Wizyta prezydenta Dudy w Turcji: Polska kupiła wojskowe drony za ponad 270 mln dolarów

Prezydenci Polski i Turcji Andrzej Duda i Recep Tayyıp Erdoğan w Ankarze, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i Turcji Andrzej Duda i Recep Tayyıp Erdoğan w Ankarze, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Kwestie bezpieczeństwa i współpraca w ramach NATO wobec zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego były głównymi tematami wczorajszych rozmów prezydentów Polski i Turcji w Ankarze. Po rozmowach Duda-Erdoğan w obecności obu prezydentów podpisane zostały dwustronne umowy, w tym o zakupie tureckich dronów.

 

„Są to bardzo ważne umowy: umowa o współpracy w dziedzinie informacji niejawnych dotyczących przemysłu obronnego, ale przede wszystkim umowa o współpracy w dziedzinie zakupów uzbrojenia dla polskiej armii od firm tureckich, od przemysłu zbrojeniowego tureckiego” – podkreślił Andrzej Duda na konferencji prasowej po wczorajszym (24 maja) spotkaniu ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Przekazał, że podpisana została także umowa o współpracy w dziedzinie sportu, w dziedzinie rolnictwa, ale przede wszystkim – jak powiedział – „najważniejsze dla moich rodaków, dla naszych współobywateli – umowa o współpracy w dziedzinie turystyki”.

"Sofagate": Erdoğan zarzuca Draghiemu "torpedowanie relacji między Turcją a Włochami"

Zdaniem tureckiego prezydenta określenie go przez szefa włoskiego rządu mianem „dyktatora” jest wyrazem „impertynencji i braku szacunku”.

Współpraca w ramach NATO

„Bardzo ważne jest, że spotkaliśmy się przed (zaplanowanym na połowę czerwca) szczytem NATO w Brukseli” – podkreślił podczas konferencji prasowej Andrzej Duda po spotkaniu z Erdoganem. „Omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w naszej części Europy, w rejonie Morza Czarnego, rozmawialiśmy o suwerenności, niepodległości i przywróceniu granic Ukrainy, o sytuacji w Syrii i w Libii, o całym spektrum problemów międzynarodowych związanych z kwestią zaprowadzania pokoju na świecie i o naszej, wspólnej odpowiedzialności jako członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, który ma charakter obronny” – przekazał polski prezydent. Przypomniał też, że dziś odwiedzi polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w ramach PKW w tureckim Incirlik.

Nawiązując do współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego Erdogan uznał natomiast, że Polska i Turcja są „wzorcowymi partnerami”. „Pracujemy nad architekturą bezpieczeństwa w tym regionie, w którym są wojska NATO. Obydwa kraje mają w to wkład” – ocenił. Wyraził też wdzięczność za udział Polaków w misji NATO w Turcji i zapowiedział, że w ramach misji Air Policing Turcja wyśle do Polski samoloty F-16.

Prezydent Duda rozpoczyna dziś wizytę w Turcji, podczas której Polska kupi bojowe drony

Tym samym Polska stanie się pierwszym państwem członkowskim NATO, który kupi od Turcji taki rodzaj sprzętu.

Tureckie drony wojskowe dla Polski za ponad 270 mln dolarów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisana w poniedziałek umowa przewiduje zakup czterech zestawów dronów bojowych po 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne w każdym. „Wraz z uzbrojeniem kupiliśmy pakiet logistyczny i szkoleniowy” – dodał. Według MON wartość jednego zestawu Bayraktar TB2 to około 67 milionów dolarów.

Natomiast prezydent Erdogan odnosząc się do najnowszego zakupu tureckiego sprzętu przez polskie wojsko podkreślił, że Turcja „po raz pierwszy w swojej historii” będzie eksportować drony do Polski, kraju który jest w NATO i UE. „Po raz pierwszy kraj, który należy do NATO, kupił od nas bezzałogowe środki powietrzne” – zauważył zapewniając, że „współpraca w tym zakresie będzie coraz bardziej stała”, a Turcja będzie się dzielić z Polską technologią. Zwrócił przy tym uwagę, że jego kraj jest w czołówce dziesięciu na świecie zdolnych do projektowania i produkcji własnych statków powietrznych i morskich.

Erdoğan: Turcja wspiera integralność terytorialną Ukrainy

Erdoğan oznajmił, że Turcja „silnie opowiada się za integralnością terytorialną i suwerennością Ukrainy”.

MON: Pierwszy zestaw w przyszłym roku

„Przedmiotem umowy jest dostawa 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków rakietowych typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej” – wyjaśnia MON w komunikacie.

Dodaje, że w ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer. MON zapewnia, że pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca przyszłego roku, a całe zamówienie zostanie zrealizowane do końca 2024 r.

Resort obrony narodowej tłumaczy, że Bayraktar TB2 jest taktycznym, bezzałogowym systemem powietrznym (BSP) klasy MALE zdolnym do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków rakietowych przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Zauważa przy tym, że Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości i może się utrzymac w powietrzu nawet 27 godzin. Masa startowa drona wynosi 650 kilogramów, a maksymalna prędkość – ok. 220 km/h.

Turcja dołączy do unijnego projektu ws. mobilności wojskowej?

