Wrześniowe spotkanie Duda-Trump w Białym Domu

Prezydenci USA i Polski Donald Trump i Andrzej Duda na lipcowym szczycie w Brukseli 2018, źródło KPRP

Prezydenci USA i Polski Donald Trump i Andrzej Duda na lipcowym szczycie w Brukseli 2018, źródło KPRP

Współpraca militarna, energetyczna i inwestycje, to główne tematy wrześniowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Do rozmów ma dojść w Białym Domu za niespełna dwa tygodnie.

 

Krzysztof Szczerski zapowiedział w Waszyngtonie, że „fundamentalnymi tematami” zbliżającego się spotkania Prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz amerykańskie inwestycje w Polsce. Polski prezydent jedzie wraz z małżonką do Stanów Zjednoczonych z pierwszą oficjalną wizytą państwową.

Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce

Prezydencki minister, który uczestniczył w niedzielnej (2 września) ceremonii po śmierci senatora Johna McCaina, wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że spodziewana tematyka planowanego na 18 września spotkania w Białym Domu będzie obejmowała zagadnienia  „obecności wojskowej USA w Polsce i rozwoju tej obecności w różnych formach”.

Dziennikarze pytali m.in. o znaczenie przyjętej niedawno przez Kongres poprawki do Ustawy o autoryzacji wydatków na obronę narodową im. Johna McCaina (John McCain National Defense Authorization Act – NDAA).  Ustawa ta zobowiązuje szefa resortu obrony do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019, raportu oceniającego „wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych”.

Zaawansowane polsko-amerykańskie partnerstwo

Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim – oświadczył wczoraj wieczorem (26 stycznia) szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tego dnia Andrzej Duda spotkał się zarówno z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos, jak i z amerykańskim sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem w Warszawie.

„Mogę Państwu zdradzić, że rozmawiałem niedawno w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Kongresu właśnie o tej ustawie, którzy powiedzieli mi, że jeśli ta poprawka przeszła (…) i jeśli mówi, że studium wykonalności ma być gotowe na wiosnę, to znaczy, że decyzja jest już podjęta. (…) Po to się zleca studium, aby mieć podstawy do takiej decyzji” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Zastrzegł jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by “ogłaszać charakter i rodzaj tego rozszerzenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce”. Wyjaśnił, że wcześniej trzeba “nadać kształt” tej zwiększonej obecności, a to wymaga politycznych rozmów. “Natomiast kierunek jest jasny” – podkreślił Szczerski.

Amerykański gaz i inwestycje na polskim rynku “poprzez Trójmorze”

Drugim tematem rozmów prezydentów Polski i USA mają być „zagadnienia energetyczne, w tym dywersyfikacja polskiego rynku dostaw gazu i dostawy amerykańskiego gazu, także w kontekście regionalnym, poprzez Trójmorze”.

Trójmorze lekiem na wzmocnienie europejskiej jedności?

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekonywał wczoraj (4 maja), że inicjatywa Trójmorza jest nowym pomysłem na zwiększanie jedności i spójności europejskiej. Przypomniał przy tym przesłanie tej inicjatywy: „im bardziej zjednoczona Europa Środkowa, tym bardziej zjednoczona Europa, tym więcej jedności …

Wśród przewidywanych tematów rozmów Andrzeja Dudy w Białym Domu znalazły się także amerykańskie inwestycje w Polsce. „Chcemy pozyskać amerykańskie inwestycje dla Polski i dla naszego regionu, bo nie jest tajemnicą, że podczas szczytu Trójmorza, który poprzedzi spotkanie prezydentów Polski i USA, będzie podpisana umowa o rozpoczęciu prac nad powołaniem Funduszu Trójmorza, czyli możliwości kapitałowego pozyskiwania środków na rozwój infrastruktury regionalnej i polskiej” – powiedział minister Szczerski. Poinformował przy tym, że o możliwości pozyskania kapitałów na rozwój infrastruktury państw Trójmorza prezydent Duda rozmawiał  również podczas swojej niedawnej wizyty w Australii.

Trump stawia na nowe europejskie terminale LNG, ale Bruksela ma za mało funduszy

Prezydent USA Donald Trump oczekuje, że Unia Europejska sfinansuje budowę od 9 do 11 portów skroplonego gazu ziemnego (LNG), by wchłonąć ,,znacznie” więcej dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Jednak obecne inwestycje UE w nowe przedsięwzięcia umożliwią sfinalizowanie tylko niewielkich projektów.
 

Podczas konferencji …

Po wizycie w Waszyngtonie kolejna – w Nowym Jorku

Przedstawiając w zeszłym tygodniu program wizyty Andrzeja Dudy w USA, szef gabinetu prezydenta poinformował, że przewidziane są m.in.: spotkanie prezydentów w cztery oczy i rozmowy plenarne delegacji. Zapowiadał wtedy, że wśród tematów rozmów obu prezydentów znajdą się “kwestie bezpieczeństwa, geopolityki, współpracy sojuszniczej, wojskowości oraz kontaktów gospodarczych”. Natomiast pierwsze damy – dodał – będą równolegle realizowały odrębny program.

Według Szczerskiego – oprócz wizyty w Białym Domu – polski prezydent odwiedzi Senat, w którym spotka się z amerykańskimi politykami. Będzie też uczestniczył w koktajlu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

“Symboliczne jest to, że prezydent poleci do Waszyngtonu bezpośrednio po Szczycie Trójmorza” – podkreślił minister. Tym samym, w jego ocenie, Andrzej Duda “będzie niejako reprezentował na spotkaniu z Donaldem Trumpem cały region”. Szczerski poinformował także, że kilka dni po wizycie w Waszyngtonie, prezydent wróci do USA, tym razem do Nowego Jorku, gdzie będzie uczestniczyć w Forum ONZ.