Wspólne oświadczenie państw ws. ewakuacji z Kabulu. „Bezpieczne wyjście z Afganistanu nawet po 31 sierpnia”

Trzy tysiące amerykańskich żołnierzy wyleci tymczasowo do Afganistanu, aby osłaniać ewakuację dyplomatów (U.S. Air Force Photo by Staff Sgt. Bethann Capolaretti)

Trzy tysiące amerykańskich żołnierzy wyleci tymczasowo do Afganistanu, aby osłaniać ewakuację dyplomatów (U.S. Air Force Photo by Staff Sgt. Bethann Capolaretti)

Niemal 100 państw podpisało wspólne oświadczenie, w którym informują o zgodzie talibów na to, by ​​wszyscy obcokrajowcy, a także każdy Afgańczyk z zezwoleniem na podróż któregokolwiek z tych państw, będą mogli bezpiecznie i w sposób uporządkowany dotrzeć do punktów odlotu i opuścić Afganistan.

 

 

Wspólne oświadczenie wielu państw opublikował wczoraj Departament Stanu USA.

Otrzymaliśmy zapewnienie od talibów

Departament Stanu USA opublikował w niedzielę (29 sierpnia) wspólne oświadczenie kilkudziesięciu państw ws. gwarancji podróży ewakuacyjnych z kabulskiego lotniska.

„Wszyscy jesteśmy zaangażowani w zapewnienie, aby nasi obywatele, rodacy i mieszkańcy, pracownicy, Afgańczycy, którzy z nami pracowali i ci, którzy są zagrożeni, mogli nadal swobodnie podróżować do miejsc poza Afganistanem”, głosi komunikat.

„Otrzymaliśmy od talibów zapewnienia, że ​​wszyscy obcokrajowcy i każdy obywatel Afganistanu, posiadający zezwolenie na podróż z naszych krajów, będzie mógł podróżować w bezpieczny i uporządkowany sposób do punktów odlotu i podróżować poza granice kraju. Będziemy nadal wydawać dokumenty podróżne wyznaczonym Afgańczykom i mamy wyraźne oczekiwanie wobec zobowiązania ze strony talibów, że będą oni mogli podróżować do naszych krajów”, dodaje amerykański departament. “Odnotowujemy publiczne oświadczenia talibów potwierdzające to porozumienie”, podkreśla na koniec.

Dokument podpisało niemal 100 państw, w tym Polska, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Afganistan: Ewakuacja dobiega końca. Talibowie gotowi do przejęcia lotniska w Kabulu

Pierwsi żołnierze USA opuszczają kabulskie lotnisko, a w Afganistanie ma pozostawać już tylko około 1 tys. cywilów gotowych do ewakuacji.

Sullivan: Bezpieczne wyjście z Afganistanu nawet po 31 sierpnia

Wcześniej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan zapowiedział, że również po 31 sierpnia Stany Zjednoczone zapewnią bezpieczne wyjście z Afganistanu każdemu obywatelowi USA, rezydentowi i sojusznikowi.

Z lotniska w Kabulu trwa ewakuacja ludności cywilnej po niespodziewanie szybkiej i skutecznej ofensywie talibów w Afganistanie. Lotnisko kontrolują siły Stanów Zjednoczonych, a także niektórych państw zachodnich.

Akcja ewakuacyjna prowadzona przez wojsko USA ma zakończyć się do końca miesiąca, kiedy z Afganistanu mają wycofać się amerykańscy żołnierze (według mediów wciąż trwają jednak rozmowy w tej sprawie). Według agencji Reutera, która powołuje się na amerykańskiego urzędnika, w sobotę na lotnisku w Kabulu pozostawało mniej niż cztery tysiące wojskowych.

Afganistan: USA przeprowadziły atak odwetowy na Państwo Islamskie

Zginąć miał bojownik Państwa Islamskiego odpowiedzialny za zaplanowanie czwartkowego zamachu przy lotnisku w Kabulu.