Formalna prośba została skierowana do ministra obrony Holandii, która jest koordynatorem projektu.

Bezpieczna turystyka

Inna podpisaną wczoraj umową było turecko-polskie porozumienie o bezpiecznej turystyce. „Zbliża się sezon turystyczny i pewnie wiele osób marzy o wakacjach za granicą, często odkładanych z powodu pandemii” – powiedział Andrzej Duda. Nawiązując do podpisanej wczoraj umowy o współpracy w dziedzinie turystyki wyraził nadzieję, że pandemia pozwoli w tym roku na urlopowe wyjazdy, a porozumienie to ułatwi.

Polski prezydent Duda przekazał też, że rozmawiał z prezydentem Turcji o rozwiązaniach ułatwiających turystom przemieszczanie się dzięki ułatwieniom w testowaniu i zwalnianiu z testów na obecność koronawirusa. „To jest kwestia do uzgodnienia między ministerstwami zdrowia i resortami zajmującymi się turystyką” – poinformował. „Te kwestię wstępnie z panem prezydentem omówiliśmy” – przekazał polski prezydent.

Natomiast Erdogan przyznał, że cieszy go, iż Turcja jest dla Polaków popularnym kierunkiem wyjazdowym i podkreślił, że podpisane właśnie porozumienia zapewniają możliwość wymiany turystycznej. „Polacy będą mogli przyjeżdżać tu na wakacje, będą mogli spokojnie i bez żadnych trosk, i obaw spędzać tutaj czas” – zapewnił turecki prezydent.

Koronawirus zabrał 62 mln miejsc pracy w turystyce

Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) oszacowała, że sektor turystyki stracił w ubiegłym roku aż 4,5 bln dolarów.

Intensyfikacja współpracy gospodarczej

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 miliardów dolarów rocznie. Ocenił, że rosnąca współpraca gospodarcza daje w tej kwestii nadzieję. Podobnego zdania jest turecki prezydent, który zwrócił jednak uwagę, że wartość wymiany handlowej między oboma krajami wynosi obecnie 6,5 mld dolarów. Mimo to wyraził przekonanie, że już niedługo „uda się osiągnąć tę kwotę 10 miliardów dolarów”.

Andrzej Duda podkreślił, że tureckie firmy od wielu lat z powodzeniem działają na polskim rynku i zachęca do dalszego inwestowania w naszym kraju. „W Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych, chociażby w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje drogowe: Via Carpatia, Via Baltica, inwestycje kolejowe, planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związana z tym rozbudowa sieci kolejowej i drogowej” – wyliczał polski prezydent. „To jest duże pole do popisu dla firm tureckich, ich udziału w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji” – zachęcał. Podkreślił, że chciałby, by również polskie firmy „mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim”.

Prezydent Erdogan: Polska „strategicznym współpracownikiem” Turcji

Z kolei Erdogan zapewnił, że Polska jest dla Turcji „współpracownikiem strategicznym” i przypomniał „wielowiekowe kontakty” między oboma państwami. Podkreślił, że wizyta polskiego prezydenta te kontakty umacnia i zapowiedział dalszy rozwój polsko-tureckiej współpracy, której „ważne elementy” zostały uzgodnione podczas wczorajszego spotkania z Andrzejem Dudą.

Erdogan mówił też o rozwoju przemysłu obronnego zwracając uwagę na udział polskich specjalistów w pracach tureckiej fabryki samolotów i tych prowadzonych w stambulskiej politechnice. Zwrócił ponadto uwagę, że Polska wspiera starania Ankary o członkostwo w Unii Europejskiej. „Turcja swoją postawą i polityką prezentuje właściwy kierunek, a Polska nigdy nas nie opuszczała i odczuwaliśmy jej wsparcie – to, że kroczy obok nas” – podkreślił Erdogan.

UE obiecuje Turcji pogłębienie współpracy gospodarczej. Domaga się respektowania praw człowieka

Unia Europejska jest w stanie zaoferować Turcji pogłębienie współpracy gospodarczej i politycznej. Domaga się jednak poszanowania od Ankary praw człowieka i respektowania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkali …

Memorandum o współpracy w dziedzinie sportu

Tego samego dnia towarzyszący szefowi rządu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz turecki minister młodzieży i sportu Mehmet Kasapoglu podpisali Memorandum o Porozumieniu i Współpracy w obszarze sportu. Zakłada ono wymianę wiedzy i doświadczeń dotyczących organizacji i finansowania zawodów sportowych, zarządzania infrastrukturą sportową i jej finansowania, walki z dopingiem, a także wspieranie udziału sportowców, trenerów i personelu technicznego w obozach treningowych i międzynarodowych zawodach organizowanych w obu krajach.

komunikacie MKDNiS zapewniono też, że „dzięki bliższej współpracy możliwy będzie efektywny transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy trenerami, ekspertami i naukowcami pracującymi w obszarze sportów olimpijskich, sportu powszechnego, nauki o sporcie, medycyny sportowej i prawa sportowego”. Podpisane wczoraj memorandum ma ponadto ułatwić wymianę informacji m.in. na temat sportu osób z niepełnosprawnościami, współpracę w zwalczaniu dopingu w sporcie, kontakty między narodowymi federacjami i klubami sportowymi, a także oraz ośrodkami szkolenia olimpijskiego.