiąga niskie wyniki w badaniach sondażowych. Przez pewien okres czasu wydawało się, że do bitwy o prezydenturę włączy się lider ugrupowania i szara eminencja Bidzina Iwaniszwili. Była minister spraw zagranicznych w wyniku braku startu obecnego prezydenta Giorgiego Margwelaszwilli została namaszczona przez Marzycieli jako oficjalna kandydatka w wyborach.

Ukraina z nowym programem pomocowym od MFW

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania kończący się w 2019 roku – poinformował Fundusz. Wcześniej Kijów zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.
 

Program jest rozłożony …

W czasie urzędowania Zurabiszwili jako ministra spraw zagranicznych powstała„Grupa Przyjaciół Gruzji”, łącząca Ukrainę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rumunię, Bułgarię, Czechy i Polskę, aby pomóc Gruzji w aspiracjach do NATO i wspierać integrację europejską. Jednak wystawienie byłej szefowej gruzińskiej dyplomacji w batalii o fotel prezydenta uważane jest powszechnie za błąd szefostwa GM.

Zurabiszwili zalicza wpadkę za wpadką. Uznała Gruzję za stronę agresywną w wojnie z 2008 roku (szybko wycofała się z tej deklaracji), Oponenci polityczni zarzucają jej poważne braki w znajomości języka gruzińskiego (Zurabiszwili urodziła się w rodzinie gruzińskich emigrantów we Francji). W ostatnim czasie odpiera również zarzuty o wspieranie uprawy przemysłowej marihuany w celach eksportowych. Taka inicjatywa powstała w szeregach partii rządzącej po wyroku gruzińskiego Trybunału Konstytucyjnego legalizującego posiadanie niewielkich ilości marihuany na własnych użytek. Jednak Gruzińskie Marzenie odłożyło dalsze inicjatywy z tym związane ze względu na sprzeciw Gruzińskiego Kościoła Apostolskiego. W badaniach opinii publicznej była szefowa dyplomacji zajmuje drugie lub trzecie miejsce z poparciem oscylującym wokół 15-16 proc.

Politykiem który stoczy z Zurabiszwili bój o uczestnictwo w drugiej turze głosowania będzie prawdopodobnie Dawid Bakradze. Dyplomata, który pełnił funkcję przewodniczącego parlamentu Gruzji od 7 czerwca 2008 r. do 21 października 2012 r. Od 2017 r. jest liderem i założycielem partii Europejska Gruzja – Ruch Wolności złożonej z części byłych prominentnych polityków Zjednoczonego Ruchu Narodowego. W przeszłości był Ministrem Spraw Zagranicznych (styczeń 2008-kwiecień 2008) oraz pełnił funkcję specjalnego wysłannika prezydenta Gruzji do NATO i Unii Europejskiej (kwiecień 2008 r. – czerwiec 2008 r.). Bakradze cieszy się poparciem około 15-18 proc. wyborców.

Rumuński parlament ratyfikuje umowę UE-Armenia

Rumuński parlament sfinalizował ratyfikację kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie  Unii Europejskiej z Armenią, która została podpisana 24 listopada 2017 r.
 

Rumuński Senat ratyfikował umowę jednogłośnie, a niższa izba parlamentu ratyfikowała ją już w czerwcu tego roku.
Wielowymiarowa współpraca
Jak do tej pory …

Zdecydowanym liderem sondaży jest przedstawiciel opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN) Grigol Waszadze. Waszadze (były minister sportu, kultury i spraw zagranicznych) prowadzi w sondażach z wynikiem 22-31 proc. Od 2017 r. jest członkiem rady politycznej ZRN. Został wystawiony jako kandydat na prezydenta w lipcu tego roku, w wyniku porozumienia 10 partii politycznych. Jak przekonują przedstawiciele opozycji: ,,Waszadze będzie dobrym prezydentem, który będzie służyć ludziom, a nie konkretnym partiom politycznym”.

Trzech outsiderów i afera w parku

Kolejne miejsca w sondażach zajmują Szalwa Natelaszwili, Dawid Usupaszwili i Zurab Dżaparidze. Pierwszy z nich to weteran gruzińskiej sceny politycznej, lider partii pracy od 1995 r. Natelashvili może liczyć na 7-8 proc. poparcie. Usupaszwili to były przewodniczący parlamentu i lider centrowej Partii Republikańskiej. Jego poparcie oscyluje w przedziale 1-3 proc.

Dżaparidze to przywódca partii Nowe Polityczne Centrum. Aktywnie popiera niskie podatki, decentralizację władzy na korzyść samorządu i prywatyzację własności państwowej. Wspiera również legalizację marihuany w Gruzji. Polityk od dawna jest orędownikiem członkostwa Gruzji w NATO i Unii Europejskiej.

USA przekażą Gruzji pół miliona dolarów na strategiczną komunikację

Departament Stanu USA przekaże Gruzji 500 000 USD na wzmocnienie strategicznej komunikacji – oznajmił premier Gruzji Mamuka Bachtadze oraz dodał, że środki te zostaną skierowane na walkę z „nieprzyjazną propagandą wrogich sił”.
 

Bachtadze poinformował, że fundusze otrzyma Centrum Informacyjne NATO i …

W ostatnim czasie zasłynął z rozdawania skrętów z marihuaną uczestnikom festiwalu legalizacji konopi w stołecznym Tbilisi. W trakcie swojego wystąpienia oświadczył, że jego działania są nielegalne i czeka na reakcję służb. W wyniku interwencji policji zatrzymano kandydata i 10 innych osób. MSW Gruzji poinformowało, że festiwal to „próba organizacji przestępstwa” i „zaangażowanie obywateli w nielegalne działania”.

