Putin: Rosja radzi sobie z pandemią lepiej niż USA

Prezydent Rosji Władimir Putin, fot. President of Russia [Twitter]

Prezydent Rosji Władimir Putin, fot. President of Russia [Twitter]

Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji stwierdził, że Rosja radzi sobie lepiej niż Stany Zjednoczone w walce z koronawirusem.

 

W niedzielę (14 czerwca) wywiadu państwowej telewizji Rossija 1 udzielił prezydent Władimir Putin. Zapytany o to, jak Rosja radzi sobie z pandemią, odpowiedział, że „kraj powoli wychodzi z pandemii z minimalnymi stratami”. Dotychczas w Rosji na koronawirusa SARS-CoV-2 zachorowało niemal 529 tys. osób, a zmarło niemal 7 tys., jednak niektóre media rosyjskie sugerowały, że liczba ta jest zaniżana, a szczególnie wiele zachorowań zdiagnozowano wśród personelu medycznego. Co 15. zakażony ma być właśnie członkiem sztabu medycznego.

Putin sytuację w kraju skontrastował z walką z koronawirusem w USA. Jego zdaniem problemy administracji Donalda Trumpa wynikają z braku koordynacji polityki wewnętrznej.

„Trudno mi sobie wyobrazić, żeby w rosyjskim rządzie lub w regionach ktoś stwierdził, że nie będziemy postępować tak, jak powiedział prezydent. W USA interesy partii i różnych grup społecznych przeważają nad interesami państwa”, stwierdził Putin.

Prezydent Rosji odniósł się również do protestów przetaczających się przez USA po zabiciu George’a Floyda, mówiąc, że jeżeli protesty w obronie praw podstawowych przeistaczają się w zamieszki i chaos, to nie widzi, jaki pożytek miałoby to Stanom Zjednoczonym przynieść. Pytany zaś o nadchodzące referendum konstytucyjne, w którym Rosjanie będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą, aby pozostał on prezydentem jeszcze dwie kadencje po 2024 r., Putin stwierdził, że tak naprawdę „po reformach, większą władzę w kraju uzyska parlament”.

Referendum, które odbędzie się między 25 czerwca a 1 lipca, ma na celu zalegalizowanie przedłużenia władzy Putina na Kremlu. W ramach obecnego porządku prawnego nie mógłby ubiegać się o kolejną 6-letnią kadencję po zakończeniu obecnej w 2024 r. Po zmianach konstytucyjnych będzie mógł sprawować rządy nawet do 2036 r.

Broń hipersoniczna

W trakcie wywiadu Putin mówił też o nowej broni, którą posiada jedynie Rosja. Mowa o broni hiperdźwiękowej, która ma być szybsza niż jakakolwiek inna znana dotychczas. Zdaniem Putina „dziś nikt nie może stawić oporu szybkości tych pocisków”, a kiedy pozostałe państwa również wejdą w jej posiadanie, „Rosja będzie miała już technologię do zwalczania takiej broni”.

Po raz pierwszy Putin o posiadaniu przez Rosję broni hipersonicznej mówił już w 2018 r.