Wspólny apel prezydentów Estonii i Ukrainy do Rosji

Prezydenci Ukrainy i Estonii Wołodymyr Zełenski i Kersti Kaljulaid w Tallinie, źródło president.gov.ua

Prezydenci Ukrainy i Estonii Wołodymyr Zełenski i Kersti Kaljulaid w Tallinie, źródło president.gov.ua

Prezydenci Estonii Kersti Kaljulaid i Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelowali wczoraj do Rosji o zakończenie nielegalnej okupacji Krymu i wojny w Donbasie. We wspólnym oświadczeniu domagają się przestrzegania prawa międzynarodowego.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid omówili najważniejsze dla obu stron sprawy, wśród których znalazły się m.in. relacje z Rosją. „Prezydenci potwierdzili twarde przywiązanie do prawa międzynarodowego i podstawowych zasad stosunków międzynarodowych. Zaapelowali do Federacji Rosyjskiej o zakończenie nielegalnej okupacji Krymu oraz powstrzymanie jej agresji, która trwa w Donbasie” – głosi wspólne oświadczenie Tallina i Kijowa.

Na konferencji prasowej obojga przywódców Kaljulaid poparła integralność terytorialną Ukrainy i podkreśliła, że toczący się w tym kraju konflikt wymaga politycznego rozwiązania. “Sama byłam na linii frontu na wschodzie Ukrainy, tuż przy szlabanie, po którego jednej stronie jest Ukraina i po drugiej stronie jest Ukraina. Ten sam kraj, ale jakże odmienne środowiska” – powiedziała. “Ważne jest, by dążyć do politycznego uregulowania tego konfliktu” – podkreśliła.

Ukraina odejdzie od węgla. Z przymusu

Od rozpoczęcia konfliktu na wschodzie Ukrainy sektor węglowy przeżywa kryzys, dlatego rząd zapowiada zamknięcie państwowych kopalń. Pracę może stracić ponad 30 tys. górników.

 

 

Do 2014 r. Ukraina należała do światowych potentatów w wydobyciu węgla. Jeszcze w 2013 r. wydobyto ponad 80 …

Przełom ws. Donbasu na grudniowym szczycie normandzkiej czwórki?

Kijów chciałby doprowadzić do przełamania impasu ws. Donbasu już w czasie w grudniowego spotkania na szczycie tzw. normandzkiej czwórki. W poniedziałek (25 listopada) Zełenski po raz czwarty rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Najważniejszym tematem tej rozmowy było właśnie spotkanie Putina i Zełenskiego oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, które odbędzie się w Paryżu dziewiątego grudnia. Przywódcy Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec, spotkają się po raz pierwszy od ponad trzech lat, żeby negocjować warunki zakończenia wojny w Donbasie.

Przed wylotem do stolicy Estonii Zełenski zapewniał, że Ukraina „jest przygotowana do spotkania w Paryżu”. “Będziemy omawiać możliwość zwrotu Ukrainie okupowanych terytoriów Donbasu” – zapowiedział w opublikowanym w sieci filmiku. Nie ujawnił jednak, w jaki sposób zamierza przekonać Putina na tym spotkaniu.

Media zwracają uwagę, że z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że według niemal trzech czwartych (74 proc.) Ukraińców głównym zadaniem Zełenskiego powinno być zakończenie wojny w Donbasie.

Ukraina: Trudne decyzje prezydenta Zełenskiego

Wczorajsza zgoda prezydenta Ukrainy na tzw. formułę Steinmeiera – oznaczająca akceptację przeprowadzenia wyborów w Donbasie – oceniana jest jako ustępstwo Wołodymyra Zełenskiego wobec żądań rosyjskich. Jednak to zdecydowanie bardziej skomplikowana gra interesów – przekonuje Krzysztof Nieczypor specjalista ds. Ukrainy z …

Ukraina chce się wyłączyć do Trójmorza

W trakcie rozmów w Tallinie mowa była m.in. również o dążeniach Ukrainy do członkostwa w UE i NATO. Zełenski zadeklarował przy tym, że wcześniej Kijów chciałby przyłączyć się do inicjatywy Trójmorza. “Ukraina i Estonia jako ważni gracze regionu bałtycko-czarnomorskiego są bardzo zainteresowane realizacją wspólnych projektów i inicjatyw w gospodarce, infrastrukturze oraz ekologii” – podkreślił ukraiński prezydent. Jeszcze przed rozmowami w Tallinie zapowiedział, że ich tematem będzie m.in. realizacja inicjatywy Trójmorza, “a przede wszystkim zainteresowanie Ukrainy przyłączeniem się do niej”.