Taśmy Gruzińskiego Marzenia

Oprócz problemów wizerunkowych kandydatki na prezydenta, GM ma kilka innych powodów do niepokoju, które mogą wpłynąć na sytuację polityczną partii w przyszłości. W zeszłym miesiącu związany z prorosyjskim Sojuszem Patriotów Gruzji Zaza Okuaszwili (właściciel stacji Iberia i przedsiębiorca związany z branżą tytoniową) opublikował za pośrednictwem stacji telewizyjnej Rustavi 2 (sympatyzującej z obozem politycznym Saakaszwilego) nagrania swoich rozmów z byłym ministrem sportu Lewranem Kipianim oraz jednym z biznesmenów powiązanych z GM.

Okuaszwili oświadczył w rozmowie z mediami, iż Iwaniszwili może mieć problemy ze swoją firmą i po raz pierwszy miał zażądać pieniędzy w zamian za przychylność urzędu skarbowego. Sprawa trafiła na biurko byłego prokuratora generalnego Gruzji Otara Parchladze, który w przeszłości był osobistym adwokatem lidera Gruzińskiego Marzenia.

Ostatecznie Okuaszwili został zmuszony do przelania 4 mln lari na konto jednej z firm zarejestrowanych w raju podatkowym. Kipani potwierdził, że rozmawiał z Okuaszwilim, ale podobnie jak gruzińska prokuratura uważa, że nagranie zostało sfabrykowane. Uważa również, że Okuaszwili nagrał go, aby móc później szantażować rząd. Okuaszwili uznał zaś, że cała akcja miała być uderzeniem w jego stację telewizyjną.

Erywań ponownie protestuje

Około 50 tysięcy ludzi demonstrowało przed budynkiem parlamentu w stolicy Armenii domagając się rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Wcześniejsze wybory to jeden z głównych politycznych celów premiera mniejszościowego rządu Armenii Nikola Paszinjana, który na fali wiosennych protestów przeciwko byłemu prezydentowi i …

Politycy partii rządzącej komentując sprawę podkreślają że jest to przygotowana przez ZRN i stację Rustavi 2 akcja wymierzona w rząd. Według nich ma ona doprowadzić do zwycięstwa opozycji w wyborach prezydenckich. Przedstawiciele opozycyjnego ZRN zwracają uwagę, że nagrania świadczą o degrengoladzie instytucji państwa i powrocie do chaosu lat 90., kiedy krajem władała mafia. W podobnym tonie wypowiadają się organizacje pozarządowe uznając ostatnie wydarzenia w kraju jako poważny kryzys spowodowany korupcją i klanowym zarządzaniem krajem. Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w tej sprawie. Na chwilę obecną nikt nie został zatrzymany ani nikomu nie zostały postawione zarzuty.

Misza wróci z wygnania?

Sytuacja Gruzińskiego Marzenia staje się coraz mniej komfortowa. Prawdziwą porażką dla kandydatki GM byłby brak udziału w II turze głosowania, co wcale nie jest wykluczone. Jeśli GM przegra batalię prezydencką, nowa głowa państwa wywodząca się z opozycji związanej z Saakaszwilim z pewnością ułaskawi byłego prezydenta, który będzie mógł wrócić do ojczyzny po pięcioletnim wygnaniu.

Ambasador UE w Armenii: Potencjał stosunków handlowych Armenia-UE jest wciąż duży i niewykorzystany

„Unia Europejska przywiązuje wielką wagę do konstruktywnego dialogu z Armenią” – powiedział ambasador UE w Armenii Piotr Świtalski.
 

Stwierdził tak na posiedzeniu Komisji Współpracy Handlowej między Armenią a UE, które odbyło się w Erywaniu w ostatni wtorek (25 września).
Perspektywy rozwoju współpracy
Według …

Politycy opozycji już teraz nawołują do rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Gdyby oponenci  obecnych władz odnieśli w nich zwycięstwo, nie można wykluczyć, że nowym premierem mógłby zostać właśnie Micheil Saakaszwili. Przed wyborami opozycja zaprzeczałaby takiemu scenariuszowi, zdając sobie sprawę z dużej niepopularności lidera rewolucji róż wśród społeczeństwa. Nawet jeśli nie zająłby on formalnie fotelu premiera stałby się szarą eminencją gruzińskiego rządu tak jak obecnie jest nią Bidzina Iwaniszwili rządzący krajem z tylnego fotela. Gruzińskie Marzenie zrobi wszystko, żeby nie dopuścić do spełnienia tego scenariusza.

Wśród Gruzinów wciąż żywa jest pamięć o nadużyciach władzy z okresu rządów ZRN. Ostatnie afery polityków Gruzińskiego Marzenia przypominają historie z lat 2004–2012. Z pewnością w Gruzji zapowiada się niezwykle gorąca polityczna jesień.

Rosja traci Ukrainę – tym razem w wymiarze religijnym

Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wycofał się ze struktur zarządzanych przez Patriarchat Konstantynopola oraz zawiesił wszelkie relacje z Konstantynopolem. To reakcja na decyzję Patriarchatu Konstantynopolskiego o mianowaniu dwóch egzarchów, którzy mają się zająć przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.
 

Procedura taka …