Prezydenci Estonii Kersti Kaljulaid i Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelowali wczoraj do Rosji o zakończenie nielegalnej okupacji Krymu i wojny w Donbasie. We wspólnym oświadczeniu domagają się przestrzegania prawa międzynarodowego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid omówili najważniejsze dla obu stron sprawy, wśród których znalazły się m.in. relacje z Rosją. „Prezydenci potwierdzili twarde przywiązanie do prawa międzynarodowego i podstawowych zasad stosunków międzynarodowych. Zaapelowali do Federacji Rosyjskiej o zakończenie nielegalnej okupacji Krymu oraz powstrzymanie jej agresji, która trwa w Donbasie” – głosi wspólne oświadczenie Tallina i Kijowa.
Na konferencji prasowej obojga przywódców Kaljulaid poparła integralność terytorialną Ukrainy i podkreśliła, że toczący się w tym kraju konflikt wymaga politycznego rozwiązania. “Sama byłam na linii frontu na wschodzie Ukrainy, tuż przy szlabanie, po którego jednej stronie jest Ukraina i po drugiej stronie jest Ukraina. Ten sam kraj, ale jakże odmienne środowiska” – powiedziała. “Ważne jest, by dążyć do politycznego uregulowania tego konfliktu” – podkreśliła.
Przełom ws. Donbasu na grudniowym szczycie normandzkiej czwórki?
Kijów chciałby doprowadzić do przełamania impasu ws. Donbasu już w czasie w grudniowego spotkania na szczycie tzw. normandzkiej czwórki. W poniedziałek (25 listopada) Zełenski po raz czwarty rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Najważniejszym tematem tej rozmowy było właśnie spotkanie Putina i Zełenskiego oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, które odbędzie się w Paryżu dziewiątego grudnia. Przywódcy Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec, spotkają się po raz pierwszy od ponad trzech lat, żeby negocjować warunki zakończenia wojny w Donbasie.
Przed wylotem do stolicy Estonii Zełenski zapewniał, że Ukraina „jest przygotowana do spotkania w Paryżu”. “Będziemy omawiać możliwość zwrotu Ukrainie okupowanych terytoriów Donbasu” – zapowiedział w opublikowanym w sieci filmiku. Nie ujawnił jednak, w jaki sposób zamierza przekonać Putina na tym spotkaniu.
Media zwracają uwagę, że z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że według niemal trzech czwartych (74 proc.) Ukraińców głównym zadaniem Zełenskiego powinno być zakończenie wojny w Donbasie.
Ukraina chce się wyłączyć do Trójmorza
W trakcie rozmów w Tallinie mowa była m.in. również o dążeniach Ukrainy do członkostwa w UE i NATO. Zełenski zadeklarował przy tym, że wcześniej Kijów chciałby przyłączyć się do inicjatywy Trójmorza. “Ukraina i Estonia jako ważni gracze regionu bałtycko-czarnomorskiego są bardzo zainteresowane realizacją wspólnych projektów i inicjatyw w gospodarce, infrastrukturze oraz ekologii” – podkreślił ukraiński prezydent. Jeszcze przed rozmowami w Tallinie zapowiedział, że ich tematem będzie m.in. realizacja inicjatywy Trójmorza, “a przede wszystkim zainteresowanie Ukrainy przyłączeniem się do niej”.
Estońska prezydent pogratulowała natomiast władzom w Kijowie walki z korupcją podkreślając, że powinny one przynieść poprawę klimatu inwestycyjnego. “Władze ukraińskie podejmują w tym kierunku konkretne działania, ale dla międzynarodowej wspólnoty gospodarczej mocnym sygnałem jest doprowadzenie do końca konkretnych spraw” – oświadczyła Kaljulaid.
Zełenski: Nie ingerujemy w wybory w USA
W trakcie konferencji prasowej estońscy dziennikarze pytali m.in. o rozmową telefoniczną Zełenskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem, która może przyczynić się do impeachmentu amerykańskiego przywódcy. Ukraiński prezydent przyznał, że nie lubi mówić na ten temat, ale zapewnił, że Kijów nie ingeruje w wybory w USA. “Mamy swoją niepodległą Ukrainę. Rozmawialiśmy z naszym strategicznym partnerem amerykańskim” – powiedział.
Zełenski zapewnił także, że prorosyjski oligarcha Ihor Kołomojski, uważany często za jego patrona, nie ma wpływu na ukraińską politykę. “Pan Kołomojski nie jest prezydentem Ukrainy, jest obywatelem Ukrainy, a większość obywateli wybrała integrację europejską i dążenia do Unii Europejskiej” – oświadczył. Podkreślił przy tym “to naród Ukrainy wybiera, w jakim kierunku mamy iść”.
Rower (elektryczny) dla Sługi Narodu
Podczas wtorkowej wizyty w Tallinie Zełenski otrzymał od prezydent Estonii rower elektryczny. Było to nawiązanie do serialu komediowego „Sługa Narodu”, w którym właśnie na rowerze jeździł główny bohater Wasyl Hołoborodko. Grał go tam ukraiński przywódca przed objęciem urzędu, a potem nazwał tak – Sługa Narodu – swoją partię.
Na ramie roweru-prezentu jest tabliczka z napisem: „Dla prezydenta Ukrainy, Jego Eminencji, Pana Wołodymyra Zełenskiego”, a obok widnieją flagi Ukrainy i Estonii. Zdjęcie roweru opublikował na twitterze dyrektor generalny protokołu państwowego Estonii Lauri Bambus. „Serdeczne pozdrowienia od prezydent Estonii Kersti Kaljulaid dla prezydenta Zełenskiego” – podpisał. Zełenski zrewanżował się wręczając estońskiej prezydent haftowaną ukraińską koszulę.
W czasie swojej wizyty w Tallinie ukraiński prezydent spotkał się również z szefem estońskiego rządu Jüri Ratasem i przewodniczącym tamtejszego parlamentu (Riigikogu) Hennem Põlluaasem. Podpisane zostało ponadto wspólne oświadczenie ws. dalszej współpracy między oboma państwami oraz memorandum o współpracy w dziedzinie transformacji cyfrowej.