Estońska prezydent pogratulowała natomiast władzom w Kijowie walki z korupcją podkreślając, że powinny one przynieść poprawę klimatu inwestycyjnego. “Władze ukraińskie podejmują w tym kierunku konkretne działania, ale dla międzynarodowej wspólnoty gospodarczej mocnym sygnałem jest doprowadzenie do końca konkretnych spraw” – oświadczyła Kaljulaid.

Ołeh Sencow w PE: Rosja i Putin na pewno was oszukają

Ukraiński reżyser, pisarz i aktywista, który spędził z powodów politycznych w rosyjskim więzieniu ponad 5 lat, odebrał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa za 2018 r.

 

Ołeh Sencow to reżyser teatralny i filmowy oraz autor sztuk scenicznych. Pochodzi z Symferopola na Krymie. W …

Zełenski: Nie ingerujemy w wybory w USA

W trakcie konferencji prasowej estońscy dziennikarze pytali m.in. o rozmową telefoniczną Zełenskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem, która może przyczynić się do impeachmentu amerykańskiego przywódcy. Ukraiński prezydent przyznał, że nie lubi mówić na ten temat, ale zapewnił, że Kijów nie ingeruje w wybory w USA. “Mamy swoją niepodległą Ukrainę. Rozmawialiśmy z naszym strategicznym partnerem amerykańskim” – powiedział.

Zełenski zapewnił także, że prorosyjski oligarcha Ihor Kołomojski, uważany często za jego patrona, nie ma wpływu na ukraińską politykę. “Pan Kołomojski nie jest prezydentem Ukrainy, jest obywatelem Ukrainy, a większość obywateli wybrała integrację europejską i dążenia do Unii Europejskiej” – oświadczył. Podkreślił przy tym “to naród Ukrainy wybiera, w jakim kierunku mamy iść”.

Szymański: Europa Środkowa jest najbardziej proeuropejską częścią UE

Rozszerzenie UE jest szansą, a nie problemem. Prezydent Macron myli się głęboko w tej kwestii i swoją postawą przyczynia się do osłabienia Wspólnoty – przekonuje minister Konrad Szymański* w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

 

Łukasz Gadzała, Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Czy priorytety nowej Komisji …

Rower (elektryczny) dla Sługi Narodu

Podczas wtorkowej wizyty w Tallinie Zełenski otrzymał od prezydent Estonii rower elektryczny. Było to nawiązanie do serialu komediowego „Sługa Narodu”, w którym właśnie na rowerze jeździł główny bohater Wasyl Hołoborodko. Grał go tam ukraiński przywódca przed objęciem urzędu, a potem nazwał tak – Sługa Narodu – swoją partię.

Na ramie roweru-prezentu jest tabliczka z napisem: „Dla prezydenta Ukrainy, Jego Eminencji, Pana Wołodymyra Zełenskiego”, a obok widnieją flagi Ukrainy i Estonii. Zdjęcie roweru opublikował na twitterze dyrektor generalny protokołu państwowego Estonii Lauri Bambus. „Serdeczne pozdrowienia od prezydent Estonii Kersti Kaljulaid dla prezydenta Zełenskiego” – podpisał. Zełenski zrewanżował się wręczając estońskiej prezydent haftowaną ukraińską koszulę.

W czasie swojej wizyty w Tallinie ukraiński prezydent spotkał się również z szefem estońskiego rządu Jüri Ratasem i przewodniczącym tamtejszego parlamentu (Riigikogu) Hennem Põlluaasem. Podpisane zostało ponadto wspólne oświadczenie ws. dalszej współpracy między oboma państwami oraz memorandum o współpracy w dziedzinie transformacji cyfrowej.