Wschodnia Ukraina: Rozejm trwał 20 minut

Ukraińscy żołnierze w Doniecku, źródło president.gov.ua

Ukraińscy żołnierze w Doniecku, źródło president.gov.ua

Od północy w poniedziałek miało obowiązywać porozumienie ws. całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Rozejm trwał jednak i tym razem bardzo krótko: prorosyjscy separatyści ostrzelali ukraińskie pozycje już 20 minut później.

 

“Niestety 20-45 minut po północy wróg wystrzelił w stronę jednostki 36. Odrębnej Brygady Piechoty Morskiej” – poinformował wczoraj (27 lipca) dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Krawczenko. “Użyto broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i karabinów maszynowych dużego kalibru” – sprecyzował generał i zapewnił, że w szeregach ukraińskiej armii nie ma ofiar.

Krawczenko dodał, że około godziny 9 rano w rejonie odpowiedzialności 79. Brygady odnotowano kolejny ostrzał (mieli użyć granatów przeciwpancernych oraz podłożyć trzy miny) i podkreślił, że strona ukraińska nie odpowiedziała na ten ostrzał. W ocenie dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy sytuacja na linii demarkacyjnej jest jednak stabilna i pod kontrolą.

UE powinna uelastycznić sankcje wobec Rosji?

Brukselski think-tank sugeruje kolejne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

Porozumienie sprzed tygodnia

Porozumienie negocjatorów Ukrainy i Rosji oraz OBWE ws. rozejmu osiągnięto niecały tydzień temu. „Wszelkie działania ofensywne, w tym praca snajperów czy grup sabotażowych, są zabronione, a w przypadku agresywnych działań wroga druga strona jest zobowiązana najpierw skorzystać z mechanizmu koordynacyjnego i dopiero w przypadku niepowodzenia otworzyć ogień w odpowiedzi” – głosi dokument, który w zeszłą środę (22 lipca) zatwierdziła grupa kontaktową ds. uregulowania konfliktu w Donbasie.

Służby prasowe prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego opublikowały wtedy oświadczenie stwierdzające, że „przełom (w negocjacjach) był rezultatem skutecznych działań delegacji ukraińskiej, przy wsparciu naszych międzynarodowych partnerów w Berlinie i Paryżu”. W dokumencie podkreślono też, że całkowite i wszechstronne przerwanie ognia jest warunkiem wstępnym do realizacji porozumień z Mińska z 2015 r.

Telefoniczna rozmowa Putin-Zełenski

Jeszcze podczas niedzielnej (26 lipca) rozmowy telefonicznej prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski pozytywnie ocenili fakt zawarcia rozejmu. Podkreślili przy tym – jak głosi komunikat Kremla – „znaczenie bezwzględnego przestrzegania tych ustaleń przez uczestników konfliktu”. Natomiast służby prasowe prezydenta Ukrainy podały, że obaj politycy „zgodzili się, że niezbędne jest pilne zrealizowanie dodatkowych kroków na rzecz wsparcia przerwania ognia”. Według moskiewskiego dziennika „Kommiersant” rozmowa odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej.

Ukraina członkiem Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Współpraca Ukrainy z NATO wkracza na nowy poziom. Kraj przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu.

W trwających od 2014 r. walkach między żołnierzami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy zginęło już ponad 13 tys. osób. Choć intensywne starcia ustały po zawarciu porozumień mińskich w 2015 r., to wciąż dochodzi do sporadycznych walk, w których giną zarówno cywile jak i żołnierze ukraińscy oraz separatyści. Rozejmy, zawierane w tym czasie wielokrotnie, za każdym razem były bardzo szybko naruszane.

Po zeszłorocznym zwycięstwie w wyborach i objęciu władzy Zełenski podejmował próby zakończenia konfliktu m. in. doprowadzając do kilku wymian jeńców. Starcia trwały jednak nadal.