Wraca wojenna retoryka na Kaukazie Południowym

Wojna na słowa między Armenią i Azerbejdżanem trwa w najlepsze. Źródło: https://en.president.az/articles/29993

Wojna na słowa między Armenią i Azerbejdżanem trwa w najlepsze. Źródło: https://en.president.az/articles/29993

Zgromadzenie Narodowe Armenii przyjęło w czwartek – 13 września – decyzję o ogłoszeniu warunkowej wojny przeciwko Azerbejdżanowi jako elementu manewrów wojskowych SHANT 2018. Na reakcję Azerbejdżanu nie trzeba było długo czekać: następnego dnia Baku ogłosiło, że armia Azerbejdżanu przygotowuje się do ofensywy w Górskim Karabachu w ramach ćwiczeń które odbędą się między 17 a 22 września.

 

Wojna na słowa trwa w najlepsze. Pytanie brzmi, na jak długo będzie to tylko wymiana wojennej retoryki? „Armenia jest gwarantem bezpieczeństwa Republiki Górskiego Karabachu, a ćwiczenia wojenne są oczywiście związane z kwestią karabaską” – powiedział premier Armenii Nikol Paszinjan.

Tylko ćwiczenia?

Według źródeł z Armenii w ramach trwających ćwiczeń wojskowych SHANT 2018, parlament Armenii przedstawił scenariusz wypowiedzenia wojny.

W tym scenariuszu przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji parlamentarnych, a także szefowie parlamentarnych grup, mają powiadomić międzynarodowych partnerów Armenii o sytuacji w kraju. Według premiera celem ćwiczeń jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania systemu państwowego w przypadku wojny.

„Zawsze trzeba pracować tak, aby osiągnąć doskonałość. Analizujemy pracę wszystkich instytucji. Scenariusz przewiduje, że wszystkie działania mają nieoczekiwany charakter. Dzięki ćwiczeniom chcemy udoskonalić system administracji państwowej do tego stopnia, że ​​nawet w najbardziej nieoczekiwanych i najtrudniejszych scenariuszach jest w stanie utrzymać gotowość państwa do podjęcia koniecznych działań” – powiedział premier Armenii

Minister obrony David Tonoyan wyjaśnił, że w ramach scenariusza prace premiera zostały podzielone na dwie fazy: wstępne ogłoszenie wojny i późniejsze ogłoszenie wojny.

„Premier wczoraj wieczorem przejął obowiązki naczelnego wodza” – powiedział Tonoyan

Ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych przygotowało scenariusz nalotu na stolicę Armenii, w ramach tych samych ćwiczeń.Scenariusz obejmował naloty samolotów wroga i liczne alarmy lotnicze. Ministerstwo alarmowało ludność Erywania za pomocą elektronicznego systemu ostrzegania i operatorów komunikacji mobilnej.

Uzbekistan-Tadżykistan: długa droga do partnerstwa

Urzędujący od dwóch lat prezydent Uzbekistanu Shawkat Mirziyoyev prowadzi politykę otwarcia kraju w regionie. Ocieplenie relacji z Tadżykistanem dowodzi, że ostatnie lody w Azji Centralnej właśnie zaczynają topnieć.
 

Lód między Uzbekistanem a Tadżykistanem zaczął topnieć w marcu tego roku, kiedy prezydent …

Ministerstwo kultury przećwiczyło z kolei scenariusz polegający na ewakuacji wartościowych obiektów muzealnych z Galerii Narodowej Armenii w Erewaniu. Scenariusz obejmował pakowanie i zmianę lokalizacji przedmiotów, powiedział rzecznik prasowy minister kultury Ani Smbatyan.

Baku pręży muskuły

Ćwiczenia na wypadek wojny spotkały się z natychmiastową odpowiedzią Baku. Zgodnie z planem zatwierdzonym przez prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa oraz Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu w dniach 17-22 września mają odbyć się wielofazowe ćwiczenia operacyjno-taktyczne z udziałem różnych oddziałów wojsk armii tego kraju. Manewry odbędą się pod bezpośrednim nadzorem ministra obrony,generała pułkownika Zakira Hasanowa.

Jak informuje służba prasowa Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu w ćwiczeniach weźmie udział ponad 20 000 żołnierzy, ponad 200 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, ponad 120 wyrzutni rakietowych i artylerii różnego kalibru oraz kilkadziesiąt jednostek lotniczych.

W trakcie ćwiczeń opracowane zostaną warianty uderzeń z kilku kierunków jednocześnie.Sprawdzane będą również umiejętności personelu wojskowego w zakresie obsługi i wykorzystania sprzętu wojskowego i uzbrojenia, które trafiło do uzbrojenia armii Azerbejdżanu w ciągu ostatniego roku.

Niekończąca się wojna

Konflikt między dwoma krajami z Kaukazu Południowego rozpoczął się w 1988 r., kiedy Armenia wysunęła roszczenia terytorialne przeciwko Azerbejdżanowi. W wyniku wybuchu wojny w 1992 r.  siły zbrojne Armenii wraz z ormiańskimi separatystami z Górskiego Karabachu zajęły 20 proc. terytorium Azerbejdżanu, w tym cały Górski Karabach i siedem okolicznych prowincji.

Ukraina zrywa traktat o przyjaźni z Rosją

Prezydent Ukrainy polecił resortowi dyplomacji przygotowanie dokumentów niezbędnych do wypowiedzenia traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską zawartego w 1997 r. Podkreślił także, że Polska pozostaje przyjacielem Ukrainy mimo prób wywoływania sztucznych napięć między Warszawą i Kijowem.

Po porozumieniu o zawieszeniu broni z 1994 r. odbyły się negocjacje pokojowe. Nie przyniosły one jednak oczekiwanego rezultatu, w tym wprowadzenia w życie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wycofania sił zbrojnych z Górskiego Karabachu i okolicznych prowincji.

W kwietniu 2016 roku doszło do gwałtownego wznowienia walk azerbejdżańsko-ormiańskich w regionie Górskiego Karabachu. Potyczki trwały cztery dni i zakończyły się deklaracjami obu stron o zawieszeniu broni.